Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Nezvyknem na čsfd komentovať, ale urobím výnimku. Pôvodne som si tento film ani nechcel pozrieť, ale Artuš a jeho meč ma vždy tak trochu fascinovali. Navyše ma presvedčilo relatívne vysoké hodnotenie na čsfd (75%) a skutočnosť, že v tomto filme hrali 3 herci z môjho obľúbeného seriálu Game of Thrones. No ani to nakoniec nestačilo. Začiatok filmu bol na celkom vysokej úrovni, vtedy som si povedal, že ak to tak bude pokračovať ďalej, bude to pecka. Ale po pár minútach prišlo sklamanie, kvalita filmu išla dole z kopca. Dej mi prišiel nejaký chaotický, miestami dokonca vyslovene nelogický, postavy boli také nejaké nemastné-neslané. Nechýbali ani wtf momenty, pri ktorých som nechápal, ako čosi také mohli natočiť. Asi v polovici filmu mi došlo, že ma to vlastne ani nebaví, tak som to radšej vypol. V zaujímavostiach som sa dočítal, že pôvodne mala vzniknúť 6 dielna filmová séria... no ja dúfam, že tento film je z danej série prvý a zároveň posledný. Nedokážem pochopiť tunajšie relatívne vysoké hodnotenie, no mňa táto Legenda o meči vôbec nezaujala. Kladne hodnotím len úvod filmu, herecké obsadenie, snahu a pár sledovateľných scén. 30%

Bouřlivé víno (2012) (seriál)

Budem hodnotiť len to, čo som videl... čiže prvé 3 série. Potom ma to prestalo baviť. Keďže aktuálne vysielaná séria je posledná, trochu si zaspomínam, hoci naposledy som pozeral Búrlivé víno v roku 2014 a odvtedy som oveľa neprišiel. Pravdupovediac, vtedy som bol dosť naivný divák a to, čo nám ponúkli tvorcovia mi stačilo, dnes by som si Búrlivé víno už nepustil ani keby mi za to zaplatili. Dej sérií, ktoré som nevidel som si prečítal na internete a to mi dokonale stačilo. Spočiatku mal seriál veľkú sledovanosť aj veľký potenciál, škoda, že sa z toho vykľula nekonečná telenovela (ale vďaka Bohu sa už končí). Markíza ide so svojou tvorbou dolu vodou, mali by jej zakázať vytvárať vlastné seriály a ďalšie stupídnosti typu Farma. Keby od začiatku nekoncipovali Búrlivé víno ako denný seriál, ale povedzme 1 diel za týždeň s menej postavami a dejovými linkami, tak celý seriál mohol vyzerať a dopadnúť úplne inak. Hodnotenie prvých 3 sérií, ktoré som videl: 50%. P.S.: Keby som mal ohodnotiť aj zvyšné série, ktoré som nevidel, iba si prečítal dej a videl pár upútaviek v TV, tak hodnotenie by bolo ešte nižšie.

Stranger Things (2016) (seriál)

Keď sa tento seriál v roku 2016 objavil na Netflixe, tak ho veľa ľudí označilo za seriál roku. Ja osobne som si ho pôvodne neplánoval pozrieť, ale vynikajúce hodnotenia a recenzie ma presvedčili, aby som tomuto seriálu dal šancu. Seriál je zaradený aj do žánru horor, a ja horory veľmi nemusím, ale toto je jedna skvelá výnimka, z ktorej som spadol na zadok. Herecké obsadenie je vynikajúce, hoci 90% hercov som dovtedy nepoznal, ale sú fakt úžasní. Skvelý je aj námet, hoci mne sa spočiatku nepáčilo, že seriál sa odohráva v 80. rokoch. Tvorcovia vytvorili úžasný svet (vlastne v podstate 2 svety) a atmosféra je úplne top. Každá epizóda nám dala nové otázky a približne v polovice série sme začali dostávať aj prvé ucelené odpovede. Záver série bol pre mňa trochu zvláštny. Očakával som totiž, nie niektoré veci dopadnú trochu inak, ale aj tak som nadmieru spokojný. Čo sa týka druhej série, veľmi som sa na ňu tešil. Vo výsledku ma ale trochu sklamala, prvá séria bola podľa mňa po dejovej stránke oveľa lepšia. Nové postavy mi boli spočiatku nesympatické a nejak mi nesedeli, ale čoskoro som si na ne zvykol. Dej sa začal uberať trochu zvláštnym smerom a spočiatku nám vzniklo veľa dejových línií, ktoré sa ale našťastie pred koncom série začínajú zase spájať do finálneho boja. U 1. série sme mohli vidieť, že aj z relatívne nízkeho rozpočtu dokážu tvorcovia vytvoriť skvelý seriál, u 2. série sme zase mohli vidieť, že Netflix do ST dal podstatne väčší rozpočet, čo seriálu po vizuálnej stránke len prospelo. Som rád, že sme sa konečne dozvedeli, ako je to s minulosťou Eleven. Najväčším nedostatkom série bola podľa mňa 7. epizóda, pri ktorej som sa vyslovene nudil, čo sa mi pri žiadnej inej epizóde ešte nestalo. Dej bol zameraný len na Eleven a ja nemám rád ani u iných seriálov epizódy, ktoré sú zamerené len na 1 postavu, resp. jedno miesto. Finálna epizóda ma tiež trochu sklamala, finálna epizóda 1. série bola teda o dosť lepšia, tu som sa trochu strácal, že vlastne o čo sa to tie postavy snažia. Záverečný ples bol síce spestrením, ale zároveň mi to prišlo trochu zbytočné. Posledný záber nám ale ukázal, že vo svete ST sa ešte budú diať zaujímavé veci. Na 3. sériu sa teším už teraz :)

Terra Nova (2011) (seriál)

Keď sa pred 3 rokmi tento seriál objavil na slovenských obrazovkách, videl som len úvodnú časť. Vtedy ma Terra Nova ničím nezaujala, považoval som ju za ďalšie priemerné dielo. No teraz, po 3 rokoch som sa rozhodol dať tomuto seriálu druhú šancu - a ostal som prekvapený. Je to jednoducho skvelý seriál. Skvelá hudba, skvelé postavy, slušná dávka dinosaurov. Samozrejme, Terra Nova má svoje chyby, no rozhodne je to nadpriemerný seriál. Mrzí ma, že natočili iba jednu sériu. Moje hodnotenie: 80%.

Show Toma a Jerryho (2014) (seriál)

Mnohí so mnou iste nebudú súhlasiť, ale toto moderné pokračovanie kultového seriálu Tom a Jerry je skvelé. Čo sa týka animácie, spočiatku som mal trochu problém si zvyknúť na tento moderný štýl, ale myslím, že celkom ujde. Čo sa postáv týka, stretneme sa s postavami novými, ale potešia aj starí známi z pôvodného seriálu. Kvalita jednotlivých príbehov mierne kolíše, niektoré diely boli lepšie, niektoré horšie, ale celkovo sa nie je na čo sťažovať. Príbehy 1. série sa odohrávajú v 4 prostrediach: prostredie moderného domu, Tolucavillská detektívna kancelária kocúra a myšiaka, dom 2 čarodejníc Beatie a Hildie a nakoniec laboratórium. Najviac obľubujem príbehy z prostredia moderného domu a detektívnej kancelárie, naopak príbehy z laboratória vôbec nemusím. Zatiaľ som nevidel 2. sériu, ale dočítal som sa, že z nej laboratórium úplne vyškrtli, čo seriálu určite prospelo. Takže aby som to zhrnul: hoci je seriál určený hlavne pre mladšie publikum a tak trochu sa priživuje na pôvodnej sláve Toma a Jerryho, no rozhodne nejde o seriálový odpad. Nemusí sa páčiť všetkým divákom, no rozhodne skutočných fanúšikov Toma a Jerryho poteší. Rozhodne ide minimálne o priemerný seriál s dostatočnou fanúšikouskou základňou, čo potvrdzuje aj fakt, že seriál sa dočkal 2. a momentálne aj 3. série. Ja môžem len odporúčať. Zatiaľ hodnotím len 1. sériu. Moje hodnotenie: 75%.

Kobra 11 (1996) (seriál)

Vynikajúci seriál z policajného prostredia, na ktorom som vyrastal. Ja osobne preferujem skôr novšie série, no s odstupom času si uvedomujem, že kvalita tohto seriálu je čoraz viac diskutabilná. Mnohí uprednostňujú skôr staršie série, no tie novšie sú oveľa akčnejšie. Nesmrteľný vrchný komisár Semir Gerkhan so zločinom na televíznych obrazovkách bojuje už 20 rokov, pričom po jeho boku sa vystriedalo už 8 partnerov. Ak sa Erdogan Atalay rozhodne ukončiť svoju hereckú kariéru v tomto seriáli, tak Kobru 11 nepochybne čaká koniec. Moje hodnotenie: 80%.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Stručne zhrnuté: úplne bombová historická fantasy dráma. Keďže GoT vychádza z knižnej predlohy, ktorú G.R.R.Martin nestihol dopísať, tvorcovia seriálu sa stretli po vyčerpaní knižného materiálu s problémom, ako to zmysluplne ukončiť. No, keďže na duo D&D čakali nové projekty, rozhodli sa seriál ukončiť čiastočne urýchleným štýlom, čo sa vernej fanúšikovskej základni nejako extra nepáčilo (viď hodnotenia 8. série). Každopádne ja som so seriálom od začiatku až do konca v podstate spokojný, G.R.R.Martin sľúbil, že sa dočkáme horkosladkého konca, a aj sme sa ho dočkali (aj keď trošku inak horkosladkého, než boli očakávania). Game of Thrones napriek neveľmi prijatému záveru tak skoro nič neprekoná, ide o jedno z najlepších diel televíznej obrazovky. Či už ide o dej, v ktorom sme si nikdy nemohli byť istí ničím osudom, o herecké výkony, lokácie, kostýmy... GoT navždy zostane v mojom srdci. Ďakujem všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na vzniku tohto fenoménu. Moje hodnotenie: 90%.

Jurský svět (2015)

Veľmi vydarené voľné pokračovanie série Jurský park. Tento film prekonal všetky moje očakávania. Už teraz sa teším na ďalšie pokračovanie.

Kobra 11 - Nasazení týmu 2 (2003) (seriál)

Tento seriál celkovo nie je zlý, ak keď Frank a Susanna sa nemôžu porovnávať so Semirom a Tomom. No nechýbajú dramatické momenty, búračky a emócie. Škoda, že natočili len 12 dielov. Dávam 75%.

Pokémon - Ruby and Sapphire (2002) (série)

Síce je to seriál určený hlavne pre deti, ale aj tak som sa ho rozhodol znova pozrieť. Veľkým negatívom je, že tvorcovia vymýšľajú stále nových Pokémonov a už je to strašne otrepané. Ďalšou nevýhodou je, že táto séria nebola nikdy nadabovaná do češtiny ani slovenčiny. Ale aj napriek tomu dávam 80%.