Michael Kohlhaas (2013)

Tak tenhle film mě dokázal dokonale vtáhnout, asi po půl hodině jsem zjistila, že od samého začátku skoro nedýchám a tak to pokračovalo s mírnými přestávkami až do konce. A to se nejedná o nijak zvlášť dramtický a napínavý scénář, už po přečtení anotace člověk ví, jak tohle asi dopadne. Ale je to ta hustá syrová atmosféra, geniální naturalistický zvuk, úžasná, dost temná hudba. Dlouhatánsky nekonečné záběry kamery ( které já mám tak ráda ) chvílemi připomínající Refnovy filmy. A neskutečně skvělý Mads - kdy tenhle jeho výkon určitě patří k jednomu z jeho nejlepších. Ale bohužel tady došlo trošku k vítězství úžasné formy nad ne až tak propracovaným obsahem, kdy se příběh odvíjí v podivných skocích a zasloužil by si trochu větší kontinuitu. Takže je to pět hvězdičk s přimouřeným okem.

Za zdmi (2012)

I mě tenhle film naprosto rozsekal. Nemohla jsem ho dostat z hlavy několik dní, a to po prvním i druhým shlídnutí. Je to ten film, u ktrerýho máte chuť si ho hned pustit znova. Což jsem neudělala, ale dala jsem si asi tři týdny pauzu. Přitom je to celkem malý a nenápadný film, jednoduchý příběh o lásce. V podstatě ani nedokážu přesně formulovat, v čem tkví jeho síla. Rozhodně jeden z nejlepších filmů s touhle tématikou.

Do Começo ao Fim (2009)

Škoda, takovej pěknej a zajímavej námět a takhle ho promrhat. Bohužel se film vůbec nezaměřuje na vznik a rozvoj intimního vztahu mezi bratry. V první části zachycující dětství podle mě nic nenasvědčuje tomu, že spolu bratři nakonec budou tvořit pár. Kdyby na to rodiče poněkud trapně a okatě neupozorňovali a kdyby si člověk nepřečetl anotaci, řekla bych, že půjde spíš o silný sourozenecký vztah, spíš o závislost mladšího chlapce na starším nebo něco takovýho. No a pak najednou skok, hoši se svlékají a najednou jsou milenci. Bohužel nic mezi tím a to mezi tím mohlo z tohohle filmu udělat pětihvězdičkovu pecku.

Charlie musí zemřít (2013)

Kam až mě můj nezměrný obdiv k MM dovede? Nemohl by být Mads trochu ohleduplnějš ke svým fanouškům a nehrát v tak neskutečných sračkách? Nesmyslná, neuvěřitelná zápletka. Strašlivý obsazení a hrecký výkony. Kde vyštrachali Evan Rachel Wood netuším - asi naplňuje režisérovu vizi o krasavici z východu. Od půlky filmu jsem si přála, aby Charilie zemřel nějakou obzvláště strašnou a bolestivou smrtí, protože by si to tak idiotská postava opravdu zasloužila. Jediný, co by se při troše dobrý vůle dalo snad pochválit, je hudba.

Zápisník jedné lásky (2004)

To, že je to šílenej přeslazenej doják by mi až tak nevadilo. To, že mi ta důchodcovská linka připadala dost rušivá a nadbytečná, to bych taky přežila (zapolaťpánbůh to hráli staří herci a nesnažili se namaskovat ty mladý). Ale co nedokážu vystát, je Rachel McAdams (vadila mi už v Půlnoci v Paříži, ale tam hraje vedlejší postavu a navíc pitomou krávu, tak jsem neměla pocit, že bych se s ní měla nějak ztotožňovat). Řekla bych, že ona ten film pro mě zabila, nedokázala jsem jí ty emoce uvěřit, takže na mě nijak nepřešly. Abych byla spravedlivá on i ten Ryan je v tomě nějakej divnej, jako by Rachel ubíjela i jeho a on jen tak unaveně koukal. Mezi 3 a 4 hvězdičkama.

Králův dvojník (2012)

Teď o vánocích je to pro změnu trochu jiná pohádka, než česká klasika v televizi. Mě přišly docela neobvyklé ty komediální prvky, ne vyloženě nepatřičné, ale v žánru asijských historických dramat řekla bych opravdu neobyklé. Ale proč ne. Krásná výprava - kostýmy, stavby, náhled do dvorské etikety. Jediné co mi opravdu nepasovalo byla hudba, nehodila se k asijské tématice, zbytečně nápadná, některé scény a docela zbila.

Vražda - Série 2 (2009) (série)

V první řadě musím říct, že televizní formát - jeden díl seriálu týdně - je naprosto špatnej, špatnej, špatnej. Za ten týden většina napětí vyprchá, člověk pozapomene detaily. Takže doufám, že u příští serie to vydržím a budu to moct skouknout všechno najednou, jako u první serie. Bohužel se u druhé serie nezadařilo tak jako u první, většina toho, co jsem obdivovala na první serii, tady chybí. Všechno je to takové neosobní a hlavně naprosto nereálné. Pravděpodobnost, aby se něco takového opravdu odehrálo tímto způsobem, je totálně minimální. K dobru musím přičíst to, že tento závěr jsem do posledních minut před odhalením opravdu nečekala. Moje romantické já dokonce doufalo, že si Sarah trochu polepší v osobním životě. Ale i přes nereálnost případu je to pořád obří nadstandard, hlavně v porovnání s českou tvorbou. Pořád musím obdivovat syrovou atmosféru a hlavně hořký konec, kdy z toho ani víceméně kladný hrdina Rabben nevyjde zrovna nejlíp. A nemůžu zapomenout vyzdvyhnout závěrečnou scénu politické linky, kdy všichni ministři vlády stojí pospolu na chodbě. Tahle scéna dokonale vystihuje fakt, že ať máte seběvětší ideály - politika vás stejně semele.

Bezpečný přístav (2013)

Tohel je TEN film, který vás (nebo asoň mě) donutí svým zakončením celé závěrečné titulky kříčet PRÓÓÓÓÓÓÓÓČ???? S Lassem to jde poslední dobou dost z kopce, asi začnu uvažovat o jeho vyřazení z mých oblíbených režisérů. Ještě tak tři minuty před koncem bych dala 4 hvězdičky, sice slabší ale 4. Líbilo se mi jak to vypadá, jak to plyne, pro mě neokoukaní herci mi byli simpatičtí, přišlo mi dobrý, jak se až tak po půlce člověk dozví, co se valstně stalo, hudba pěkně seděla k prostředí. Takovej nepřeslazenej, ikdyž trochu plytkej romantickej film. Ale PROČ proboha TA závěrečná pointa?

Bratři (2009)

Asi nejsem úplně objektivní, protože jako první jsem viděla původní dánskou verzi Susanne Bier, která ve mě zanechala mocný dojem. Ale nemůžu si pomoct, tenhle amrický remake na mě nezapůsobil vůbec, abslolutně jsem nebyla schopná to těm hlavním hrdinům věřit, obzvláště Tobeymu Maguirovi. Všechno pro mě vyznívá naprosto ploše, mezi Natalií a Jakem to vůbec nejiskří. Celé je to takové uhlazené, chybí tomu ta severská syrovost.

Jen Bůh odpouští (2013)

Kdo čekal něco jako Drive, má smůlu. Tenhle film patří spíš do pytle s Vlahalla Rising a Bronson. Pomalé, temné, vizuálně efektní, minimální příběh, explicitní násilí. Ani nevím proč, ale mám pro tyhle Refnovy zvrácenosti pochopení. Moc se mi líbily scény, kdy postavy mluví, ale není je slyšet, hraje pouze hudba, to je úžasnej nápad.