Matrix Revolutions (2003)

Začína byť zvykom, že film, ktorý zhliadnem po rokoch sa mi zdá lepší, logickejší, zaujímavejší a s tým súvisí následná zmena hodnotenia. Čo sa ukázalo pri Reloaded ako zrejmé (viac som pochopil), sa pri Revolutions potvrdilo. Niežeby som v tom mal totálne jasno, ale nie som už úplne stratený. Ak ku tomu pripočítam ďalšie legendárne postavy (Seraf, strojvodca), perfektne zvládnutú vynútenú zmenu scenára (nová vědma) a neuveriteľne zdrvujúce šaty Monici Belluci, je to opäť skvelá jazda. Piatej mi bráni záverečný súboj, ktorý na mňa nepôsobil až tak epicky ako asi mal. Ale štyri sú zaslúžené a ja by som bol rád, aby príbeh pokračoval štvrtým dielom pod Wachovski sisters, pane Endrsne.

Matrix Reloaded (2003)

Pane Endrsne, asi tomu rozumiem o málinko viac ako pred rokmi. Mám z toho celkom radosť. Toto je podľa mňa Lanin a Lillyn suverénne najlepší diel. Legendárne scény (bitka v parku, bitka v dome Merovingiana, diaľnica, kauzalita), legendárne postavy (klíčnik, dvojčatá, Merovingian), triky o akých sa do tej doby filmárom iba snívalo. Tu ladí asi ozaj všetko a nie je tomu čo vytknúť. Lenže na pozeranie sa mi blíži trojka. Príčina a následok. Začíname být rozčíleni, .... už ano.

Matrix (1999)

Tak čo, ktorú pilulku by ste si dali vy ? Matrix je prelomový film sfetovaných bratov Wachovských. Alebo skôr sestier ? No vtedy ešte mali chlapci pindíkov. Je to však dokonale zvrátené sci-fi dielko, ktoré vystrelilo Keana definitívne do prvej ligy navždy. Niektoré hlášky, triky, postavy (agent Smith) sú nesmrteľné. Za mňa vravím, že rýchlokurz kung-fu by som prijal. Nadčasový film, ktorý sa nebude musieť hanbiť za svoje prevedenie ani o dalších dvadsať rokov. A dokonalá predzvesť absolútnej dokonalosti Reloaded.

Bourneův odkaz (2012)

Matt Damon je Jason Bourne. A ani sympaťák pod vplyvom piluliek Jeremy “Hawkeye” Renner s krásnou Ráchel na tom nič nezmenia. Ak sa odosobním a nebudem brať do úvahy, že sa tvorcovia iba chceli zviesť na značke Bourne, aby zarobili prachy, tak poviem, že ide o slušný akčný srillerík so sympatickým obsadením na všetkých postoch. Lenže ja sa neviem odosobniť, pretože Bourne je pra mňa ikonická filmová postava a teda vravím, že vyššie ako na tri to nevytrieskam ani za svet. A aj keby som chcel, ten záver bol slabší, takže ...

Coffee & Kareem (2020)

Nádherne hlučný film, ktorý je treba vidieť jednoznačne v pôvodnom znení. Podľa mňa to je verbálny masaker s pre mňa neznámymi hercami. Presne toto očakávam od 88 minútovej p*******y, ktorá sa absolútne neberie vážne, vie, že je komédia a chce, niekedy až mierne retardovane, pobaviť. Páčili sa mi všetci a všetko. Bad cop & gay cop.

Bourneovo ultimátum (2007)

Matt Damon je Jason Bourne. Suverénne najlepší diel ságy. Päťka jak oči. A ten Moby, ten Moby. Ultimátny zážitok.

Bournův mýtus (2004)

Matt Damon je Jason Bourne. Prvé stretnutie Maťa Démona a Paľa Zelenotrávnička bolo predzvesťou dokonalej spolupráce a chémie medzi režisérom a hercom. Jedna z najlepších sérií ever spravila krok k dokonalosti, Karl Urban rozbehol svoju kariéru dovtedy výsostne béčkového herca a Pamela Landyová vyzerala unavene. Päťka jak oči.

Agent bez minulosti (2002)

Matt Damon je Jason Bourne. Práve tento film totálne zmenil môj pohľad na pre mňa dovtedy maximálne nesympatického herca. Filmy s Bournom sú proste iné, než ostatné agentské filmy. Naháňačky na autách udali úplne nový trend. Fakt, že Jason nezobral do rúk nejaké fáro, ale starý prehrdzavený mini cooper a urobil s ním v uliciach Paríža divy bol v tej dobe jav nevídaný. Ešte aj dnes má tento prvý diel gule, i keď samozrejme dopady pokročilej doby tu sú. Stále je to originál, ktorý položil základy Bourne ságy. Päť hviezd jak oči navždy. A to som ešte v tej dobe netušil, aký masaker budú dvojka a trojka.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Humor sám o sebe mi neprekážal, hoci bránicu netrhal, no vedel miestami pobaviť. To čo bolo veľmi rušivé, boli pravidelné série rýchlych strihov sprevádzané typickým zvukovým efektom. Vraždy boli zámerne prehnane krvavé (beriem zrejme ako paródiu), ale robili film zaujímavejším. Na to o akú blbosť šlo, sa herci celkom snažili, teda klobúk dole, že hrali ako v skutočnom filme. Záver nie je ani hoden komentára. No toto proste nebolo podľa môjho gusta. Rozhodne to nie je niečo čo by ste mali vyhľadávať. Neutrpíte, ak neuvidíte. Na csfd o dobrých 30 % nafúknuté.

Shazam! (2019)

Vkusne zábavná, správne strelená, v jednom momente odporne smutná, trikovo kvalitná komiksová zábava od DC sa vydarila. Shazam bola pre mňa pôda neznáma a teda nevedel som čo mám čakať. Správny výber všetkých protagonistov a dokonalosť Marka Stronga ako hlavného padúcha urobili zo Shazama skvelú vecičku v rámci žánru. Sršala z toho pozitívna energia a aj také komiksy sú potrebné, čo sme videli už u Marvelu a ich treťom Thorovi. Ja som nadmieru spokojný s výsledkom. Som pripravený na pokračovanie. SHAZAM !