• Pohádka
  • Fantasy
  • Rodinný

Past na rodiče (1998)

Stejně vynikající jako původní film, Lindsey Lohan je tu vážně roztomilá, a co teprve Natasha Richardson ve své opilecké scéně (,,Hezký kostýmek, měla jsi ho na sobě v letadýlku?") XD. Některé scény jsou tu vyřešeny nápaditěji než v původní verzi - např. bojůvky sester na letním táboře nebo celá sekvence v hotelu, kde se všechny postavy setkávají. Babička, která byla v původní verzi, je tu vyškrtnuta, zato jsou rozšířeny role hospodyně jedné rodiny a sluhy druhé. Pro mě komedie, která neomrzí.

The Parent Trap (1961)

Obě verze The Parent Trap se mi moc líbí. Tahle je ozdobená zejména výkonem hlavní představitelky, která skvěle odlišuje postavy sester Sharon a Susan a střídá akcenty. Výborné jsou scény s rodiči dvojčat: Maggie a Mitchem, to pak padají hlášky (Mitch: "Hey, Maggie, you look pretty good. What did you do to yourself?" Maggie: "*Do* to myself?"). Mimochodem naprosto okouzlující Maureen O'Hara v roli Maggie spolehlivě rozzáří každou scénu, ve které se objeví. Kostýmy jsou boží, já prostě šedesátá léta můžu. To vše doplněné skvělou ústřední písničkou: "Let's get together yeah, yeah, yeah, why don't you and I combine? Let's get together what do you say? We can have a swinging time..."

Trampoty vodníka Jakoubka (2005) (TV film)

Pohádka s ukázkově hrozivým scénářem, který postrádá nosnou zápletku. No řekněte sami: Vodník má být vyhoštěn kvůli intrikám rádců. Jeho syn Tonda se vydává na zámek, kde ho král i princezna přemluví, aby se o princeznu naoko ucházel a tím oddálil její sňatek s hloupým vikomtem. Poté, co vyjde najevo Tondův prostý původ ho zavřou do šatlavy. Král si pak dupne, rádce pošle pryč a Tondu zase pustí. Rádci potrestáni, Tonda pomůže králi a princezně vyřešit jejich komunikační problémy a sám si pak vezme půvabnou Vendulku. Jestli měl být "moment krize" zobrazen scénou, ve které rádci fyzicky zaútočí krále a princeznu, aby byli posléze definitivně zpacifikováni...no nevím, mně to přišlo dost křečovité. Pohádka o ničem. K nevydržení příšerná hudba Pavla Hrubeše, která zní téměř elektronicky, je místy zbytečně dramatická a hraje i ve scénách, kde je hudební podkres až rušivý. A proč vojáci mluví v rýmech jsem taky nepochopila. Kostýmy představuje stylově nejednotný mišmaš. Pěkné exteriéry. Několik digitálních, ale naprosto zbytečných, efektů. Herci místy prkenní - ale z toho viním zejména ty šroubované dialogy, které jsou jim vkládány do úst. Pár kladů na závěr: hezký Václav Jílek (zajděte na něj do Divadla na Jezerce, není vůbec špatný), roztomilá Pauhofová a tradičně dobrá stará garda: Skopeček, Abrhám, Vízner. I ten Jirka Korn se...snaží. Ale na víc hvězdiček to prostě není.

Chytrá princezna (1984) (TV film)

Po výstižném komentáři uživatele Marthos už nemám co dodat. Snad jen, že prostředí zámecké "zahrady" bylo dost pochmurné. Tahle pohádka si zkrátka pěkné exteriéry zasloužila, škoda, že je rozpočet nedovolil.

Bronzová koruna (1997) (TV film)

Bez debat jedna z nejlepších pohádek Svatavy Simonové. Nosný příběh se zajímavými postavami a skutečně ďábelským zloduchem v podání Jana Kanyzy. Musím říct, že je velká škoda, že si Bára Munzarová těch princezen nestřihla víc, protože tady jí to neskutečně sluší (a navíc umí hrát). Jako vždy vynikající Vladimír Dlouhý v roli provinilého ducha. Co této pohádce ubírá, je místy zbytečná melodramatičnost (zejména scény s flashbacky) a stejně dramatická hudba Ladislava Simona. I když on ani jinak skládat neuměl.

Kde bydlí štěstí (1987) (TV film)

Souhlas s komentářem uživatele Mariin. Eva Horká prostě nikdy hrát neuměla, pouze přehrávat a proč ji v pohádkách často nechávali zpívat, když zpívat neuměla, je mi též záhadou. Výborný je ovšem zbytek obsazení: ďábelská Divíšková, sympaťák Šimánek nebo okouzlující Vašinka. Slušná pohádka s dobře vystavěnou (třebaže jednoduchou) zápletkou.

Duhová panna (2000) (TV film)

Vesměs dobří herci (dvojice Ptáčková-Ondříček se osvědčila natolik, že si pak spolu zahráli ještě v O princezně se zlatým lukem), pěkná výprava a exteriéry, ale scénář hodně drhne. Zamilovaná dvojice král - Dúhenka jsou už po půl hodině pohádky nahrazeni druhou dvojicí Pramka a Rosenky, kteří nejsou ani zdaleka tak sympatičtí. Drsný zloduch Vládce pramenů svou dceru nejprve vydíráním odloučí od manžela a dcery, aby jí pak po letech vyčítal, že je její dcera rozmazlená, když vyrůstala bez matky.... Celá zápletka kolem prokleté Rosenky pak působí hodně křečovitě (kdo se obětuje za koho, aby to co nejvíc demonstrovalo lidskou lásku Vládci pramenů přímo před nosem?). A když se konečně děj na konci vrací ke králi a Dúhence, tak se ani nedočkáme jejich shledání [titulky, konec].

O princezně se zlatým lukem (2002) (TV film)

Normálně bych dala čtyři *, ale vzhledem k podhodnocenosti této pohádky se přikláním k vyššímu hodnocení. Pavla Ptáčková-Vitázková už ozdobila svým půvabem jednu pohádku o emancipované princezně - a sice pohádku O Princezně z Rimini (1999). Tyhle pohádky toho mají společného víc - obě jsou zabaleny do renesančního hávu (dokonce se několikery šaty vyskytují v obou těchto pohádkách), obě jsou o lásce, převlecích, obě kombinují exteriéry s vhodně vybranými interiéry a obě jsou postaveny na dialozích spíše než na převratné akci nebo kouzlech. Autorkou scénářů obou pohádek je Jana Knitlová. Bohužel, pohádka O princezně se zlatým lukem má slabší scénář než její předchůdkyně. Postavy několikrát opakují to, co divákům musí být už dávno jasné a nejhůř to schytala princezna Jelena, která neustále opakuje "říkával strýc", takže i ti nejmenší už nedočkavě čekají, kdy se záhadný strýček objeví na scéně. Pavla Ptáčková je talentovaná a krásná herečka, ale i ti nejlepší působí prkenně, když se jim do úst vkládají tak šroubované promluvy. Výborný je i zbytek obsazení - hlavně Igor Ondříček jako Dan, vtipná dvojka ministrů Apolenář-Pardus či živelná Petra Jungmanová. Vojtek s Čvančou příjemní, ale neoslní. Hodně špatně zvolený byl herec Jiří Horký do role strýce Lubora. Jako mentora prince i princezny méli vybrat někoho důstojného a věrohodného, Horký nepředstavuje ani jedno (mohli obsadit třeba pana Brzobohatého, který si podobnou roli střihl už ve zmiňované Princezně z Rimini...). Skvělá hudba a krásné ,,vlezlé" písničky (hudba: Karel Cón, texty: Arnošt Goldflam). Neoznačila bych tuhle pohádku jako vysloveně moralizující - nějaké to moudro se přece skrývá v každé pohádce - a smyslem téhle bylo zejména neuzavírat své srdce lásce a to přece není taková hrůza. Suma sumárum: Pohádka, která by sice mohla mít lepší dialogy, ale díky nosné myšlence, skvělým hercům a krásné výpravě se řadí k tomu lepšímu, co v rámci českých TV pohádek vzniklo po roce 2000.

Čaro múdrosti a lásky (1997) (TV film)

pozn. Textu distributora si nevšímejte, skutečný obsah je trochu jiný: odstrkovaná zato moudrá princezna pomůže království od hladomoru, na konci si vezme prince (který si její sestry ani nevšiml) a stane se královnou. Jedna z těch lepších slovenských rozprávek, ale žádná výhra to také není. Rozčilují mě na ní ty historizující, neslušivé kostýmy, princ, který zírá jak vyvoraná myš a místy váznoucí scénář. Jinak slušná podívaná se stokrát omletým, ale stále funkčním námětem (důvtip a cit vítězí nad krásou a povrchností), a půvabnou hlavní představitelkou (Lucia Lapišáková).

Kočičí princezna (2005) (TV film)

Už od začátku je jasné, kdo je zlý a kdo hodný, takže o "detektivní" pohádce nemůže být řeč. Mimoto příběh postrádá gradaci, jen si tak plyne, žádná krize, nic, a padouši jsou potrestáni ještě dříve než stihli něco pořádného napáchat. Roztomilá Čvanča, taktéž čtverka Adamovská-Mrkvička-Somr-Vlach, kteří podávají tradičně nadprůměrné výkony. Hodně mi vadila scénická hudba, která prochází celou pohádkou a hraje i ve scénách, kde je hudební podkres zbytečný, až otravný.