Vodník Jakoubek (J. Korn) se musí kvůli jednomu nemoudrému knížecímu rozhodnutí odstěhovat ze svého domova. Dozví se to jeho syn Tonda (V. Jílek) a rozhodne se, že tomu zabrání. Což ovšem není pro obyčejného venkovského chasníka zrovna snadný úkol. A navíc se vmísí do děje ještě pan kníže (J. Abrhám), princezna Aneta (Z. Kajnarová), její nápadník, urozený vikomt z dalekých krajů (O. Vízner), a Vendula, napůl tulačka a napůl zlodějka (T. Pauhofová). Tonda nakonec svého tátu vodníka zachrání a přitom najde i své štěstí… (Česká televize)

Alenuch

Soudě podle obsazení jsem se na pohádku fakt těšila, ale byla jsem hrozně zklamaná (a to říkám jako někdo, kdo má pohádky rád a je k nim shovívavý). Vadil mi hlavní "polovodník" a jeho trapné scénky s nějakými zbrojnoši u vchodu do zámku, vadila mi jeho matka, která přehrávala až se hory zelenaly, navíc co slovo, to perla, vadily mi zbytečně patetické a slzopudné scény neodlehčené ani kapkou humoru. Vodníkovi jeho bývalá milá každý den posílá jídlo, ale on neví, jestli by ho chtěla a jestli na něj nezapomněla? Pche - normálně bych do zápletky pohádky nehrabala, ale přesně v takovýchhle chvílích se ve mě probouzí cynik. Princezna a král jako kdyby přišli z nějaké jiné (lepší) pohádky, ale díky aspoň za ně - byli jediné příjemné oživení celého toho díla. ()

Autogram

Kdeže je tá atmosféra starších českých rozprávok? Táto nemala nápad ani šťavu, ale herci a prostredie neboli zlé. Horšie bolo, že veľmi ťažko sa na tom mohli baviť dospelí a už vôbec nie deti. Pranierovanie chamtivosti a oslava skromnosti a úprimnosti je pekná vec, ale takto bez humoru ma to sklamalo. ()

MM11

K současným pohádkám přistupuji se značnou nedůvěrou a o těch televizních ani nemluvě. O tento film bych nohou asi nezavadil, ale Olmer v říši za sedmero horami a sedmero lesy mě zajímal. Výsledek není nejhorší, režisér si odpustil využití trapných kulis a vituálně připravil slušné zázemí. Obsazení vypovídá o Olmerově renomé (které je slabé...). Ačkoli neuvidíte pohádkovou školu s nejlepších časů Olmer natočil příjemnou vsuvku naší veřejnoprávní televize, což je na něj dobrý. ()

honeysuckle

Pohádka s ukázkově hrozivým scénářem, který postrádá nosnou zápletku. No řekněte sami: Vodník má být vyhoštěn kvůli intrikám rádců. Jeho syn Tonda se vydává na zámek, kde ho král i princezna přemluví, aby se o princeznu naoko ucházel a tím oddálil její sňatek s hloupým vikomtem. Poté, co vyjde najevo Tondův prostý původ ho zavřou do šatlavy. Král si pak dupne, rádce pošle pryč a Tondu zase pustí. Rádci potrestáni, Tonda pomůže králi a princezně vyřešit jejich komunikační problémy a sám si pak vezme půvabnou Vendulku. Jestli měl být "moment krize" zobrazen scénou, ve které rádci fyzicky zaútočí krále a princeznu, aby byli posléze definitivně zpacifikováni...no nevím, mně to přišlo dost křečovité. Pohádka o ničem. K nevydržení příšerná hudba Pavla Hrubeše, která zní téměř elektronicky, je místy zbytečně dramatická a hraje i ve scénách, kde je hudební podkres až rušivý. A proč vojáci mluví v rýmech jsem taky nepochopila. Kostýmy představuje stylově nejednotný mišmaš. Pěkné exteriéry. Několik digitálních, ale naprosto zbytečných, efektů. Herci místy prkenní - ale z toho viním zejména ty šroubované dialogy, které jsou jim vkládány do úst. Pár kladů na závěr: hezký Václav Jílek (zajděte na něj do Divadla na Jezerce, není vůbec špatný), roztomilá Pauhofová a tradičně dobrá stará garda: Skopeček, Abrhám, Vízner. I ten Jirka Korn se...snaží. Ale na víc hvězdiček to prostě není. ()

Jezinka.Jezinka

Když má jeden tátu vodníka a mámu člověka je polovodník? A co to udělá s jeho výkony ve vodních sportech? Vodník Jakoubek je luxusní vodník, škoda že je v pohádce tak málo. Pan kníže si myslí, že se jeho dcera chce vdát a princezna Aneta si naoplátku myslí, že po jejím sňatku touží pan kníže a nechce tatínka zarmoutit. Vodníkův syn, "rytíř Antonín z Jakoubkova říkejte mi Tondo" tenhle komunikační problém vyřeší. Vyřeší ještě kde co jiného a dočkáme se jednoho ze dvou nabízejících se dobrých konců. ()

• Část příběhu se natáčela v blízkosti zámku v Březnici v okrese Příbram. Filmovalo se také ve Slavonicích. (Záry)