• Pohádka
  • Fantasy
  • Rodinný

Paní Zima (2008) (TV film)

V zásadě není, co vytknout - zpracování se drží původní předlohy (až na závěrečné polepšení lenivé sestry), obě hlavní představitelky jsou půvabné, paní Zima babičkovsky laskavá a digitální efekty jsou možná trochu legrační, ale neruší. Příjemná podívaná, ale jiné pohádky z této německé řady mám za lepší.

Žabí král aneb Železný Jindřich (2008) (TV film)

Jak mám tuhle řadu německých pohádek ráda, tak musím přiznat, že tohle se moc nepovedlo. Jednoduchý děj, který nabízí předloha, se tvůrci snažili vyplnit různě - přidali princezniny přátele a nápadníky, začarovaný les, ve kterém kdysi zmizela princeznina matka či prostřihy na věrného sluhu Jindřicha hledajícího svého zakletého pána. Bohužel, nic z toho nemá na hlavní aktéry žádný vliv. Žabák si poradí i bez svého sluhy a princezna se začne měnit z rozmazleného fracka v rozumnou dívku až poté, co ho osvobodí. Připomínám, že v jiných verzích si s dějem dokázali vyhrát jinak a lépe - např. ve zpracování Jima Hensona z roku 1972 musí princezna a žabí princ spojit síly, aby zabránili zlé čarodějnici, která žabího prince zaklela, zmocnit se trůnu.

Putování za měsíční nitkou (1985) (TV film)

Jsem ráda, že se vůbec někdo pokusil klasickou pohádku "O Jirkovi a jeho třech psech" převést do filmové podoby. Je pravda, že větší rozpočet by této pohádce slušel víc, ale co se dá dělat, psi jsou sice loutkoví, ale zase roztomilí :). Osobně mi bylo akorát líto, že si Hrušínský nakonec nevzal Freimanovou, ale vrátil se k Nálepkové. Což považuji za nerozum.

Spící princ (1985) (TV film)

Nevšední pohádka postavená na dobrém scénáři a nadprůměrných hereckých výkonech. To, že zde září pánové Cupák či Císler nikoho nepřekvapí, ovšem solidní práci odvádí i Jan Hrušínský ve dvojroli Nejkrásnějšího prince a Spícího prince. Celá pohádka se nese v podobně filozofickém duchu jako o dva roky starší režisérův počin Modrý kosatec, ale povedla se ještě o chlup lépe.

Třeboňská pohádka (1982) (TV film)

Třetí hvězdičku dávám výhradně za Ivana Luťanského. Slušná pohádka, ale jako by jí něco chybělo, nezůstal mi po ní takový ten hřejivý pocit. Nikomu ji samozřejmě neupírám - jsem ráda, že je tu zase nějaká televizní pohádka v červených číslech (na čsfd jsou obvykle televizní pohádky spíše podhodnocené).

Pohádka o houslích a viole (2005) (TV film)

Příběh o otci, který si do svého syna projektoval své vlastní nenaplněné touhy a nakonec ho to stálo život, upravený do pohádkové formy. Reálnost mi ani tak nevadila - postavy nebyly černobílé, což oceňuji. Ale zápletka mohla být vystavěna lépe, výsledek je takový nemastný-neslaný. Pozn.: Nevím, proč je všude uváděn jako název pohádky "Pohádka o houslích a viole", když je v úvodních titulcích v pohádce název "Pohádka pro housle a violu".

Švec z konce světa (1986) (TV film)

Antonín Navrátil si v pohádkách zahrál mnoho statečných a milých mládenců, kteří svým vtipem nakonec zvítězili nad nástrahami osudu. V téhle pohádce je ovšem jeho postava spíše nesympatická a jeho zmoudření v závěru působí trochu křečovitě. Ovšem Miriam Chytilová je zde nesmírně půvabná.

Jabloňová panna (2000) (TV film)

Tohle není pohádka o Jabloňové panně, Ester Geislerovou uvidíte jen asi ve dvou scénách. Tohle je one-woman show Vilmy Cibulkové, která hraje macechu-čarodějnici. Souhlas s komentářem uživatelky Jezinka.Jezinka - až na to, že já nevidím důvod, proč dávat více hvězdiček. Největší problém jsem měla s postavou knížete (K.Dobrý) - na začátku egocentrický blbec, který pod vlivem čarodějnice zblbne ještě víc (až do té míry, že jde chytat holoubka do studny). Pohnutky čarodějnice mi byly také trochu nejasné (Ošidí knížete, aby se mohla stát vládkyní - a následně zemi začne pustošit? Čemu sakra chtěla vládnout? A proč vlastně, když byla tak mocná?). Poznámka: Běla s holoubkem měli víc scén a lepší chemii než kníže s Jabloňovou pannou.

Víla z jeskyně zla (1991) (TV film)

Příjemná podívaná se skvělými herci. Akorát ten Ilja Racek tam byl trošku zbytečný. A padají tam docela vtipné hlášky: Tomáš (Vetchý): ,,Už ses vypovídala? Já teda nevím [...] ale v životě bych si nevzal holku, která neumí vařit." - Célie (Andrlová): ,,Umím!" - Tomáš: ,,Ale jak!"

Cinderella (2000) (TV film)

Pravděpodobně nejbizardnější verze Popelky jaká se dá vidět. Stylizace do doby viktoriánské Anglie se doplňuje s naprosto moderními kostýmy, nevlastní sestry se jmenují Goneril a Regan (a mají sekery!), princ zpívá pop-rockové písně a jezdí na motorce, víla kmotřička je tu spíše ,,vodní víla" (motiv stromečku z verze bratří Grimmů ale zůstal částečně zachován) a Popelka se nevydává na ples za zábavou, ale aby překazila maceše její zákeřné plány. Tento film se hodně těžko hodnotí. Na jednu stranu si zaslouží pochvalu za bizardnost a roztodivnost, na druhou stranu je celý koncept nedotažený a řada motivů vyznívá do ztracena. Herci ale těžko mohli být lepší. Od půvabné Popelky Marcelly Plunkett, přes jedovatou macechu Kathleen Turner, charismatického sluhu Leslieho Phillipse, až k úchvatné víle Jane Birkinové.