Sebevražedný oddíl (2016)

Čakal som teda niečo iné. Myslel som si, že Suicide Squad bude sčasti Deadpool, sčasti Watchmen, ale nakoniec z toho boli Avengers. Obyčajná superhrdinská tímovka, ktorá síce neurazí, ale výraznejšie ani nezaujme. Chýbal nejaký hlbší príbeh a lepší záporák. Ale páčilo sa mi, že hercom ich postavy presne sadli a Will Smith bol parádny Deadshot, Margot Robbie bola zase skvelá Harley Quinn. Spolu s ostatnými členmi Suicide Squad mali aj zaujímavé a celkom smutné príbehy, ktoré mohli diváka chytiť za srdce najmä v scéne, keď im Enchantress ukázala ich túžby (najmä pri Harley by som si želal nejaký rodinný film, ako by to bolo, keby boli s jej Pudingom v pohode). Najkontroverznejšou a najočakávnejšou postavou bol samozrejme Joker. Jared Leto ho podľa očakávaní poňal po svojom a nebolo to síce zlé, ale napriek tomu mi tam stále nesedí. Bláznivý bol síce dosť, ale možno mi chýbalo viac vtipu z jeho strany. Predsa len je to Joker. Vďaka poslednej scéne a možno sčasti aj potitulkovej je pravdepodobné, že sa s ním stretneme v Batmanovej sólovke, takže snáď presvedčí tam. Hlavne nech so sebou privedie aj Harley. Veľkým plusom u mňa bola aj hudba. Filmu síce chýbal nejaký výraznejší zapamätateľný motív, ale zato každá skladba (alebo hudobná sekvencia) dokonale sedela ku svojej scéne a pri bojových alebo najdôležitejších scénach som nemal pocit, že by hudba bola príliš slabá, príliš pomalá alebo nevýrazná ako sa mi to stalo pri niektorých iných superhrdinských filmoch. Takže práve vďaka hudbe sú z toho nakoniec 4 hviezdičky, film samotný by bol na priemerné 3.

Captain America: Občanská válka (2016)

Ako celok ok, ale až do verbovania nových členov pred záverečnou bitkou ma noví Avengeri (pardon, Captain America) veľmi nezaujali. Ale od bitky všetkých proti sebe až po koniec to bola skvelá akcia nabitá emóciami medzi bojujúcimi priateľmi. O to viac v záverečnej bitke. Noví členovia tímu skvelo zapadli a Black Panther aj Spider Man boli tými lepšími postavami. Rovnako Ant Man sa prvýkrát s ostatnými ukázal v lepšom svetle. Zemo konečne originálny záporák, ktorý nepotrebuje ovládnuť svet ani vesmír, ale ide na to skôr psychologicky. Na záver si neodpustím, Batman vs. Superman určite nebol horší film.

Kniha džunglí (2016)

Je to zaujímavé, napínavé aj zábavné. Kniha džungle bude baviť všetky generácie. Deti si svoje nájdu v rozprávajúcich zvieratách, pesničkách a vtipoch, staršie publikum ocení nádherné technické prevedenie aj temnejšie scény. A každý si zamiluje Balua. Hudba síce od menej známeho skladateľa, ale výborná. V určitých momentoch som mal pocit, že počujem Johna Williamsa. Latka pre druhé pokračovanie je nastavená vysoko a teším sa, ako zareaguje na hodenú rukavicu Andy Serkis so svojím hviezdnym ansámblom.

Kung Fu Panda 3 (2016)

Táto séria je každou časťou lepšia. Človek by povedal, že téma pánd je nevyčerpateľná. Opäť veľmi pútavý príbeh, opäť veľmi vtipné. Snáď sa dočkáme ďalších rovnako dobrých pokračovaní.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Po audiovizuálnej stránke je to pastva pre oči aj pre uši. Rovnako aj akcia a herecké výkony sú super. Od ohlásenia som sa tešil na Bena Afflecka a vôbec ma nesklamal. Bitky parádne. Keby som hodnotil len za toto, 5* je istých. Ale ten príbeh... Ako celok nebol zlý, lenže miestami bolo správanie postáv dosť nelogické a občas som sa aj trochu nudil. Našťastie nudu hneď zahnala nejaká skvelá časť soundtracku. V konečnom dôsledku som tak s filmom dosť spokojný a už sa nemôžem dočkať plnej zostavy. PS: Najviac ma "sklamala" časť s Lois pri vode, keď lovila kopiju. Čakal som so zatajeným dychom, kedy sa objaví Aquaman a nakoniec nič z toho... :(

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Vtipné od začiatku do konca, plné pozitívnej energie a s peknou morálnou myšlienkou. Ak aj mala Zootopia slabšie miesta, nebolo ich veľa a neboli dlhé. K tomu asi najkrajšia animácia, akú som v rozprávke videl.

Zoolander No. 2 (2016)

Cameo: The Movie... Nebyť ton celebrít, ktoré si zahrali viac alebo menej, asi by bol tento film oveľa menej vtipný a aj hodnotenie by bolo nižšie (a ako pozerám zoznam mien, ktoré si vo filme zahrali, tak som si všetkých ani nevšimol). Ale od Justina Biebera, cez toho múdreho černocha, Katy Perry, Stinga až po Benedicta Cumberbatcha boli všetci super. Dokonca vás film dokázal nielen zabaviť, ale aj dojať (Kiefer na konci). Možno ma trochu sklamal Will Ferrell, od ktorého som čakal viac. Ale celkovo ma Zoolander 2 pobavil oveľa viac ako som čakal a pokiaľ neočakávate umelecký zážitok, ale čistú zábavu, tak ho určite oceníte.

Deadpool (2016)

Myslel som si, že ten hype okolo tohto filmu bol prehnaný... Nebol. Čakal som, že film sa bude snažiť byť až príliš vtipný a skončí to tým, že to niekedy zájde až do trápnosti... Nezašiel. Obával som sa, že kvôli R ratingu to s krvavými scénami preženú... Neprehnali. Jednoducho, tomuto filmu nemám čo vytknúť. Obsadenie bolo skvelé. Každý jeden herec od Reynoldsa po Stana Leeho bol jednoducho super. Najviac sa mi páčili vtipné narážky na Green Lanterna, Wolverina a X-Men celkovo. Je škoda, že v tak veľkom dome a celkovo filme narazil vždy zrovna na tých dvoch (asi ako keď v centrále Avengerov bol len Falcon, viď Ant Man). Ale najmä Kolosusa som si dosť obľúbil. Snáď sa objaví aj v ďalších filmoch. A scéna po titulkách... Chýbalo už len aby Deadpool otvoril dvere a za nimi naozaj stál Sam L. Jackson.

Muž na laně (2015)

Keď som film videl, ľutoval som, že som nezvolil 3D verziu. Každopádne pre môj mierny strach z výšok stačila aj 2D a pri niektorých scénach som sa cítil ako keby som bol ja na vrchole dvojičiek či na lane. Joseph Gordon-Levitt je jedným z najsympatickejších hercov súčasnosti a platilo to aj s francúzskym prízvukom. Viac ako samotný prechod po lane sa mi však páčila časť príprav na vrchole veže, ktorá priniesla napätie aj trochu zábavy. Na záver trochu sentimentu pri spomienke na Dvojičky. Všetko doplnené skvelým Alanom Silvestrim, vďaka ktorému sa soundtrack tohto filmu (najmä jeho jazzová časť) zaradil k mojim obľúbenejším. A to platí aj o samotnom filme.

Dánská dívka (2015)

Meno režiséra mi nič nehovorilo, tak som si pozrel profil a zistil som, že toto bol už štvrtý film od Toma Hoopera, ktorý som videl a predchádzajúcim trom som dal plný počet. Tentoraz to bude len za štyri hviezdy, ale to nie je ani tak chyba režiséra, ale skôr moja, keďže Dánske dievča je rozhodne skvelý film, ale nie úplne moja šálky kávy. V poslednom čase sú práve filmy z 20. storočia o nejakej významnej osobnosti populárne a vydarené a teraz tomu nebolo inak. Eddie Redmayne opäť výborný a druhý Oscar za sebou by určite nebol žiadnym prekvapením. Pobavilo ma obsadenie Vladimíra Putina do úlohy jeho kamaráta z detstva, ale ruský prezident sa úlohy zhostil veľmi dobre. Atmosféru filmu dopĺňa vždy prvotriedny Alexandre Desplat.