Bohemian Rhapsody (2018)

Zúčastnil jsem se promítání dne 24. 11. 2018, na den přesně 27 let od úmrtí Freddie Mercuryho, a bez rezervace byla účast téměř nemožná - měli jsme štěstí, že na poslední chvíli 2 rezervace odpadly. :) Když film končil, polovina lidí v sále měla v očích slzy... jediný, co mě mrzí, je, že jsem na film nešel do IMAX - plátno multikina pro tentokrát k maximálnímu zážitku prostě nestačilo. Nejsem si jistý, jestli by měl být film titulován jako "životopisný", některé skutečnosti jsou odvyprávěny nepřesně, ale kašlat na to. Bohemian Rhapsody je pro mě jedním z největších filmových zážitků, úžasný, velkolepý, gargantuovský film, mistrovské dílo.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Nerozumím výtkám ostatních komentujících. Že má Rogue One pomalejší rozjezd? Máme tu 6-8 zbrusu nových postav, dá se tedy očekávat, že jejich představení bude nějaký ten čas obětován. Že jsou postavy nevykreslené a nic o nich nevíme? Já tvrdím, že víme až dost na to, abychom se s nimi sžili. Především ústřední dvojice je napsána pěkně, žena, která hodně ztratila a muž, který to neměl jednoduché a čas od času byl nucen jednat nesprávně. Dál tu máme "polepšeného" pilota (pro mě asi nejméně zajímavá postava, ale někdo tu "navigaci" dělat musel... :)), párek badass Asiatů a K2 - prvního skutečně vtipného mluvícího droida v SW univerzu! Kam se hrabe otravný 3PO. A poslední dost často se objevující výtka, tedy slabý příběh zaměřený jen na hlavní linii? No, ono se toho popravdě nic moc jiného nestihne. Myslím, že vyšší výskyt mikropříběhů by kostru filmu rozbil a celek by ani zdaleka nepůsobil stejně dobře. Je to námrd! :) Tam, kde Force Awakens zklamala, Rogue One válí. Je v tom prostě to srdíčko. Celý příběh je podaný lidsky, dost syrově a přitom velkolepě, přičemž závěrečná půlhodina ždímá emoce. Potěšilo mě velmi "úsporné" vyobrazení starých tváří, a sice tak, že máme radost, že je vidíme, nicméně v příběhu zbytečně nepřekáží - problém u SW7, kde se sice setkáme s bezrukým 3PO, vypnutým R2 nebo přestárlou Leiou (rip in peace), ani jeden ale do příběhu pořádně nezapadá a působí navíc, jen aby "byli". Tady, pokud jsou staré tváře v záběru, má to jasný důvod a celkově pak jednotlivé obrazy vyzní mnohem lépe. A nakonec tu máme nejvíc badass scénu s největším padouchem galaxie, za kterou bych tvůrce vyzdvihoval do nebes. Připomínka, že Darth Vader je Darth Vader. Sečteno podtrženo, za mě po 4., 5. a 3. dílu nejlepší Star Wars. Prosím, ať jsou další spin-offy alespoň stejně dobré! 90 %

Na dotek (2004)

Vzalo mě to jako už dlouho nic. Tak dobře vypointované drama s vynikajícími hereckými výkony, velmi jemně a pečlivě vybranou hudbou a některými v prvoplánu neskutečně vtipnými scénami se vážně jen tak nevidí. Líbila se mi ta velice tenká hranice mezi humorem a nadsázkou a těžkým dramatem, na které film po většinu stopáže balancoval a leckdy se přes ni přehoupl na jednu (ale spíš na druhou) stranu. Nejsympatičtější mi byl Pan herec Owen v těsným závěsu s vynikající krásnou Natalií, ale je to jen rozstřel preferencí a sympatií, celá herecká čtveřice hraje jak o život. Závěrem... nevím, jak je celá situace vůbec pravděpodobná, nicméně film dobře a neotřele poukazuje na řadu vztahových vymožeností i problémů současnosti a do toho reflektuje řadu špatných lidských vlastností. Rád bych řekl, že pravda a láska vítězí, ale... ani náhodou, přátelé. Možná. 90 %

Temný případ (2014) (seriál)

1. série 80 %. Zatraceně creepy podívaná, kterou dominuje ústřední duo Harrelson-McConaughey a parádní, originální scénář. Pomalejší rozjezd může ze začátku odradit, vyplatí se ale pomalu se rozvíjející zápletku překonat a počkat na pozdější díly - tam se divákovi dostane toho nejlepšího v oblasti krimi, co je na trhu momentálně k dispozici. 2. série - 100 %. Jdu proti davu a i když se snažím neporovnávat první a druhou sérku mezi sebou, druhá mě zasáhla víc. Víc jsem se sžil s jednotlivými postavami a jejich zpackanými životy a přál si dobrý konec pro Farrella, Vince i Rachel. Jednotlivé případy neporovnávám, jde o něco úplně jiného, kde se první jevil jako práce démonického fanatika, ve druhém se podíváme do nejtemnějších koutů podsvětí. Zkrátka nechci míchat jabka s hruškami. Jsou to ale především postavy Velcora, Franka a Bezzeridessový, co mě nakonec přimělo zvednout hodnocení na 5 hvězd.

Prokletý ostrov (2010)

Maximální dopad na emoce i mozkové závity. Tohle jsem k žádnému filmu dlouho nenapsal, ale - netuším, co bych měl Shutter Islandu vytknout.

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Po 11 zkouknutých sériích mě tenhle seriál baví jako žádný jiný. Desítky tisíc narážek, přisprostlých vtípků a úchylností spolu s občasným výskytem nějaké té hvězdičky hollywoodského šoubyznysu tu může být odsouzeno jako "nenápaditá zábava", "úchylnost" a "kravina" a na každém z těchhle označení něco bude, jednodušší humor mě ale dostal a udělal z Dva a půl chlapa těžkou závislost. Dva staří mládenci a jeden sotva dospělej pitomec dokážou pobavit i když je nejhůř. A Charlie Sheen byl výborný, nicméně díly s Kutcherem se mi zdají ještě povedenější. Nejlepší linka? Alan Harper aka Jeff Strongman. :) 90 %

Fargo (1996)

Film patřící ve své kategorii ke špičce. Fargo na mě zapůsobilo snad ještě víc než drsná syrová osobitá podívaná zahalená slovy Tahle země není pro starý, snad díky výkonům "toho legračního... nic víc, prostě legračního" a hlavní herečky v roli důvtipné milé policistky. Jako filmového nadšence se spoustou mezer v základním vzdělání mě tímto dílkem Coenovci definitivně přesvědčili, že patří (nebo alespoň patřili) k nejlepším filmařům přelomu 19. a 20. století, k těm, kteří jsou i za málo peněz schopní vyprodukovat spoustu muziky. 95 %