• Fantasy

Taboo (2017) (seriál)

Na Hardyho se kouká moc pěkně, jen co je pravda, hlavně když se jako temný bůh pomsty promenáduje ponurým Londýnem, jeho slovní zásoba se po většinu času omezuje na "hmm", "huh" a "vrr", intrikuje na každou stranu a kuchá lidi na potkání. Tři čtvrtě seriálu bylo supr, protože pořád po kouskách gradovala atmosféra a člověk čekal na všechna ta rozuzlení tajemství minulosti a zakázanou dark romance s Oonou Chaplin a tak. Z tajemství minulosti se jich ale nakonec rozuzlilo jen pomálu, Oona se ukázala být tou nejzbytečnější postavou seriálu (asi tvůrci chtěli přihodit něco opravdu taboo, ale pak najednou nevěděli, co si s tím vlastně počít) a grandiózní finále, kdy to lišák Tom všem natřel a pak se mezi sebou poprali, bohužel popravilo grandióznost všech předchozích epizod. Ale na další sérii se určitě podívám ráda, jen doufám, že to tvůrci udrží v duchu těch prvních sedmi částí, a ne té jedné poslední.

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

No, kde tohle sebralo tak vysoký hodnocení, to fakt nemám tušení. Výborný je soundtrack, to jo, a taky kamera a střih, prolínání současných a minulých událostí, na to se taky moc pěkně koukalo, ale tím to asi tak končí. Postavy si snad člověk ani nemůže oblíbit, buď jsou samy o sobě protivné (Clay) nebo se chovají jako děsně moudří chytrolíni (Tony) nebo se prostě chovají naprosto pitomě a iracionálně. Hlavní hrdinka, kolem které se celý tenhle kabaret točí, to je škoda slov. Za prvé si absolutně neumím představit, že by holka, dohnaná na hranici sebevraždy, s chladnou hlavou nahrála třináct kazet pro lidi, co jí tohle způsobili, rodičům nenechala ani tu poznámku s pitomým "čau" a podřezala si žíly. Za druhé, až na těch posledních pár epizod, kdy příběh eskaloval, se jí děly věci, které sice nebyly hezké, ale bohužel si jimi ve škole projde spousta děcek. Za celou sérii se slečna nebyla schopná postavit sama za sebe nebo si najít pomoc (a že kolem sebe očividně měla lidi, co by pomohli), místo toho jen brečela na magnetofon, jak je osamělá a jak ji nikdo nemá rád a asi ani nikdy mít nebude. No, já bych s ní taky asi jen těžko hledala společnou řeč. Vydržela jsem do konce, protože jsem pořád čekala na ten moment, kdy seriál dostojí svému hodnocení a ohromí mě. Ohromil mě ale leda tak odpudivý americký kolektivismus (ty věčné schůze a porady a poradny a společné řešení všeho, no to potěš, ne, díky), hloupost postav a celkově za vlasy přitažený koncept. Taky by mě zajímalo proč. A stačil by prosím pěkně jediný důvod...

Legion (2017) (seriál)

Po několik epizod vcelku haluz, kdy divák celou hodinu prakticky netuší, jestli to, co vidí, se skutečně odehrává, nebo je to jen další výlet do podvědomí hlavního hrdiny, nebo výlet z podvědomí do hlubšího podvědomí. Aneb když Inception potkal X-men, jen s o trochu víc psycho nádechem. A parádními herci. Kdyby tahle temně schizofrenická linka vydržela až do konce, dám 5 hvězd, ale závěr už byl o trochu lacinější. Asi bylo potřeba potěšit oko a mysl běžného mainstreamového diváka a obhájit si rozpočet, ale i přesto je to po většinu času fakt lahůdka.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Tak tohle byla parádní jízda. A je pravda, že to není dokonalé a do původního usedlého příběhu ve stylu Excalibur to má daaaleko (což je podle mě ale zatraceně dobře). Ale zároveň je to taky temná, ultra akční fantasy chuťovka s libovou kamerou a fantastickým soundtrackem, Hunnam je sexy machýrek a Law temný bůh. Myslím, že jsem našla svoje nové guilty pleasure, a nemůžu se dočkat dalšího zhlédnutí.

Kniha přežití (2010)

No tak já nevím, zdá se mi, že tady chtěl někdo za každou cenu vystihnout postapokalyptickou paranoiu Šílenýho Maxe, ale narozdíl od něj bohužel Denzel není žádný Max a Book of Eli nemá žádnou pointu. Jakože prostě žádnou. Celou dobu se film snaží ujistit diváka, že o něco fakt jde a že to něco je vážně velký, ale ve finále je to tak strašně idiotský, že to prostě zabíjí veškerý předchozí světlý okamžiky (protože to není vůbec natočené zle a Oldman vládne jakékoliv roli, i když zrovna nedává moc smyslu to, co dělá, ani proč to dělá). SPOILER: Kdyby končila civilizace a formovala se nová, umím si představit docela slušnou hromadu jiných a užitečnějších příruček k zachránění, než je ta, kolem které tady všichni dělají tolik povyku. Nehledě na to, že jsem v závěru po tom všem teda čekala nějaký velkolepý civilizační posun, když ji Denzel s vypětím všech sil dovlekl do cíle, ne že si ji prostě jenom dají na poličku do archivu...

Westworld (2016) (seriál)

Já jsem věděla, když jsem viděla, že je pod tím podepsaný jeden z bratrů Nolanových, že to bude hodně dobré, takže nemůžu říct, že bych byla nějak zvlášť překvapená. Je to totiž hodně dobré. HODNĚ. Přitažlivý žánr, který kombinuje western se sci-fi a lidskost s bestiálností. Podpis Nolanů je na tom jasně vidět, a to zvlášť v závěru, kdy do sebe zapadnou všechny kousky skládačky. Jsem opravdu zvědavá, jakým směrem se tvůrci vydají ve druhé řadě, protože konec té první nabízí celou řadu úvah a teorií...

Počátek (2010)

Počátek je pro mě ta nejsrdcovitější ze všech srdcových záležitostí a Nolan je prostě pán. Příběhem zasazeným z velké části do snů si připravil píseček, kde si může dosytosti pohrávat s prostorem a časem, a to on zatraceně rád. Na to, že se film žánrově ubírá tímhle směrem, má ale taky hodně silnou dějovou a emocionální stránku, se kterou se skvěle vyvažuje, nikde žádné kýčovité klišé. A to dokonce ani v závěru, kdy se příběh hrdinů za zvuků Zimmerovi velkolepé Time rozuzluje a Nolan v závěru zamotá všem hlavu ještě jednou na rozloučenou, ale zato pořádně.

Strážci - Watchmen (2009)

Já na ty superhero filmy obecně moc nejsem. Teda jo, jsem, ale všechny ty crossovery, co v poslední době chrlí Marvel a DC, mi prostě k srdci ne a ne přirůst. Watchmen jsou ale jiní, a to snad na všech frontách. Spíš než na efektech a bitkách je to film postavený na příběhu, ještě k tomu ponurém a temném, kde ani superhrdinové nedokáží napravit všechno a kde se i oni musí občas uchýlit k ne zrovna vznešeným činům. Kromě příběhu bych ráda vyzdvihla ještě styl kamery, to byla vážně pastva pro oči (kdo viděl 300, ví, co čekat), a zvukovou stránku - neuvěřitelně pestrá a zajímavá skladba soundtracku přikoření atmosféru přesně na těch správných místech. Pro fanoušky žánru jsou Watchmen zkrátka povinnost. A hodně příjemná.

Brimstone (2016)

Tohle je jeden z těch filmů, co se hodně pomalu rozdýchává. Bezprostředně po dokoukání jsem byla převážně konsternovaná a znechucená a popravdě jsem tomu moc vysoké hodnocení dávat nechtěla. Jak ale postupně tenhle stav vyprchává, dostávají se do popředí ty dobré věci. Ne, ty SKVĚLÉ věci. Protože samotný film, jakože kamera, zvuk a tak, vykresluje parádní ponurou a beznadějnou atmosféru. A herci, to byl prostě skvělý zážitek. Dakota v hlavní roli nemusí vydat ani hlásku a stejně jí patří celé plátno, Guy je zase naopak tak děsivý, ďábelský a nechutný, že vám to bere dech (nebo vás to spíš natahuje). No a příběh, tak ten byl taky vystavený moc dobře. Čtyři kapitolky bez lineární návaznosti, které postupně odkrývají, v čem je tzv. zakopán pes, a moc hezké zjištění to tedy není. V kostce je to film plný krutosti, násilí, náboženského fanatismu, bídného postavení žen minulých dob, ale zároveň taky síly, odhodlání a ironie osudu.

Bohové Egypta (2016)

Tak to byl zase projednou průšvih. Jeden by řekl, že s takovým tématem, rozpočtem a obsazením to špatně udělat prostě nejde, ale ono jo! Nad scénářem by jeden zaplakal (opravdu se bude bůh po letech ve vyhnanství žárlivě dohadovat se ženskou o tom, kdo jí koupil tyhle šaty??), motivace postav včetně hlavního záporáka skoro v nedohlednu (jasně, chápeme, že chceš vládnout, protože chceš vládnout, ale kromě toho - proč??), efekty by zapadly možná tak do animáku, ale ne do hraného filmu. Jak se k tomuhle nechali Gerard a Nikolaj uhnat, nemám tušení. Jednu hvězdu si z mého ženského úhlu pohledu zaslouží leda tak fakt, že to Gerardovi fakt slušelo (a z mužského úhlu pohledu to slušelo ženským postavám v šatičkách s výstřihem, takže tam ta hvězda asi taky padne). Na víc to ale opravdu nemá.