Top Gun: Maverick (2022)

Je to radost "byt tam zpet". Kolik ze Tomovi je? [90%]

Odpočítávání (2010)

Trochu jiný náhled do bombově vypjaté situace. Fajn. Samuel L. Jacksona to herecky baví. Fajn. Na závažnost dané situace překvapivý téměř one-man-show komorní přístup v tělocvičně opuštěné střední. Některé chování a postavy nelogické a nevěrohodné. Konec diskutabilní ( / americký), horká jehla byla? Takže, už ne tolik Fajn. A do zápisu ještě přidám, že to nebyl zas až tak velký napínák. Možné leda tím, co si Samuel uřízne v příští scéně. Celkově si s nadějným tématem chtělo více pohrát. [50%]

Soumrak (2002)

Skvělý civilní samurajský film. Víc civilní než samurajský. A rodinný k tomu. Moc nových fint s mečem zde neokoukáte, ale to vůbec nevadí. [80%]

Já, Olga Hepnarová (2016)

Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat. Ukázkové převtělení herečky Michaliny Olszańské do postavy Olgy. A Klára Melíšková jako matka jakbysmet. Jestli to nebude na Lva, tak to budou rohlíčky tuhle sezónu v ženských rolích obzvláště vypečené. Film je na české poměry na vysoké úrovni - vizuál, kamera, dobovost výpravy, detaily, atmosféra. Pasáže v rodině by mohli být delší, aby poskytly hlubší náhled do nitra rodící se masové vražedkyně. Vidět to znovu již nechci. Působivé. [80%]

Volavka (2002)

Tak jak moc ten Scorsese teda opisoval? Hong Kong válí. Poctivé krimi staré školy v novém kabátě lze naservírovat i bez nutně výrazné porce násilí. Napínavě, prokreslit postavy, kvalitní scénář, který napodruhé už pochopitelně nebude mít ten wow efekt, ale stejně. Nějaké drobky, jinak spokojenost. "Úvodní" policejně-mafiánská akce je lahůdka. [80%]

Domácí péče (2015)

Celkem ucházející základní dějová kostra v ne již tak kvalitním zpracovaní. Mihulová klidně žhavý kandidát na Lva (hodnotím-li výkon sám o sobě, ne porovnání s ostatními - letos jsem toho mnoho nestihl). Kdežto Polívkovi to herecky moc práce dát nemuselo, hrát sebe. Klidně se na to dá nazírat jako na alternativní konec Kurva hoši, kde se s Vlastou prochlastali zdárně až ke konci, všechno prohýřili, a tak ona musí vydělávat doslova tvrdou prací. Scénarista a režísér v jedné osobě si měl dat se scénami více práce. A hlavně si měl odpustit karikované zjednodušení na mnoha frontách (medicína, západní i alternativní; křesťanská pomoc; manželův přístup; atd.). Překvapí pár míst s nádechy černého humoru, ovšem již bez dotažení do konce. Jen se pokaždé odbočí ke klasickému zakončení pro masy či do ztracena úplně. Takže tu máme dalši drámo s nepatrnými stopami jemného humoru, který se bojí překročit sám sebe. Což já mu nezazlívám, černota zde nemusí být na místě, byl by to pak úplně jiný film, ale pak se tam neukotvené scény ala "hrob" fakt nehodí. Není to propadák, to úplně ne, ovšem téma by si zasloužilo poctivější hlubší zpracování. Sneslo by pak i delší stopáž, 92 min. je formát pro komedii-líbivku&drama-po-povrchu. A proto budu klidně přísnější než většina stávajícíh ohlasů. Je to totiž škoda! [50%]

Nejlepší hráč (1998)

Překvapivě zde basket nehraje prim, ale Denzel laťku táhne výše. Ray Allen k filmu nejspíše dotáhne nadržené sportovní fandy, kteří pak nedostanou dostatečnou porci hry vlastní, a můžou být proto kapku zklamáni. U mě akceptováno bez újmy. Jako vztahové drama s "nejdůležitějším rozhodnutím v životě" to je již lepší. I když sem scénáristi zvládli vměstnat spoustou typizovaných postav, poctivě vykreslených tak, jak divák očekává. K tomu si můžete ruku v ruce přidat absenci, tedy vlastně nemůžete, výraznějších zvratů, a to ve výsledku tempu ubírá. V Americe je možné pro nerezavějící lásku k univerzitě udělat cokoli, stačí býti guvernérem. A mini lekce vaření pro svobodné jako bonus. [60%]

Pečený sněhulák (2014) (pořad)

Toto má být vtipné? Sem tam sice náběh sympatický, ale pak si to sami zruinují či zbytečně protahují k divákovu utrpení. Čekal jsem dle ohlasů nižší kvalitu, ale ne až tak moc. [20%]

Země bez zákona (2012)

Trochu toho prohibování, střílení a machrování rameny od vidláků a mafiánů z venkova USA. Dobovost se mi líbila. Atmosféra místy též ujde. Jinak co do výčtu kvalitních aspektů pomalu končíme. Příběh je vyloženě slabinou. Snad ještě pár herců může táhnout. Ale zrovna Shia na rovinu štve jen svojí tupou hereckou přítomností, castingová chyba par excellance, k tomu dostává hodně prostoru. Buďme rádi (anebo taky neradi), že netransformoval do flašky od alkoholu. Zbytek hvězdnějšího ansámblu spíše jen tak "je" než aby podávál strhuvší výkony. Škoda. Ač jejich postavy jsou vyprofilovány jednoznačně. Jen s nimi po šachovnici výrazněji hýbat, což už právě nikdo nečiní. Finále je bohužel jedna z kulhavějších (až směšnějších) scén. Neurazí, výrazněji nepotěší, a ač neselhává úplně po všech stránkách, tak kultovka se rozhodně nekoná. [60%]

Ranhojič (2013)

Překvapivě pěkné natočený výpravný příběh. To že to vyšlo z dílen čistě německé produkce je pozoruhodné. Herci - již ovšem naštěstí světový ansábl, pro mě v čele s Benem Kingsleym - hrají to co mají na jedničku, a tak na první pohled přepálená 2,5h stopáž uteče jako voda. Obsah je třeba brát hodně hodně s nadsázkou. Scénář je napsán líbivě, prediktivně, s pohádkovým nádechem. Ale proč ne. Není to dokument, ale výprávná fikce, co pobaví, rozptýlí a drží si své lehce nadprůměrnější tempo úspěšně po celou dobu. [70%]