• Krátkometrážní

Vydrýsek (2002) (seriál)

"Vydrýskovi chutnali měkkýši ukrytí ve velkých škeblích. Dokonce se je naučil i otvírat. A protože neměl kamarády, občas si s nimi hrál." V době, kdy na děti z obrazovek útočí fialové krávy či zpomalené záběry běžícího geparda, je pomalé putování malé vydry po domácí přírodě takovým příjemným připomenutím toho, že naše fauna a flóra se před tou exotickou nemá za co stydět a stojí za to ji občas prozkoumat.

Údolí boje (2016)

"Všechno jde ohnout, všechno jde rozhýbat a všechno jde rozlámat." Vysportované holky mě obvykle přitahují, ale výjimku tvoří ty s obvodem bicepsu větším než obvod mého stehna, ohromnými rameny, rozpláclými nosy, omlácenými klouby a fekální mluvou. Tedy "hrdinky" toho příběhu. Příběhu dostatečně pitomého na to, aby se mohly pořádně poprat. Jenže na to taky tak úplně nedošlo, takže jsem byl svědkem pouze strkanic, nadávek, moralizování a debilních dialogů. Co si přát víc?

Simpsonovi - Homer na pálce (1992) (epizoda)

"Takže si probereme pravidla: Nevybíháš, dokud nevytáhneš pivo. Kdo udělá bod, udělá jedno pivo. A další navrch na konci lichý směny a čtvrtou směnu se pije celou." Myslel jsem si, že pravidla softbalu tak nějak znám, ale ono je to jinak. No dobře. Tentokrát jsou odpaly na Homerovi, což je záruka skvělé zábavy. Jenže Homer přes veškerou snahu svých břišních špeků nevyhrává, protože pan Burns podal životní výkon při vydávání signálů ke hře, což mě složilo smíchy hned vedle druhé mety.

Simpsonovi - Bart milencem (1992) (epizoda)

"Zavaž si brusle, Gordie. Jdeš na led." Vyslat fotku Gordie Howea na rande s učitelkou Ednou byl skvělý nápad. Bart snad ani jiné nemá. Taky mě dost pobavilo, jak si užil film Ernest potřebuje ledvinu, i když jsem poněkud znepokojen tím, že na zdejší databázi tato komedie není zadaná. A ačkoli je to tentokrát o Bartovi, tak mě zase nejvíc rozesmál Homer svým romantickým dopisem z exkurze v pivovaru.

Pražský flamendr (1941)

"Jsem považován za vynikajícího tanečníka. Dovolte, abych Vás o tom přesvědčil." Osobně nemám nic proti tomu, aby za mě někdo platil rozmařilý život a pokud to někdo chce udělat, tak mu pošlu číslo svého transparentního účtu. Dokonce bych mu za to byl i vděčný, ale malíř Sýkora byl nevychovaný parchant a bylo dost těžké mu v této moralitce fandit. A taky bylo poměrně složité najít mezi mnoha vzletnými slovy něco zábavného, ale nakonec se to podařilo - noční filozofické rozhovory barona Sokrata s uklízečem Díogeném.

M*A*S*H - Operace Nos (1974) (epizoda)

"Radare, poznamenej do denní zprávy, že jsem tady nebyl a přines mi to, abych to podepsal." Alibistický Henry byl naprosto dokonalý, tah nadrženého plastického chirurga Stanleyho směrem k sestřičkám byl hodně inspirativní a tradiční spiknutí kapitánů proti majorům mě asi nikdy neomrzí.

M*A*S*H - Vše pro boty (1974) (epizoda)

"Já jsem doktor. Operuju už týden vstoje na jedné noze. Já Vás varuju - díváte se na zoufalého plameňáka." Výměnný obchod v M.A.S.H.i mě bavil, absence dodávek služebních bot mě trošku vyděsila a naprosto souhlasím s Frankovým tvrzením, že úchylové by se neměli z armády propouštět.

Takoví normální vozíčkáři (2016)

"Ve Švédsku a Dánsku dávají hendikepovanejm poukázky do bordelu." Je-li to pravda, tak hluboká poklona, při které mi rupnou záda a stěhuju se na sever pro poukázky. Ovšem v tomto snímku jde o sex jen okrajově a to je škoda, protože by to určitě přineslo nejeden zábavný moment. Jenže tady jsou ve hře comicsoví zabijáci na invalidních vozících, což je nápad hodný velké zábavy, ale ta se dostavovala jen výjimečně - při shybech s vozíkem, při souboji s číselníkem automatu nebo při "rybaření". Jinak je to jen mafiánská story okresního formátu.

Čínská čtvrť (1974)

"Před čtrnácti dny odešel na věčnost a před týdnem koupil pozemek. To je dost neobvyklý." Pátrání soukromýho detektiva Gittese mě dost bavilo, ale jeho "předvídavost" mě dost štvala. Člověk se zkušenostmi od policie by zkrátka neměl opakovaně skákat na špek a občas by se mohl zúčastnit rvačky, ve který by nedostal naloženo. Ale to jsou jediný výhrady, protože jako noir je to skvělý a taky poučný. Já jsem se například poučil o tom, že není radno strkat nos tam, kde už má někdo nůž a že slaná voda je špatná "plo tlávu".

Královská hra (2004)

"Mluvíš jako moje babička. Pořád se ptá: Tak kdy položíš vládu?" Homo politicus, neboli člověk bezpáteřní, se vyskytuje nejen u nás, ale i ve Skandinávii? Tak to je dobře, alespoň to bude napínavá zábava. Jenže Královská hra zaťala drápy jen do jednoho skandálu, který bezpáteřní homo sice naštve, ale nezabrání jeho zvolení. Když ne dnes, tak zítra určitě. Mě to tedy celkem bavilo, ale toho napětí tam moc nebylo a do politické stoky se taky nebušilo tak, jak by si to zasloužila.