Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Krimi
  • Dokumentární

Recenze (333)

plakát

Indiana Jones a nástroj osudu (2023) 

Už jsem šel proti proudu, když jsem psal, že jednička vlastně není až tak dobrá, tak půjdu ještě dál a řeknu, že pětka není tak špatná. Vlastně je i lepší než čtyřka, kterou tak nějak většina lidí po pětce vzala na milost. Pětka udělala tak trochu tlustou čáru za prvními díly - logo filmu je modernizované, Paramount logo na začátku filmu je modernizované (ač zajímavosti píšou, že ne, tak na Disney+ je) a je vidět, že celý ten film je vlastně natočený tak nějak nověji (a po napsání si čtu, že film by točen poprvé digitálně). Ano, je asi trošičku delší, než by musel být, ale postáva Heleny je mnohem lépe napsána a vepsána do děje než Mutt ze čtyřky. Popis aktivního muže, který je tak nějak zapomenutý dobou (zvlášť když on se dívají do minulosti a do země a svět se kouká do budoucnosti a do vesmíru - to byla krásná paralela) a nucen jít do důchodu. Jak Harrison Ford, tak Phoebe Waller-Bridge hrají nejspíš o dekádu mladší postavy (ač to nikde zmíněno není), ale funguje to. Digitální omlazení Indyho a trochu i dalších postav je wow! Ještě jsem asi neviděl tak dobře omlazené postavy a budou se muset podívat, jak to udělali, nebo jestli je technologie už o tolik dál, než před lety. V Irishmanovi už to docela stálo za to, ale na pohybech bylo pořád vidět, že Robertu de Nirovi je prostě už hodně roků. Ale tady? Vůbec. A jsem vlastně rád, že ač jsem byl fanouškem teorie o Chrisovi Prattovi jako budoucím Indym, tak že tuto roli nakonec převzala právě Helena, resp. Phoebe. Celková zápletka taky byla taková trošku přitažená za vlasy, ale musím říct, že méně než čtyřkové divadlo, a ten konec se mi taky velice líbil. Tak snad bude ta šestka (nebo vlastně jednička?) s Phoebe?

plakát

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008) 

Oproti předchozím dílům, čtyřku jsem viděl krátce po jejím vydání, delší dobu od toho, co jsem ještě jako dítě viděl předchozí epizody. A přišla mi dobrá, dal jsem dokonce 4 hvězdy. Při opětovném zhlédnutí celé série jsem ale musel hodnocení snížit na tři. Tlačení na pilu v podobě uvedení Shia LaBeoufy úplně nezapadalo, ač návrat Marion byl zpracovaný dobře. Hlavní zápletka už ale byla trošku moc přitažená za vlasy, přeskákaly se zas nějaké logické chyby a hlavně... té arkádové fyziky už tu bylo až příliš. Kontroverzní lednicová scéna mi nakonec až tak nevadila. Ale ten skok ze tří vodopádů? A skákání po liánách? Od Indyho bych jednoduše čekal, že se bude držet víc při zemi. I když po tom konci a té zápletce je možné už asi všechno.

plakát

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989) 

Nejproslavenější díl série je skutečně asi ten nejvyváženější, co se série týče. Většinou nemám rád, když se do zajeté série přidá další slavná osoba (např. Samuel L. Jackson ve třetím Die Hardu mi vadil), ale Sean Connery tady krásně zapadnul. Do toho se vrací nacisté, víc vtipu než ve dvojce, ústřední protagonistka je i není záporačkou. Přestože pořád můžeme v Indyho filmech nalézt tucet chyb, vlastně to tady ani nevadí a je to takový folklór těchto filmů.

plakát

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984) 

Když jsem hodnotil Indyho poprvé, dal jsem 3 hvězdy. A popravdě nevím, jak moc jsem si všechny filmy pamatoval a jak jsem byl jako teenager ovlivněn zdejším slabším hodnocením. Při zhlédnutí celé série a starším věku ale musím zvýšit na 4 hvězdy. Oproti jedničce je totiž dvojka mnohem dynamičtější a ač jsou nacisti asi pro Indyho typičtější a lepší záporáci, tohle nebylo vůbec špatné. Je to určitě temnější než jednička, ale horší? Nejslabší část je asi už trošku moc za vlasy přitažená fyzika (horská dráha). Ale jen kvůli tomu dát tři hvězdy nemůžu. Jinak to, že dějově se jedná o prequel, je mega! To mi vůbec nedošlo :)

plakát

Dobyvatelé ztracené archy (1981) 

K příležitosti zhlédnutí (zatím?) posledního dílu - pětky, jsem se rozhodl podívat se na celou sérii, protože jsem si ji už popravdě skoro vůbec nepamatoval. Z pohledu dnešního diváka je film docela nudný - je tam velké množství chvil, kdy se nic neděje, zápletky jsou jednoduché, toto dobrodružné téma bylo již navštíveno spoustukrát a navrch tuna logických chyb. Tady bych šel rozhodně do třech hvězd. Na druhou stranu, očima diváka před 40 lety to muselo být asi dost průlomové a očima dítěte, když jsem film viděl poprvé (tipuju kolem 10.-15. roku), to bylo zábavné dostatečně. Ponechávám tedy původní čtyři hvězdy.

plakát

Mission: Impossible Odplata - První část (2023) 

Po pěti letech tu máme dalšího Toma Cruise. Jak jsem v posledních dvou dílech psal, že na Tomovi je dost vidět, že už je mu přes padesát, tak teď musím říct, že všechna čest, že takto vypadá v šedesáti. Bohužel už si nepamatuju všechny díly tak podrobně, takže asi nedokážu ocenit všechny narážky na předchozí díly. Ale film to byl poctivě dobrý a vlastně mi ani nevadilo, že to skončilo tak uprostřed ničeho, což mi většinou vadí hodně. Škoda až na ty uhozené masky, ty mě i po těch sedmadvaceti letech pořád vytáčí.

plakát

Nafukovací dům (2023) (pořad) 

Motto pořadu je: „Pojďme udělat něco vysouvacího, ať už to bude nepraktické jakkoliv.”

plakát

Creed III (2023) 

Creed III opět čerpal inspiraci z Rockyho, tentokrát ze třetího a pátého dílu, možná tu a tam pomrknutí po dvojce. Nicméně po Creedovi II, který čerpal z Rockyho IV, se to povedlo lépe. Je mi popravdě líto, že Sly je tolik vyšachovaný ze hry, přece jen to je a vždycky bude jeho série. Nicméně musím uznat, že Creed III byl fajn. Nějaké malé Rockyho cameo by to mohlo jen povznést, ale i bez něj film dává hlavu a patu. Je vidět, že Sly na tomto dílu neměl ani čárku? Nejspíš ano, protože je to mnohem víc o boxu a ty lidské příběhy se spíš škrábou po povrchu. To Rocky uměl lépe. Důležité životní momenty matky nebo i Biancy jsou tady jen tak prolítnuté a i samotná zápletka Donnieho až takové emoce nevzbudila. Na druhou stranu po boxerské stránce je to film kvalitní. Bitek uvidíme hned několik a i "umělecky zaměřená scéna" ve finálním ringu mi dávala smysl. Na závěrečný žebříček série musím hodnotit někde kolem Rockyho III. Creed III určitě uchopil zápletku z Rockyho V za mnohem lepší konec, ale byl Creed III lepší než Rocky III? Záporáci byly podobného ražení. Mr. T z Rockyho III byl podle mě představen hůře než Jonathan Majors tu. Na druhou stranu emociální scény (např. úmrtí Mickeyho) byly procítěnější v Rockym III. Za 95 minut toho Rocky ukázal víc než Creed III za 116 minut, a tak nakonec Creeda sice těsně, ale jistě posouvám až za něj. R.VI, R.I, R.II, R.IV, C.I, R.III, C.III, C.II, R.V

plakát

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022) 

Druhý Black Panther je taková tuctovka, co si budem povídat. Not great, not terrible. Z Marvelovek je to spš slabší kousek. "Aquamani" měli sice zajímavý příběh z mayské kultury, ale jinak byli docela slabí. Musel jsem hodně vzpomínat, abych si vybavil většinu postav. Letitia Wright je sympatický lead, ale celý ten vývoj postavy je vlastně takový generický, viděný už mockrát. Na závěr můj Marvel žebříček: 1. Guardians of the Galaxy I, 2. Thor III: Ragnarok, 3. Guardians of the Galaxy II, 4. Thor IV: Love and Thunder, 5. Iron Man I, 6. Spider-Man I: Homecoming, 7. Avengers IV: Endgame, 8. Ant-Man II and the Wasp, 9. Avengers III: Infinity War, 10. Spider-Man II: Far from Home, 11. Captain America I: First Avenger, 12. Iron Man II, 13. Avengers II: Age of Ultron, 14. Iron Man III, 15. Spider-Man III: No Way Home, 16. Ant-Man I, 17. Black Panther I, 18. Captain Marvel, 19. Doctor Strange, 20. Black Panther II: Wakanda Forever, 21. Thor I, 22. Captain America III: Civil War, 23. Thor II: Dark World, 24. Avengers I, 25. Captain America II: The Winter Soldier.

plakát

Rychle a zběsile 9 (2021) 

Je vtipné, když vybudujete značku, ale abyste ještě zvýšili svoji cenu, dotáhnete větší, charismatější, svalnatější i vtipnější hvězdy, značka vám přestane patřit, větší, charismatičtější, svalnatější i vtipnější hvězdy si udělají svojí odnož série a vy jste rádi, že vám značka zase začala patřit, tak uděláte novou, ještě šílenější epizodu s jinou hvězdou, která je tvárnější než ty předtím. Ten příběh se nám od posledně už trochu moc kombinuje. Podobně překombinovaný je i příběh. Pouliční závodníci, co kradou leda auta a jejích díly, se stali mistři heistů a postupem času se z nich stali špióni. Tentokrát se z nich stávají také astronauti. Filmy založené na rychlých autech a hezkých holkách už se natáčí tak dlouho, že musely vyměnit nejen auta, ale i ty holky (Nathalie Emmanuel a Anna Sawai). Návrat Jordany Brewster všeobecně potěšil, škoda jen, že v hloupém filmu s hloupým scénářem. Michelle Rodriguez je stále stejně prkenná jako vždycky a její nejlepší film je stále pětka, kde nehrála. Všechny charaktery jsou pořád úplně stejné. Vtípky na Tyrese Gibsona už ztratily svojí jakoukoli soudnost a postava teď slouží jako komentář na děj, aby "znormálněli" nesmyslné situace. Camea Helen Mirren, Kurta Russella a Jasona Stathama mají větší grády než všechny scény s hlavní partou. Pekelně nevyužitý Michael Rooker. Johna Cenu mám rád, ale hraje tu průměr a bratra Vina Diesela bych mu samozřejmě nevěřil - ti dva snad nemají ani jeden rys společný. Dvojí pomrknutí na Paula Walkera (klíčky pro Jakoba a závěr) bylo fajn, ale je vidět, že se s jeho úmrtím série dosud nevyrovnala a mají problém s ním pracovat, když je jeho postava tak blízko středobodu tohoto vesmíru. Když už se série neukončila sedmým dílem, byl bych rád, kdyby se série ukončila dílem příštím. Ale bohužel už teď vidíme, že bude i jedenáctka. No, uvidíme.