Tak určite (2020) (pořad)

Tak určite podľa mňa vnáša svieži vietor do sféry slovenských súťažno-zábavných programov, ktoré sú už prefláknuté a tak povediac na jedno kopyto. Tento inovatívny formát, v rámci ktorého poprední slovenskí športovci súťažia v športových znalostiach a prehľade sa mi páči, napriek tomu, že samotní aktéri kvízu zväčša nie sú žiadni veľkí myslitelia. Našťastie to moderuje Marcel Forgáč, ktorí ich neznalosť v prípade potreby dokáže vtipne odľahčiť a zahrať na humornú nôtu.

The Sisters Brothers (2018)

The Sisters Brothers disponujú niekoľkými silnými momentami a drsným vtipom, no na druhej strane je tu aj viacero hluchých pasáží, ktoré možno zbytočne naťahujú stopáž filmu. Po jeho pozretí sa nemôžem zbaviť pocitu, že sa z toho dalo vyťažiť o čosi viac.

Princezna z Montpensier (2010)

Príjemné prekvapenie. Príbeh o mladej žene z radov vyššej francúzskej šľachty, tešiacej sa priazni hneď štyroch silných mužov, odohrávajúci sa v 16. storočí je pútavý, nechýbajú hrdinské gestá a drsné šermiarske súboje, ktoré k tomuto pohnutému obdobiu nevyhnutne patria.

Utajený šéf (2019) (pořad) odpad!

Zinscenovaná rádoby reality show bez pointy. V prvej epizóde slovenskej verzie, v ktorej majiteľ slovenského pivovaru nepresvedčivo zamaskovaný za brigádnika obehol rôzne výrobné prevádzky bolo zrejmé, že zamestnanci svojho chlebodarcu, s ktorým už v minulosti poväčšine mali niekoľkokrát osobne tú česť spoznali a prekvapenie pri odhalení jeho totožnosti iba predstierali, aj to väčšine prípadov dosť úboho. Možno by to bolo iné, keby nakrúcanie prebiehalo za pomoci skrytej kamery. Prítomnosť filmárov na pracovisku pod zámienkou natáčania dokumentu o pracovnom uplatnení dlhodobo nezamestnaných v ľuďoch logicky vzbudí nedôveru a je jasné, že za takýchto okolností neukážu svoju pravú tvár.

Ztracená stopa (1955)

Hoci bola vojenská tematika režisérovi Kachyňovi vždy blízka, v Ztracené stopě sa tvorcovsky príliš nevytiahol a vlastne tu na to ani nedostal priestor. Išlo totiž o propagandistický dobový film s náborovým poslaním, ktorý bol natočený na želanie vtedajšej vládnej garnitúry a ako taký viac-menej splnil svoj účel. Tému boja pohraničnej stráže s narušiteľmi štátnych hraníc Kachyňa síce v podobne propagandistickej podobe, no predsa len o poznanie impozantnejšie a divácky atraktívnejšie rozvinul o štyri roky neskôr v Kráľovi Šumavy.

Finále v Istanbulu (2014)

Žánrovo ťažko zaraditeľná zbytočnosť s otrasným hereckým obsadením, balancujúca kdesi na pomedzí drámy a komédie, ktorá ale vôbec nie je vtipná. Bodaj by aj bola, keď je tu humor postavený na ošťatých slipoch starého černocha, ktoré sa od určitého momentu neustále objavujú na scéne.

Tenkrát na severu (2012)

Podľa popisu som očakával drsnú severskú drámu, odohrávajúcu sa v izolovanej komunite fínskych horalov, majúcich svojské chápanie zákonov a spôsobov, ako si vyriešiť svoje problémy. Härmä však nie je nič iné, než nastrojená a čo sa stopáže týka nezmyselne natiahnutá rádoby coolová selanka s emo podtónom.

Sedm zbytečných (2018) (amatérský film) odpad!

Takmer všetky postavy tu stvárňujú nejakí dôchodcovia. Svoje postavy posúvajú do teatrálnych póz a texty recitujú neprirodzene ako počas povinnej kultúrnej besiedky v domove seniorov. Po všetkých stránkach hrozné...

Kojot (2017)

Zaujímavý filmový počin, obsahujúci na stredoeurópske pomery nezvykle veľa surovosti a naturálne vykresleného násilia. Musím Maďarov za túto osobitú snímku pochváliť, hoci občas pôsobí trochu naivne. Je ťažko uveriteľné, že by si polícia vo fyzickej konfrontácii s hŕstkou vidlákov, vyzbrojených maximálne tak lopatou počínala tak žalostne bezmocne.

My (2019)

Po druhom pozretí mením hodnotenie zo 4 na 5. Tento Peeleho podivný, no originálny a atmosferický horor sa mi totiž dostal pod kožu tak, ako už dlho nič. Zvláštne pocity z tohto filmu, umocnené aj soundtrackom pretrvali aj niekoľko dní po projekcii.