• Krátkometrážní

Ektor & Enemy: Vidim to jako včera (2008) (hudební videoklip)

Krátky klip o skladaní textu k piesňam, triválne výstižné v pár slovách a obrazoch, no nič viac.

Ektor: Nemáš zač (2011) (hudební videoklip) odpad!

Ďalšia veľmi bezobsažná vec, ktorá má dobrý beat, no kvôli tomu, že je to skôr strata času kvôli egoizmu a kecom to neodporúčam.

Ektor & DJ Wich: Jednou to budem mít (2012) (hudební videoklip)

Tu bol text celkom fajn, ale príliš neoliberálny a podľa mňa nie úplne hodený do reality, klip miestami zaujímavý, miestami vôbec až tak, že už teraz na to zabúdam, takže ako taký priemer fajn.

Ektor: Generace X (2014) (hudební videoklip) odpad!

Ďalšia egoistická záležitosť, dobre ha ha ha, bolo to obsahovo pre mňa nulové, klip pre mňa nezaujímavý, takže tak.

Ektor & DJ Wich: Je mi to fuk (2012) (hudební videoklip)

Nič veľkého mi to nedalo, len sa nám tu akoby vyspovedal zo svojich pocitov, dôvody skôr neprezradil, no myslím, že sú badať, tiež vulgarizmy a egoistické reči sú už akoby norma, to tiež nie je pre mňa. Klip akože nejaké umenie, no ja som pre to pochopenie nenašiel. Neznamená to však, že odsudzujem tých, ktorým sa to páči.

Čo ja viem (2014) (pořad)

Nevtipný, faktograficky znalý Merčiak, ktorý ich predkladá snáď aj keď nie sú potrebné, moderuje reláciu, kde sa máme zabávať na odpovediach troch takzvaných celebritných hostí, akože všeobecne známych hostí, ktorých by mala poznať podľa hlavného prúdu, ktorý ich zväčša propaguje a oni naopak sa stávajú jeho tvárami, nejaká väčšia časť populácie, čo je mierne nesprávne a dáva to nejaký obraz o súčasnej kapitalistickej spoločnosti. Následne sa nám po určitých častiach predstavujú najlepšie odpovedajúci otázkami na rôzne osobné veci, síce skôr formálnejšieho charakteru, aby asi nestála reč a niečím to obzvláštnili, no a napokon ten nejlepší, či najlepšia idú spolu s vybranou známou osobou súťažiť o reálne peniaze. V celej hre je mnoho nepodstatných otázok, informácií, bizardností, otázok z bulváru, časovo ohraničené, pretože naša spoločnosť je už taká, že kto je rýchlejší a pozná odpovede aj na priam nezmysly, ten zvyčajne zarába viac a tak je to aj v tejto hre. Hra je určená zväčša pre vysokoškolákov, dôvod nepoznám prečo to takto obmedzili, no vďaka technickej novinke, ktorá však tiež stojí nejaké peniaze, môžu súťažiť aj diváci a podľa verejnosti neznámeho kľúča vyhrávajú vraj najlepší z nich. Síce tak o sebe odovzdávate údaje do systému, ktorý je monitorovaný ako takmer všetko na internete, či komunikačných sieťach a v budúcnosti sa to bude dať možno aj získať a zneužiť, no zrejme väčšina bežných nezaujímavých, nebúriacich sa a systémovo poslušných ľudí sa tým nezaoberá a zatiaľ ani systém o nich. Mám rád vedomostné relácie, no v televízii podľa mňa nedokážu byť veľmi prospešné a kvalitné, najmä nie ak to má obmedzenia, svojské pravidlá, nejakých sponzorov, vytvárajú sa tým zaujímavé prieskumy o inteligencii spoločnosti, čo sa bude dať využiť a aj zneužiť. Mne to celkom išlo v mojej mysli, no na niektoré veci som bol unavený, či sa mi nechcelo odpovedať ako robot, takže som úplne pozorný nebol, ale bavilo to svojim spôsobom.

Zabijáci (1946)

Odhaľovanie skutočností a retrospektívy sa mi v tomto filme páčili. Bolo to dosť drsné, neidealizujúce, proste taká tá atmosféra, ktorá mi v tomto žánri Film-Noir nevadila. Dej a príbeh si ma však veľmi nezískal, aj keď motív falošnej a zvodnej ženy má niečo do seba. Inak ten box bol kedysi niečím ako je dnes futbal, proste dosť veľký fenomén, ani tu nechýbal. Možno to bolo občas ozaj prekombinované, no nie je to zas niečo, kde by ste sa úplne ľahko stratili, treba trocha dávať pozor, lebo na mnohé dnešné filmy to nie je zložité, akurát mňa to už ku koncu akosi nebavilo.

Pan Novák (1949)

Propaganda skrytá v detailoch alebo vlastne skôr ani nie, lebo v niektorých momentoch to bolo dosť agitačné, najmä keď si dievča z Čiech, ktorých vojaci kedysi bojovali proti boľševikom na Sibíri, čítalo o niekoľko desaťročí knižku Lenina. Z úradníkov robili nemehlá, z pracujúcich akýchsi oduševnelých rozradostených budovateľov, proste dosť tendenčné. Dej je sám o sebe nevýrazný, no zosmiešňujúci v osobe úradníka z poisťovne celý bývalý systém. Nechcem ho obhajovať, ani dnes sa nemáme dobre, no ani s tým budovaním socializmu to nebolo také dobré, aké sa tu ukazovalo, aj keď sprvoti niekde vládla aj eufória, spreneverilo sa to svojej hlavnej myšlienke, bolo to diskriminačné a centralistické, až totalitárne. Mohli sa pokúsiť film niečím obzvláštniť, aspoň zaujímavými výrokmi, no nestalo sa a nezabával som sa.

Panika v ulicích (1950)

Z môjho pohľadu úplne obyčajný film s kriminálnym prípadom, kde sa postupne odhaľovali detaily a k odhaleniu blížil celý dej. Záverečný útek síce urobil akú takú drámu z toho, no inak to nepresvedčilo, je to nevýrazný film.

Pokolenie (2014)

Zaujímalo by ma, ako by sa ten pán v klobúku zachoval, keby mal deti s tou, čo tam tancoval. Staršiu generáciu si treba vážiť, nebyť samoľúbi, nikdy totiž nevieme, čo pre nás urobili jednotliví ľudia, niekedy je to však skôr smutné, že to nevieme. Jednoduché a výstižné.