• Životopisný

Valmont (1989)

Je to určitě po všech stránkách dobře natočený film, ale téma milostných hrátek a intrik znuděné francouzské šlechty mě příliš nezaujalo.

V žáru královské lásky (1990)

Ladislav Klíma vytvořil fantasmagorii, která ovšem měla filosofickou hloubku. Tento film je pouze úchylnou fantasmagorií v postmoderních kulisách.

Lesní jahody (1957)

Rekapitulace života "moudrého starce" se všemi úzkostmi, křivdami i útěchou v dětství.

Jako dým (1999)

Občas je film hodně bizarní, ale nabízí zajímavé úvahy na téma vůle a manipulace.

Norman: Mírný vzestup a tragický pád stratéga z New Yorku (2016)

O tom, že politika je plná intrik a nechutných zákulisních her už bylo natočeno mnoho jiných a mnohdy lepších filmů. Docela zajímavé je ale to zobrazení vztahů amerických a izraelských židů, které asi pořád ještě hodně vycházejí z jakýchsi kmenových či rodinných pout. Zároveň také platí, že pět židů má deset různých názorů. Poněkud záhadnou postavou je ovšem ten Norman. Je příšerně vlezlý, paranoidní nebo chce opravdu všem lidem pomáhat, touží po penězích, po vlivu a moci? Nakonec vlastně skutečně všem pomůže, ale zaplatí za to (obětuje se) dobrovolně svým životem.

Mlčení (1963)

Bergman nepochybně i v tomto filmu dokázal vytvořit zajímavé a originální filmové obrazy. Jazykově neznámé a cizí prostředí dokresluje odcizení dvou zcela odlišných sester. Mlčením také výrazně proniká otevřená i potlačovaná sexualita, která je ale spíše zoufalým výrazem prázdnoty a neuspokojení. Film je ale celkově poměrně nezáživný a obsahuje spoustu hluchých míst, kde se vlastně nic neděje. Hledat neustále skryté psychologické významy a symboly mě nějak nebavilo.

Býk (2001)

Režisér má opravdu svůj jedinečný styl, který zřejmě nejsem dostatečně schopný ocenit. Já měl pocit, že sleduji nějakou bizarní parodii, která příliš nedává smysl. Snad jen ten závěr mi přišel zajímavý, kdy Lenin prožívá něco jako mystický zážitek smíření či spojení s přírodou a transcendentnem. Celkově bych ovšem tento film charakterizoval jako nekonečně nudný a trapný.

Smrt v přímém přenosu (1980)

Atmosféru filmu zajímavě dotváří skotská krajina. Poměrně prorocký film, dnešní reality show už k tomu nemají daleko. Docela mrazí z toho, že Schneiderova za dva roky po natočení tohoto filmu skutečně zemřela.

Gauguin (2017)

Další z řady malířů, co zemřeli v bídě a zapomnění a nyní se jejich díla prodávají za miliony. Svět funguje opravdu zvláštním způsobem. Gauguin byl ale taky nepochybně egoistický podivín a samorost, se kterým asi bylo těžké vyjít nebo dokonce žít. Ať už film odráží realitu více či méně, poskytuje poměrně intenzivní zážitek.

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře (2018) (TV film)

Celkem se mi líbí, že to není ani tak ztvárnění či rekonstrukce určité historické události, jako spíše stylizovaná mozaika myšlenek a pocitů několika osobností spojených se stavovským povstáním. Možná je film celkově až příliš "artový", rozvláčný a tedy i poněkud nudný.