• Krátkometrážní

Jen 17 (2013)

Úprimne povedané, konanie hlavnej hrdinky pre mňa zostalo záhadou a to aj napriek tomu, že som žena. Nenapadlo ma žiadne uspokojivé vysvetlenie, a ešte k tomu som si žiadne nemohla potvrdiť ani vyvrátiť, pretože vodítka k nemu vo filme absolútne absentujú. Z tých pár náznakov sa naozaj veľa vyčítať nedá. Dokonca mám podozrenie, že ani sám scenárista a režisér v jednej osobe, tento dôvod nepoznal. Len si povedal, že natočí film na zaujímavú tému s krásnou hrdinkou, proste len tak. Len tak! To je ono! Veď tento dôvod býva vo všeobecnosti najčastejšou príčinou konania (údajnou), že ma to skôr nenapadlo! Až na to, že takmer nič sa nedeje len tak...a to je to čo tomuto filmu proste chýba.

Štvanice (1944)

Hets som už dlhšiu dobu sušila v zálohe. Sú k nemu totiž dostupné len anglické titulky. Nakoniec moju lenivosť na ich čítanie primälo prekonať zistenie, že tento film bol svojho času ocenený Zlatou palmou v Cannes a teda spĺňa podmienku challangeu, ktorú v súčastnosti plním. Neoľutovala som. Skutočne výborná sonda do študentského života a dospievania. Prítomnosť Ingmara Bermana je už aj z tohto snímku jasne cítiť a dovolým si tvrdiť, že je to typický Bergman, i keď odborníčkou na jeho filmografiu rozhodne nie som. Usudzujem len na základe tých pár filmov, ktoré som od neho doteraz mala možnosť vidieť. Jeho "prítomnosť" je tu podľa mňa jasne čitateľná, takže milovníkom jeho tvorby môžem rozhodne odporučiť...aha pardon "anglické titulky", tak odporúčam tým, nie lenivým milovníkom...

Pařížská blbka (2015)

Cuky a Luky na elegantný francúzky spôsob, alebo naozaj podarená ukážka pohľadu na svet a spôsobu myslenia mnohých dnešných mladých ľudí (v tomto prípade dievčat). Dokonalá oddychovka pri ktorej ak pristúpite na "hru" tak sa naozaj schuti zasmejete. Určite mi to ako paródia dnešného konzumného sveta sadlo viac ako nedávno videný Birdemic.

Hvězdy nám nepřály (2014)

To, že ma to rozplakalo, ešte neznamená, že tomu dám vyššie hodnotenie, nevidím na to dôvod (možno okrem Willema a jeho postavy, ktorá skutočného človeka aspoň pripomínala). Ostatní síce neboli zombíci, ale zostali len literárnymi (filmovými) postavami. Ono by aj to bolo v poriadku, ak by mi tú údajnú reálnosť neotĺkali niekoľkokrát počas filmu o hlavu. Presne pre toto a ešte zopár malých detailov, to u mňa nad ten priemer nemá.

Plán 9 (1959)

Skutočne úchvatné dielko po mnohých stránkach. Pri sledovaní tohto filmu som sa nevedela rozhodnúť či sa mám smiať či plakať. Jednoduché insitné umenie prenesené na filmové plátno. Láska k filmu a nadšenie pre ich tvorbu, však z neho priam sála. Ostatne ako zo všetkých filmov Eda Wooda. Takže jedna hviezdička za to nadšenie a tá druhá za neodškriepiteľnú originalitu jeho filmov. Videné v rámci Season Challange tour vol 2.

Fair Haven (2016)

No hej BIO je in....ale o tom som nechcela. Veľmi príjemný film, ktorý síce ničím neohúry, na druhej strane však ani rozhodne neurazí. Celé to vylepšuje hlavne veľmi príjemné herecké obsadenie. Príbeh, aj keď miestami nedotiahnutý je uveriteľný a dobre stvárnený. U mňa veľmi slušný priemer, ale prikloním sa k vyššiemu hodnoteniu, aby som ho nestiahla do modrých čísel. 70%

Muž jménem Ove (2015)

Po prečítaní obsahu, som čakala nejakú variáciu Gran Torina na švédsky spôsob. Mýlila som sa však. Tento film mi po skončení skôr pripomenul Single man. Bolesť zo straty blízkej osoby a vyrovnávanie sa so smrťou na iný spôsob. Musím povedať, že aj tento sa veľmi vydaril. Ďakujem axcrisovi za jeho tip, dokonale odhadol môj filmový vkus!

Na návštěvě (2015)

Nebyť toho, že som tento film dostala ako výzvu, určite by som si ho nikdy nepozrela. Hlavným dôvodom je to, že filmy zaradené do žánru horor nemám rada. Čuduj sa však svete tento sa mi páčil. Pretože horory nie sú mojou parketou, je pravda, že sa v nich nevyznám, tento film sa mi však zdal originálny a iný. Minimálne už len preto, že zápletka odhliadnuc od istých nedostatkov a aj celý dej mal reálne kontúry. Žiadne zombíci, duchovia ani paranormálne neviem čo, ale príbeh, ktorý by sa za istých okolností mohol stať. O to bol vo svojej podstate desivejší. Takže u mňa to bude (aj keď troška nadsadím) za päť. Tento film si podľa mňa jednoducho tie červené percentá rozhodne zaslúži. Óóó, Shania Twain bitches!

Přečin (2015)

" Poznám ho 15 rokov. To ešte nezanamená, že ho poznáš". Rozhodne nie zlé, práve naopak v istých ohľadoch veľmi dobre zvládnutý film, vzhľadom k tomu, že sa jedná o prvotinou režiséra. Vnútorný boj hlavného hrdinu medzi lojalitou k cirkvi a morálnou zodpovednosťou voči dá sa povedať "zbytku sveta" je stvárnený naozaj dôveryhodne. To čo mi tu akosi nesedelo, bol fakt, že film akoby nereflektoval udalosti uplynulých rokov v tomto smere...Sú dve možnosti, buď to bolo obdobie "pred" (z deja filmu to bolo ťažko odhadnuteľné), alebo sa naozaj stále nič nezmenilo (v tom prípade je to však celé zle), takže zostanem, snáď nie naivne, pri tej prvej možnosti....

Černý Petr (1963)

Nebyť roku vzniku tohto filmu, podozrievala by som autorov, že mi dali do obývačky skrytú kameru a potom spísali moje dialógy s dcérou....naozaj geniálne napísané a vlastne aj stvárné. "Rady do života" verzus "absolútna ľahostajnosť". Asi by som mala prehodnotiť moje výchovné metódy! Kto zažil, pochopí. Videné v rámci Season Challenge Tour vol. 2.