Univerzální voják III: Znovuzrození (2009)

Víte že Matrix vůbec nemusel být taková pecka jako je? Když brat... sourozenci Wachowští zašli za Warnery s tím, že chtěj 80 mega na super biják, dostali jich 10 s tím, že to musí stačit. To ale nevěděli, že Larry už tenkrát smýšlel o rozbití patriarchátu a žádný páprdové mu/jí nebudou říkat co má dělat a už vůbec ne za kolik. A tak za těch nuzných 10 milionů natočili pouze úvodní scénu a šli ji ukázat nahoru. A jelikož se líbilo, tak dostal film zelenou a zbytek peněz. No a John Hyams to očividně věděl, protože to udělal úplně stejně, lišák jeden. Když si řekl u Cуперфильм Productions o 5 tisíc rublů, padesát potravinových lístků a vyhřívanou maringotku, odešel s tím, ať si na vrátnici vyzvedne klíč od skladu vyřazených rekvizit z dokumentu Marxismus-Leninismus - Metla západní dekadence, použil co potřebuje a zbytek odvezl do sběru surovin. Nicméně ho to nezaskočilo a za všechno co sehnal, natočil skvělou úvodní akci, za kterou by se nemusel stydět nejeden blokbástr a vítězoslavně se šel pochlubit na Politbyro, tedy do studia a nemohl se dočkat, až ho zasypou penězi. Co ale čert nechtěl, vyhodili ho s tím, že mu jasně řekli že žádně další děngy nedostane. A tak šel chudák John s prosíkem za JCVD, jesli by trochu nezasponzoroval natáčení, že jinak by se musel naučit hrát na balalajku a jít s kloboukem hrát na ulici. A Žán se nakonec slitoval, a vybral pár dolarů ze svého důchodového fondu s tím, že se tam stejně nechystá a tak se mohlo natáčet dál, i když se skromnějším, téměř neexistujícím rozpočtem. Ale zkušený režisér si poradí se vším! Jaderná elektrárna? Vždyť ta opuštěná fabrika na azbest jakoby jí z oka vypadla! Herci? Pche, stačí v místní nálevně sebrat pár vožralů, oholit, učesat a je to, na těch 5 sekund než je někdo z Uńáků zastřelí nepotřebujou konzervatoř! A tak nakonec všechno dobře dopadlo a Universal Soldier byl Znovuzrozen! Zkrátka a dobře, je to hloupé, je to levné, je to předvídatelné, je to béčko až to bolí, ale je to čistá akce bez nějakých píčovin okolo a já se celkem bavil. A vo to tady de.

Nezvratný osud 5 (2011)

Natočit pětkrát ten samý film, to se jen tak nevidí. A to doslova totožný - týpek a dalších 10-100 lidí zemře při nějaké obrovské nehodě, následně se ukáže, že to byla předtucha, tak vyburcuje své kamarády a pár dalších různorodých charakterů a uniknou. Pak ale začnou jeden po druhém umírat za hodně podezřelých situací (které připomínají takové ty stavebnice, kde musíte postavit dráhu a dostat kuličku až do cíle) a dojde jim, že si pro ně jde zubatá. Ale smůla, všichni nakonec umřou :( A takhle se dá shrnout obsah všech Nezvratných osudů, akorát se v každém novém díle obmění herci na porážku a způsoby úmrtí, za které by se v oblasti kečupovosti nemusel stydět žádný pilař ani hosteliér. Bohužel, pátý díl je asi z celé série nejhorší a nepomáhá mu ani ten výprodejový Tom Cruise, co nedokáže zabít náhodného kolemjdoucího, ale holku svého kamaráda by s chutí vodkrágloval ihned. Ale za ten konec tomu ty 2* dám a doufám, že další díly seriálu "Než si pro nás příjde" budou lepší.

Mrtvý sníh (2009)

Komediální horor, to je pro mě jako pocukrovanej párek. Prostě to k sobě nejde. A tak ačkoliv úvodní hodinka slibovala celkem zajímavou Noc oživlého wehrmachtu, následujících 30 minut se opět zvrhlo v úchylnou Jacksonovskou taškařici plnou třeskutě vtipných momentů jako vytahování střev nebo amatérských amputací motorovou pilou. Hmm, nechápu, proč se nebavím. No ale co se navýsost povedlo, je Oberst Herzog a jeho nemrtvá SS banda, démoničtější nepřátele si nedokážu představit. Snad jen kdyby ještě k tomu přiletěli z vesmíru.

Obchod na korze (1965)

Aj keď som tej slovenčině koľkokrát moc nerozumel (a když něco říkala ta babka, tak sem často neměl šajna jestli mluví slovensky, hebrejsky nebo snad maďarsky), tak i přesto to bylo napínavé drama a příjemné překvapení, jelikož zdejší uživatelé mají tendenci takovéto filmy přehodnocovat jak to jen jde.

Zátah 2 (2014)

Zátah 2: Tentorkát Bez Zátahu, ale zato o 50% více stopáže a asi tak o 400% víc akce, brutality a krve. A tentokrát to dokonce má i příběh! Nemá moc cenu se tady rozepisovat o tom, proč je druhý Zátah jedním z nejlepších akčních filmů vůbec, pokud ne nejlepší, stačí se podávat na trailer a musí to být všem jasné. Co ale tak jasné není, je fakt, že tahle asijská mafiánská story ala Volavka light sice neaspiruje na Oscara za nejlepší scénář, ale naprosto skvěle plní svou roli provázání všech těch rvaček, honiček a přestřelek, že většina postav je skvěle napsaná, a i s minimální backstory vám jejich osud není lhostejný (Prakosa, sourozenci Pálka a Kladívko) a vše je natočeno s uměleckým cítěním a citem pro detail. Až uvidíte zasněženou jakartskou postraní uličku za zvuků Handelovy Sarabande, poznáte sami. Ale rozhodně nechci, aby si někdo myslel, že se z té Supersmrtonosné Pasti, tedy prvního Zátahu, stalo umělecké drama s prvky melancholie, to ani omylem, prim pořád hraje ta těžko uvěřitelná akce a dokonalá choreografie soubojů, které nemají konkurenci. To co se na obrazovce odehraje (nejen) během poslední půlhodiny je ultimátní řežba, která nemá nikde obdoby. Zkrátka a dobře - Ultranářez. P.S. Jediné, co mě děsí, je fakt, že se točí americký remake této (budoucí) trilogie. Už se nemůžu dočkat na ten "akční" PG-13 velkofilm s Chaningem Tatumem vedoucí tým bezkrků (a minimálně jedné ženské) na nějaký drogový zátah do amerického činžáku plného nevinných afroamerických obětí systému, co za svůj život nikdy nic špatného neudělali. Snad se neuchytí a dvojku už nenatočí. P.P.S. Nikdy distributorům neodpustím, že tohle neuvedli do ČR alespoň v omezené projekci. Zasloužili by kladivem do hlavy, berandalové!

Lana Del Rey: Ride (2012) (hudební videoklip)

Every night I used to pray that I’d find my people, and finally I did on the open road. We had nothing to lose, nothing to gain, nothing we desired anymore, except to make our lives into a work of art. Live fast. Die young. Be wild. And have fun. I believe in the country America used to be. I believe in the person I want to become. I believe in the freedom of the open road. And my motto is the same as ever: "I believe in the kindness of strangers. And when I’m at war with myself I ride, I just ride." Who are you? Are you in touch with all of your darkest fantasies? Have you created a life for yourself where you can experience them? I have. I am fucking crazy. But I am free.

Pátek třináctého (2009)

Nejdříve si ujasněme jedno - původní Pátek Třináctého nebyla žádná pecka. Ani jeden z 10 (!) dílů + konkurenční boj s Freddym nijak nevybočoval z řady béčkových slasherů a díl od dílu se pohyboval někde na pomezí mezi lehkým podprůměrem a nudou. Jeho oblíbenost a kultovní status si lze vysvětlit snad jen vizáží úhlavního řezníka a oblíbeností NHL za oceánem. No a jak bývá zvykem, horory jsou od toho, aby se remakovali, rebootovali, reinkarnovali apod. a tak Michael Bay, sériový oživovač, nabral pár dudebros a štětek do rolí porážkových sviní a jedem. A dopadlo to jak to dopadlo. Naprosto průměrně. Partička vymodelovaných modelů a modelek ve standartní hororové sestavě (sympaťák, sympaťanda, zmrd, šlapka, srandista, rebel a černoch+hulič v jedné osobě (holt kdyby jich bylo víc tak už by je Jason asi snad nestihl pozabíjet ani v prodloužené verzi)) postupně umírá pod rukama nasraného brankáře a divák si říká jak to jen dělá, že do toho mordování dokáže zapojit tolik fantazie a že každého prostě nerozseká mačetou. Ale abych to neprotahoval, nový Pátek rozhodně nedělá ostudu sérii (pff, jako by to snad šlo), Jason byl super a ačkoliv jde remake udělat mnohem lépe (Zombieho Halloween), jde to i naprosto otřesně (Krvavý Valentýn nějakého nýmanda), tak tomu ty 3 hvězdy dám.

Lost Highway (1997)

Dělat z lidí 135 minut blbce, příčemž vás za to ještě vynášejí do nebes, to dokáže jen David Lynch. Zatímco Mulholland Drive jsem si rozdělil do 3 částí (chápu / začínám se v tom ztrácet / nemám nejmenší tušení co se děje) a nakonec jsem tak nějak tušil vo co gou, tady jsem byl zmatenej jak lesní včela od začátku do konce. Abych to tak nějak shrnul, Lost Highway je o muži, co se proměnil v jiného muže, ženě, která je možná mrtvá a svede chlapa co ji možná zabil a muž, co se proměnil v jiného se promění zpátky, aby zavolal sám sobě a řekl mu (si?), co udělal. Ano, mám pocit že mě tu někdo tahá za fusekli. Ale na rozdíl od jiných artových podvodů a umělěckých šaškáren (dívám se tvým směrem, Mistře!) je Lost Highway skvěle natočené mysteriózní drama, kde se sice člověk nedočká rozuzlení, ale zato si zachovává svůj osobitý Lynchovský styl od začátku do konce. No a třešničkou na dortu je soundtrack, protože David Bowie + Nine Inch Nails + Marilyn Manson je dokonalá kombinace. Navíc jak Apple of Sodom tak i The Perfect Drug jsou skoro lepší písně než zbytek jejich diskografie. P.S. Vrcholem Lynchovy umělecké kariéry jsou stejně jeho vlasy, to se musí nechat.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Co říci k filmu, kde se i režisérův střih zdál uspěchaný a scény nahňácané na sebe, otrocky (což ale není bráno úplně negativně) kopírující vynikající knižní předlohu. Asi to, že kdyby ho rozdělili na vícero dílů (třeba jako trilogie Millenium tam zezhora od vikingů), dali více prostoru hádánkám, hledání všelijakých symbolů a artefaktů a lekcím "té pravé" historie (opravdu, tempo a suverenita, s jakou hlavní dvojice prosvištěla honbou za grálem nasvědčují tomu, že podobné akce pořádají obtýden a na příští středu je naplánována archa úmluvy), byla by to pecka v červených číslech a možná i atakující nějakou tu topku. Takhle to ovšem je "jen" nadprůměrný snímek, který zabaví, ale nechá v puse lehkou pachuť rutinnosti. Celkově to hodnotím tak někde mezi, ale když vemu v potaz, že kdybych neznal knihu, byla by to přeci jen byla jiná jízda, tak tomu mrsknu 4*, ať nežeru.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Konečně vyšel další díl této VY-NI-KA-JÍ-CÍ série a já můžu říci, že předčil všechna má očekávání! Je to totiž ještě horší než předchůdce, a to zrovna není lehká laťka k překonání! První díl Hunger Games byla nebetyčná nuda, kterou lehce zachraňoval (ne)originální nápad gladiátorských zápasů s dětmi. A co se tedy děje v tomto novém, hořícím díle? Inu Katniss a Peeta společně ruku v ruce vyhráli poslední ročník soutěže "Panem hledá zabijáka" a jezdí si vlakem po světě. V jejich rodné vísce ale mezitím Strážci Vesmíru ve státní správě mlátí negry a zapalují domy, jelikož lidem se kupodivu nelíbí totalitní systém a tvrdě revoltují tím, že zvedají ruce když má Katniss proslov (ne, fakt!), a tak prezident se zdvyženým prostředníčkem a úšklebem na tváři vzkáže Katniss (která se nějakým způsobem stala symbolem rebélie) "No tak si to dáš ještě jednou". No a dívák si spolu s ní dá ještě jednou první díl, jelikož se zde nestane NIC, co už jsme neviděli. Půl filmu mluvení o Hunger Games, druhá polovina přímo "boj" v Hunger Games, ale slovo boj berte s pořádnou rezervou (minimálně na traktor!), jelikož většinu času jen utíkají, spí v džungli nebo pijou ze stromu. Ale aspoň konečně chápu proč se to jmenuje právě Hunger Games, jelikož je větší šance že při nich vyhladovíte, než že vás někdo zabije. Prostě paráda. A ještě navíc to má 146 minut proboha! Každopádně nechápu, jak tohle zvěrstvo může mít 77%, za mě 1* z lítosti a nálepka "Nejhorší film 2013".