Sněhový dort (2006)

Mylím, že si Sigourney šla pro Oscara a ostatní jí to takovým tím normálním, civilním a pravdivým herectvím zkazili. Milý film.

Dokonalý trik (2006)

Film, který si hned první vteřinou hravě řekne o pozornost. Na samém počátku naznačí, že se rozhodně nebude jednat jen o souboj dvou kouzelníků v kulisách laciných hejbátek a šoupátek, včas nabádá k podezření. Možná až příliš brzy. Člověk má potom pocit, že vyhrál moc snadno a zbývá mu jen naděje, že se třeba zmýlil, kterou bohužel závěr filmu (na můj vkus zbytečně polopatický) zmaří. I přes to všechno jde ale o strhující podívanou, skoro se až bojíte mrknout, aby vám neunikl nějaký důležitý detail (a o ty skutečně není nouze). Krásně zpracované téma posedlosti.

Dobrý ročník (2006)

Dobrý ročník je skutečně dobrý. Ridley Scott a Russell Crowe použili všechen kumšt, aby vyrobili víno s vůní Provence a kořeněným "ocáskem", který zůstane dlouho na patře. Slunce, prach, patina a buket z filmu přímo čiší. Zarostlý Russell Crowe, brouzdající stejně zarostlou zahradou, je neodolatelný. Dovedu si představit méně okoukanou zápletku, ale nevadí. Vadí mi ale pocit, jako by kvůli samé práci tvůrci zapomněli ten příběh prožít. Ukazují nám Provence viděnou cizincovýma očima, oslněnýma obdivem, a Provence filtrovanou Maxovými vzpomínkami. Jak ale vlastně vypadá ta skutečná Provence?

Georges Bizet: Carmen (1984)

Kdo nezná operu jako žánr, nemůže náležitě docenit kvality Carmen, protože neslyšel mnoho a mnoho jiných, daleko "nudnějších" - náročnějších oper. Nicméně fakt, že i odpůrci opery zvládli tento film shlédnout a uznávají mu kvality, mluví sám za sebe. Jedná se dle mého názoru zatím o nejlepší filmové zpracování. Julia Migenes v roli Carmen je naprosto nedostižná jak v herectví (pokud někoho někdy mohla osudově přitahovat sexy cikánka, pak prostě musela vypadat, tvářit se a pohybovat se takhle), tak i ve zpěvu. Tak čistý mezzosoprán se jen tak neslyší (Migenes je přitom sopranistka, polohu mezzo trénovala kvůli filmu měsíce). Komu se hnusí představa korpulentní dámy s hlasem vibrujícím v rozmezí několika tónů, až to rve uši, nemusí se téhle Carmen bát.