• Krátkometrážní

Whiplash (2014)

Pecka! Úplne úžasný film. J.K. Simmons (Fletcher) ma veľmi prekvapil ako mu tá brutálna rola sadla. Vo väčšine momentov som sa ho tak bála, že neviem či by som zvládla v reáli už len stáť vedľa takého človeka, nieto ešte s ním spolupracovať. Obdivujem takisto aj výkon, ktorý podal Miles Teller (Andrew). Chlapec má neskutočný talent a všetky tie silné scény až do absolútneho vyčerpania som prežívala spolu s ním. Obidvaja herci sa ukázali, akí suroví, ale zároveň aj akí odhodlaní vedia byť, keď ide o niečo, čo je ich vášňou. Záver ma potešil už len tým, že perfektne dokončil začaté dielo (Andrew a jeho famózny výkon ma normálne prinútili držať zaťaté päste a dúfať, že sa niekto nezosype). O hudbe ani nehovorím.. vďaka nej mi jazz ešte viac prirástol k srdcu. Skrátka, po dlhom čase som videla niečo, čo ma ohúrilo a som absolútne spokojná.

Zmizelá (2014)

Uff. Neskutočne zapletené a napínavé. Zo začiatku som sa nevedela ani len rozhodnúť na čej strane som.. Amy, na prvý pohľad milá a sympatická, ale na druhej strane manipulatívna ženská čo má všetko premyslené. Nick zase pôsobí ako dobrák, ktorý pochybil, ale aj tak ho všetci zbožňujú. Obidvaja predviedli naozaj skvelé herecké výkony a dobre sa na to pozeralo. Páčilo sa mi perfektné vystihnutie toho ako to funguje v médiách.. že nezáleží ani tak na pravde, ale skôr na tom, ako sa daný príbeh podá. Film ma napriek svojej dĺžke nenudil, keďže sa tam stále niečo dialo. Trochu ma však sklamal otvorený koniec, lebo tie vo všeobecnosti veľmi neobľubujem. Mrzí ma aj to, že som si pred zhliadnutím neprečítala knihu, o ktorej som sa dozvedela až teraz.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Začalo to pilotným dielom, ktorý bol nad moje očakávania. Ďalšie časti pokračovali v tom istom skvelom duchu. Gilligan a ostatní režiséri opäť rozbehli kvalitný seriál s vysokým potenciálom. Je skvelé vidieť ako Saul začínal, keďže z Breaking Bad ho poznáme len ako "profíka". Páči sa mi, že sa v seriáli objavuje aj čoraz viac známych tvárí a pomaly si tak môžeme spájať súvislosti. Saul je sympaťák a v hlavnej role mu to sedí. Zvyšní herci sú samozrejme tiež dobrí. Druhá séria skvelo naviazala na prvú a priniesla ešte viac prekvapení. Nebola žiadna taká časť, pri ktorej by som sa nudila. Veľmi obdivujem, ako sa režiséri hrajú s každým detailom a ako občas poukazujú na Breaking Bad. Jediné čo ma možno trochu zarazilo bol záver, ktorý sa dal predpokladať a teda som nezostala prekvapená ako u mňa býva zvykom. No tak či onak ma zaujíma, ako sa to teraz ešte vyvinie.

S láskou, Rosie (2014)

Keď som sa dozvedela o filme, ihneď som si vyhľadala knižnú predlohu a za krátku dobu som ju aj prečítala. Bola výborne napísaná a tak o to viac som bola zvedavá na film. Po zhliadnutí som zostala príjemne prekvapená. Veľmi sa mi páčilo herecké obsadenie, ktoré sa na tento príbeh perfektne hodilo. Možno mi trochu nesedela Katie, lebo popri Rosie vyzerala skôr ako jej sestra a isto nie ako dcéra. Oceňujem ale humor v sympatickej forme a aj hrejivú hudbu, ktorá vôbec nerušila. Film mi rýchlo ubehol a viem, že by som si to určite pozrela ešte raz.

Láska na vlásku (2014)

Po dlhom čase konečne prišla na filmovú scénu ďalšia slovenská rozprávka, čo je dobré.. lenže svojou úrovňou si ma veľmi nezískala. Začala som to pozerať v originálnom slovenskom znení, ale keď došlo na dialógy medzi postavami, už sa to ďalej nedalo. Veľmi neprirodzená intonácia ma takto už zo začiatku sklamala. Na moje počudovanie, po zapnutí českého dabingu sa mi to zdalo omnoho lepšie (hlavne čo sa týka Spišáka). Okrem tohto rozprávke jednoducho chýbala originalita a humor, na ktorý som celý čas čakala a bolo to zbytočne pridlhé. Jediné čo môžem pochváliť je prostredie natáčania (Oravský hrad) a záverečná pieseň. Trefný komentár: kingik.

Interstellar (2014)

Presvedčila som sa, že pozerať takýto film po únavnom dni nemá zmysel. Preto som si ho konečne pozrela znova v pokoji a s čistou hlavou a úplne som zmenila názor. Veľa vecí mi došlo až pri opätovnom zhliadnutí. Pasáže, ktoré sa mi zdali prvýkrát pridlhé, mi tentokrát prišli ako potrebné. Scéna, ako si Cooper po dlhšom čase pozerá odkazy od jeho detí, bola taká silná až ma pri nej mrazilo. A to nebola jediná taká scéna. Plynutie času vo vesmíre je pre mňa nepochopiteľné a zároveň tak desivo ohurujúce. McConaughey ma prekvapil ako veľmi mu táto rola sadla (narozdiel od Hathaway). Zimmer s jeho neprekonateľnou hudbou tiež dokázal svoje. Interstellar ma prinútil premýšľať, tak ako to mnohí tvrdili a Nolan zas a znova dokázal, že jeho filmy bez toho nejdú.

Všemocný (2011)

Oceňujem ten originálny nápad s tabletkou na genialitu, len škoda, že sa režisér s týmto nápadom trochu viac nevyhral (hlavne čo sa týka druhej polky filmu). Inak veľmi zaujímavý príbeh, úplne skvelá kamera a sympatický Bradley v hlavnej úlohe - čo viac si priať.

Anna Karenina (2012)

V prvom rade musím poznamenať, že kostýmy vo filme boli neskutočne krásne - až som mala chuť žiť v tej danej dobe. Takisto aj hudba bola veľmi zaujímavá a perfektne dopĺňala dianie vo filme. Čo ma prekvapilo bolo to javisko, okolo ktorého sa všetko odohrávalo, a bolo to výborne a originálne vymyslené. Niektoré pasáže sa samozrejme nie celkom presne zhodovali s knižnou predlohou, a práve tie mi prišli zdĺhavé a možno trochu nudné. Našťastie, zlomové momenty boli skvelo predvedené.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Jim Parsons, to je teda herec - vždy sa na ňom tak nasmejem. Samozrejme však aj na ostatných členoch tejto matfyzáckej partie. Ďalší seriál, ktorý u mňa zabodoval, a tak mi spríjemňuje večery nenásilnou formou zvláštneho humoru. Bohužiaľ sa mi nezmestí do mojej obľúbenej desiatky.

Sherlock (2010) (seriál)

Neskutočne premyslený seriál, ktorý si ma získal hneď po zhliadnutí perfektnej prvej časti. Ďalšie časti ma len utvrdili v tejto genialite a neustále som bola v napätí, ako sa každý jeden príbeh vyvinie. Veľmi obdivujem práve tohto Sherlocka, lebo podľa mňa je Benedictovi táto rola šitá na mieru - fakt sa mi zdá, že spomedzi všetkých Sherlockov je najlepší. Takisto aj s Martinom Freemanom a s tou jeho naivitou sa skvelo dopĺňajú. Herec, ktorý stvárňuje Moriartyho dokáže byť pekne otravný, ale práve taký sa tam opäť hodí. Páči sa mi, že každá epizóda v sebe ukrýva detaily, ktoré niekedy vážne nie sú viditeľné a potom naraz vďaka týmto maličkostiam príde rozlúštenie, ktoré by som ani nečakala. Naozaj je to výnimočný seriál vo výbornej kvalite (..a tú dĺžku jednej epizódy si ani neuvedomíte).