Absolventi: Svoboda není zadarmo (2012)

Film se snaží vtáhnout diváka do problematiky "nezaměstnanosti mladých" velmi neotesaným způsobem z pohledu studentů umění jedné umělecké školy. Bohužel - vzorek umělců, kteří očekávaly, že jim příležitosti spadnou do klína sami, je i na mě příliš naivní. Pokud si film klade ambice popsat skutečný problém, tak by se měl zaměřit už na období studií daných studentů, kteří se leckdy jen vezou na vlně děravého školského systému v nějakém neprespektivním oboru, protože se chtějí mít jen "pohodlně". Jednu hvězdičku dávám pouze za fakt, že se jeden student, jakž takž probudil, a společně s rodinou firmou postavil deziluzi "pohodlné práce za mnoho peněz".

Nepřátelé národa (2009)

Příběh velmi syrového charakteru, který navzdory nebezpečí spojené s natočením tohoto dokumentu líčí očité svědectví těch, kteří se na masakrech přímo podíleli. Snad ještě zajímavějším pohledem na věc než povídání přímých účastníků bojů, je naopak úhel pohledu vyšších šarží. Dokument je velmi zručně natočen a to s ohledem na další nepřímé odkazy, které se tu a tam v dokumentu zmíní jako zcela nechtěně (němé scény pohledu do krajiny s bublající kaluží nebo narážka na obavy plynoucí z budoucí reinkarnace či percepce "ledového klidu" k muži, který poslal miliony lidí na smrt atp.) Za mě 95%.

Přízračný svět (2001)

Až na pár zdlouhavých scén velmi povedené dílko, a to jak herecké výkony, tak i dialogy a hudba. Originální hlášky, nevšední sarkastický humor a samozřejmě i mnoho postranních úvah typu Coon Chicken, mládí x stáří, touhy x zklamání..., ale zkrátka film o těch, kteří taky chtějí žít. :-) 86%

Igor (2008)

Vůbec nechápu, proč tento animák má tak slabé hodnocení. Možná je to částečně kvůli tomu, že fanoušci jsou přeci jenom zvyklý na Burtonovský styl plný zvratů, ale ruku na srdce - poslední Burtonovské počiny stály spíše za starou bačkoru. Teď ale k filmu - animace je jedním slovem fantastická. Příběh je samozřejmě očekávatelný, přesto výběr postav je naprosto luxusní. Sebevražedný a velmi vtipný králík Scamper nebo dětinský Brian jsou velkými tahouny filmu. Tento film je vhodný, jak pro děti, tak pro dospělé. (Nejvíce jsem se pobavil nad hláškami Scampera a sirotčináriem slepých dětí :-)). 90%

Truman Show (1998)

Velmi emotivní a fantastický počin od Petera Weira. Film o touze vystrčit paty z malého zapadákova, hledání a překonávání sama sebe, a v konečném důsledku i blockbusterovým dobrodružstvím, které nezažijete nikde jinde než jen v Truman Show. Škoda jen, že se film místy tak táhne, ale na druhou stranu si divák může lépe seznámit s "pozadím" filmu o filmu. Za mě 84%

Sherlock Holmes (2009)

Stále svěží, plné důvtipu a samozřejmě i s geniální hudbou v pozadí. Film se Vám dozajista neokouká, ale přesto doporučuji film shlédnout bez dabbingu, zvláště pak pasáže s Rachel McAdams. :-)

Sbohem, Bafano (2007)

Tento film si mě vážně dostal - navzdory tomu, že film vypadá vcelku o ničem, tak film skýtá celou řadu drobných vzkazů, který ale jen pozorný divák dokáže rozklíčovat. Film navenek působí jako tuctový příběh z pozice "řadového" občana, který svými slovy popisuje okolnostmi kolem Mandely, ačkoliv o něj tu ve skutečnosti skoro nejde. Hlavní hrdina si navzdory celkovému morálnímu vnitřnímu poňoukání nesebere jako terminátor, a nepomůže zachránit Mandelu za každou cenu, ale naopak ukáže to, co by se stalo v normálním životě - prostě to necháme běžet... Obraz násilí a diskriminace byl v rámci tolerance, tudíž na to mohou kouknout i slabší povahy či děti, což má u mě další velký bod. Odkazy na příručku o tom, jak být správný křesťan (O bohu se nepochybuje...) či házení klacků pod nohy (Vaše žena byla po Vašem odchodu zatčena či Váš syn "nešťastnou" náhodou havaroval s autem), mluví samo za vše. 92%

Zralé víno (1981)

Navzdory tomu, že film je relativně těžkopádný z hlediska příběhu, tak herecké výkony tuto slabinu relativně vynahrazují. Cholerický, ale přesto laskavý Vladimír Menšík; ztřeštěná a energická Iva Janžurová; Dušínovský vševěd Jiří Sovák a nebo důmyslný hejsek Miloš Kopecký pohromadě tvoří na můj vkus relativně slušný základ. Párkrát jsem se i v průběhu filmu pobavil a zavzpomínal, což si myslím, že splnilo účel. 64%

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Film byl navzdory mé skepsi vcelku obstojný - narážky na Braveheart, sirény, Granny, roztodivná pirátská posádka a konečně vcelku využitý potenciál Sida. Bohužel, film místy hýřil až moc obstarožními poučnými klišé pasážemi, ale i nevyvážeností hlavního záporáka Gutta (šíleně over-powered a navíc fakt guma...). Přesto, jako vždy, Scrat všechny tyto "hluchá" místa nakonec zastínil svým důvtipem a elegancí. Pro mě za 70%.

Méďa (2012)

Film si dozajista zaslouží velké uznání díky celkové upřímnosti (Ted si nedělá servítky s nikým), škále humoru (od černého, fekálního až po velmi špatného) a vybraných a nekoukaných dialogů s množstvím nejrůznějších narážek (zejména Flash Gordon aneb morální kulťák zakončený kokainem, možnost volby či svérázný způsob, jak říct šéfovi o povýšení). Bohužel, stejně jak už zde bylo několikrát řečeno - z filmu se dalo vytřískat více ("únosci" mohli být více zvrácení - retardovanej tuček a zakomplexovanej fotřík byli spíše k pláči, upozaděná herecká esa, která jen dělala křoví...). Na druhou stranu - kritizovat umí každý, ale natočit - to je potom jiná. Celkově jsem si však tento film užil, což je to hlavní, proč jsem se na tento film díval, ačkoliv narozdíl od Teda nehulím jako lokomotiva a nepiju jako dacan. 74,5%