• Válečný

Ice-Cold in Alex (1958)

Ten film není vůbec špatný, kdybych už podobné téma v podobném prostředí neviděl již asi na 130 různých způsobů.

Tichý Don III. (1958)

jak mě předchozí 2 díly nechávaly chladným, tak ¨tento mě neskutečně dostal. Má to neuvěřitelně silnou atmosféru a film je neskutečně dobře vygradovaný. Ta chuť všeho nechat a věnovat se jen lásce, poctivé práci a přátelství je cítit v každé minutě avšak .. vše je ztraceno..... Tak krásná to na začátku byla vesnička (nebo město) a tak smutně to všechno skončilo. Ještě hodinku po konci filmu mi bylo do breku.

Dunkirk (1958)

Chvílemi neskutečně utahaný film, ale některé jeho scény jsou neskutečně syrové a fungují dokonale např. bombardování přístavu.

Černý prapor (1958)

Hodně zkreslený pohled na cizineckou legii bojující v Indočíně. Je to však natočeno celkem poutavě a tak se dá na to dívat, ale ta ideologická stránka filmu mi brání dát více než 3*.

Čas žít, čas umírat (1958)

Vynikající zfilmovaná předloha jednoho z nejlepší německých autorů Ericha Maria Remarqa, který si zde také zahrál ( i možná díky tomu se na film vyplatí podívat). Dech beroucí první 20 minutovka a závěrečný ne-happyend dělá z filmu nezapomenutelné dílo.

Lékař od Stalingradu (1958)

Kvalitní a nevšední romance z ruského gulagu pro válečné vězně. Přišlo mi to sice mnohdy silně přitažené za vlasy, ale i tak se mi to velmi líbilo.

Písečné moře (1958)

Úžasná klasika ze které je na první pohled cítit že pochází z Velká Británie : štiplavý humor, chytlavá zápletka, krásné a neokoukané prostředí lybijské pouště, vynikající herecké výkony + odkazy na Shakespearovo dílo = velmi solidní 4*.

Wolne miasto (1958)

Za kvalitní závěrečnou přestřelku dám 2*, jinak je to celkem solidní nuda.

Tichý Don II. (1958)

Velmi silné pokračování, začíná se mi tato trilogie čím dál více líbit. Hlavní pozitivum vidím ve vzorném popisu atmosféry která panovala mezi kozáky v 1.sv.válce - na čí stranu se vlastně přidat a kdo je menší tyran a kdo větší. Závěrečná psychická destrukce člověka je skvěle zahrána.