• Válečný

Nepřítel pod hladinou (1957)

Perfektní pohled na konflikt v Atlantiku. Oběma stranám je ve filmu věnováno stejné množství času a je zde naštěstí nestrannost. Herecké výkony obou kapitánů mi přišli velmi kvalitní a samotná kamera jakbysmet. Jedná se snad o jeden z těch nejlepších filmů o válce v Atlantiku vůbec.

Žraloci a malé ryby (1957)

V porovnání s Das Boot nebo U-571 je to těžká nuda. Usnul jsem u toho v polovině a koukat už na to nehodlám.

Devět životů (1957)

Velmi silný film o touze přežít navzdory všem překážkám. Jan Baalsrud je další beznohou ikonou ( společně s Meresjevem a Baderem) 2.sv. války. Tento zfilmovaný příběh mi přišel mnohem lepší než filmy o těch předchozích zmíněných mužích. Příběh Jana Baalsruda je neuvěřitelně motivující, neboť to co dokázal on bez nohou ( ačkoliv s velkou pomocí od norských vesničanů) by nedokázal leckterý dvounohý člověk.Ze všeho nejdříve musím pochválit vynikající práci s kamerou, poté věrné zfilmování knihy - která vyšla i u nás ( četl jsem ji a mohu ji jen doporučit) jmenuje se: Každý umírá sám, dále pak herecký výkon Jacka Fjeldstada, coby Jana Baalsruda i samotnou režii. Další věc kterou jistě musíme brát v potaz je ten, že film vznikl v Norsku. Film bych se nebál doporučit každému, kdo se zajímá o 2.sv válku.

Ročník 21 (1957)

Ten film má celkem pár silných momentů a tematicky se jedná o velmi důležitý film, avšak samotné provedení mě spíše uspávalo.

Útěkář (1957)

Parádní pocta jednomu z nejznámějších leteckých es z 2.sv. války. Přesně jak popisuje Pohrobek, film je natočen neskutečně elegantním způsobem. Hardy Krüger předvedl úžasný herecký výkon. Způsobem natočení mi to lehce připomnělo styl A.Hitchcocka a jeho Saboteura, A abych nezapomněl, tak musím vyzdvihnout poslední scénu útěk z Kanady do USA, to je naprostý skvost.

Bůh to vidí, pane Allisone (1957)

Originalita ? = African Queen, The .... Humor téměř žádný, dialogy dost nudné a spád to taky vlastně moc nemá. Mě to nechytlo. 2* za herce a za přírodu.

Krvavý trůn (1957)

Kostýmy, kulisy, kompars atd... to všechno je výborné, ale ten příběh mi nějak nesedl - jinými slovy nudil. Problém asi bude v tom, že jsem před Kumonosu jō viděl Shichinin no samurai a ten je kvalitou a hlavně strhující výpravou úplně někde jinde.

Most přes řeku Kwai (1957)

Jedna z největších filmových klasik, která asi nikdy nezestárne. Filmové obsazení je hvězdné ( William Holden, Alec Guinness ......) Na téma zajateckých táborů je to snad nejoptimističtější dílo které vzniklo. Hrozně se mi líbilo chování postav, kde žádná není dělaná podle jedné šablony, ale není zde nikdo ani špatný ani dobrý ( včetně Japonců). Jedno z největších Must SEE děl, které existuje.

Kanály (1957)

Hodně silné temné a surové válečné drama, které je velmi nevhodné pro klaustrofobiky. Po konci mi mírně ztěžknul žaludek. Už v té době byl Andrzej Wajda jeden z nejlepších polských režisérů vůbec.

Jeřábi táhnou (1957)

Celkem sympatické romantické drama, avšak má pár hluchých míst + k postavám si nestihnete vytvořit důležité pouto a tak je Vám celkem fuk, jak to celé dopadne. On i ten konec je dost idealizovaný a zvláštní. Ta romantická atmosféra je však nádherná a práce s kamerou brilantní.