• Válečný

Jan Roháč z Dubé (1947)

Pokud hledáte nějaký historicko-epický Československý film rozhodně šáhněte po hustiské trilogii: Jan Hus, JAn Žižka a Proti všem. Co se ale tomuto filmu musí nechat jsou dokonalé rekvizity, dekorace a to že je to první barevný Československý film vůbec.

Nejlepší léta našeho života (1946)

Dost depresivní příběh o mužích vracejících se z pekla 2.sv války. Vracejí se do světa, kde již pro ně není žádné místo, lidé s nimi zachází jako s odpadem a tak se mnozí z nich upíjí, ztrácí nad sebou kontrolu a taky zamilovávají do osob do kterých by se před válkou jen těžko zamilovali. Téma filmu mi dost připomíná Born on the Fourth of July. Jediný problém vydím až v nesnesitelně dlouhé stopáži, být to tak o hodinu kratší dám klidně 5 hvězd.

Muži bez křídel (1946)

Jeden z nejlepších válečných filmů natočených v roce 1946.

Hrdinové mlčí (1946)

Skvělý válečný film o skutečných hrdinech. V hlavě mi hlavně utkvěla poslední scéna, kdy se hlavní hrdina co přišel o spoustu svých bližních vypořádává s kolaborantem. Film doporučuji všem co by si chtěli pustit výborný válečný film pro pamětníky bez ideoligických žvástů.

Paisa (1946)

Sledovat filmy od Rosselliniho chce určitou odvahu a trpělivost, člověk nikdy neví co se bude dít a zda příběh skončí dobře nebo ne. Nejvíce se mi líbil druhý příběh o malém klukovy co sebou tahá opilého černošského vojenskáho policistu, nebo čtvrtý a pátý příběh s akčními bitevními scénami, kterým se Rossellini snaží tolik vyhýbat. Celkově dílo vyznívá spíše obrazotvorně a umělecky a tudíž by mohlo být pro spousty dfváků nestravitně nudné..

V horách duní (1946)

Celkem pěkný válečný film se silnou, stále stupňující se atmosférou.

Nadlidé (1946)

Ve filmu je krásně vidět ta nasranost Českého národa vůči Němcům. Atmosféra filmu je velmi hustá a vzhledem ke krátké stopáži se ve filmu nevyskytují momenty které by člověka nudily. Herecké výkony průměrné (vyjma legendy Jaroslava Vojty)1 stejjně tak i kamera, ale mě to prostě sedlo.

Srdce v zajetí (1946)

Komornější a méně nadnesená verze filmu The Great Escape. Ve fimu sice nehrají takové filmové legendy typu Macquen,Bronson,Coburn.... ale i tak zde hrají celkem slušní herci co převádí velmi dobré výkony. První polovina filmu se mi líbila mnohem více než druhá, ale svou atmosféru si film udržel až do konce. Pro mě velmi milé překvapení.

Bitva o koleje (1946)

Spíše než komedii mi začátek připadal jako jakási dokumentární film. Herecké výkonu spolu s postavami v tomto filmu nedostaly žádný prostor, avšak i tak se jedná o velmi emotivní film se silnými scénami (viz poprava železničářů).

Velký případ (1946)

Podprůměrná válečná komedie natočena rok po osvobození od Němců. Filmy ze stejného : V horách duní, Nadlidé, Muži bez křídel, Hrdinové mlčí se mi líbili mnohem více.