• Fantasy

Dáma ze Šanghaje (1947)

Rita se nonstop tváří jakoby ji ulítly včely a hlavní hrdina, drsňák, má vizáž oteklého chlapce. Krapet noir nuda.

Život je krásný (1946)

Přání se plní o Vánocích. Bohužel jen někomu, jsou tací, kteří obětují veškeré své sny a touhy ku prospěchu ostatních. A jak to občas končívá? Depresemi a pokusem o sebevraždu... protože jak jednou řekl jeden klasik, opustíš-li svoje sny, budeš možná dál existovat, ale přestaneš žít.

Smrtelný hřích (1945)

Škoda, že vývoj příběhu se zasekne v okamžiku, kdy vám dojde (a to bohužel velmi brzy), že Ellen je paranoidní, majetnická, sobecká bestie se silnou fixací na svého otce. Jakmile lapí vizáží podobného Richarda do svých chapadel, tak už jen uboze intrikuje. Fajn barvičkovej film, ale paní s kolečkem navíc, teda spíš složitým soukolím, je ještě pořád slabé kafe. P.S. Jo taková Dina v Bornedalově o 60 let mladším snímku, to je jinej koncentrát!

Casablanca (1942)

Casablanca je jedna lehce nadlimitní porce koncentrovaného sentimentu. Ale i přesto je po tolika letech svěží, vtipná a líbivá. Ingrid Bergman je ... nemám slov a Humphrey Bogart je asi nejvíc cool milenec, co jsem kdy viděl.

King Kong (1933)

Věřím, že Kong ve své době při projekcích budil hrůzu, dámy pištěly, zakrývaly si oči a pevně svíraly své partnery ochránce. Musela to být monsterpecka. Máme ale už o 75 let víc, nostalgie, nenostalgie. Autoři evidentně hráli zejména na efekt (dnes působí spíš komicky) a úplně tak zmizel jakýkoliv cit, který by mě k filmu dokázal připoutat. Jednoduše se zrůda zbláznila do blondýnky, kterou musela mít za jakoukoliv cenu. Trochu jednoduché, přímočaré. Bylo mi pak jedno, že opičák zabíjí (a to často a brutálně), bylo mi i jedno jak skončí. Chladné, prvoplánové.

Kid (1921)

Devadesát let stará chaplinovka by hravě strčila většinu dnešních filmů do kapsy. /lfš2010/

Stěnka Razin (1908)

Stenka Razin je první ruský hraný film. Snímek vychází z legendární romance, jenž vypráví o skutečném vůdci dónských kozáků, který na jednom ze svých tažení do Persie unesl princeznu astarského Mahmed-chána. Zamilovali se do sebe, což mu jeho spolubojovníci posléze začli vyčítat. Musel se rozhodnout. Láska nebo boj za ideály. Po většinu děje herci jen mávají rukama a chaoticky pobíhají, ale co bychom chtěli po sto let starém filmu. P.S. Čtenáři prominou, pět hvězd dávám čistě z osobních důvodů, u nás v rodině se už po generace předává informace, že...... :-) Zástupci intelektuální většiny na čsfd bonusově předáno i ponaučení do života, nabídnuty šavle nebo pistole :-)

Cesta na Měsíc (1902)

Filmový pravěk plný fantazie. Úsměvné, plné kreativity. Zvlášť zábavná je tehdejší představa o mimozemšťanech.