Bathory (2008)

Z tohoto filmu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbila jeho mystičnost, snovost, výpravnost a hustá středověká atmosféra, na druhou stranu, jakoby mu něco chybělo a něco naopak přebývalo. Divný mi připadal hlavně děj, který na mě působil dost nesourodě a překombinovaně. Na můj vkus tu bylo příliš mnoho počítačových triků, samoúčelného násilí, nahoty a různých klišé, jakými je bylo např. romantické love story s malířem nebo "komické" vložky dvou mnichů, které působily spíše trapně a rušivě. Spousta herců mi sem vůbec nesedla, např. bodrý vypravěč Polívka, nadržený mnich Mádl nebo chichotající se služka Lucka Vondráčková. Díky nim jsem měla chvílemi pocit, že se dívám na jednu z těch nových televizních pohádek. Jinak, Roden, Friel a Matheson byli výborní.

Restart (2005)

Jeden z mnoha filmů o současných mladých lidech, žijících ve velkoměstě, jejichž život vyplňuje sex, pařby a vztahové problémy. Nevědí co chtějí, ale nadají pokoj dokud to nedostanou. Příkladem je i hlavní hrdinka, která je zřejmě natolik znuděná, že si musí život zkomplikovat tím, že svému příteli oznámí, že mu byla nevěrná a vzápětí toho lituje s snaží se zase všechno napravit. Film jsem sledovala během dvanáctihodinové noční cesty autobusem. To, že jsem některé věci nepobrala přičítám celkové únavě. Jinak byl díky pěkné vizuální stránce celkem koukatelný.

Těžce zamilován (2001)

Intelektuálně nenáročná komedie, plná zjednodušujících stereotypů - krásné jsou jedině namalované barbínky v sexy oblečcích. Kromě nich jsou už jenom šeredky a tlusťošky, přičemž jedině ty zase oplývají tzv. vnitřní krásou a inteligencí a berou jakéhokoliv chlapa, který o ně zavadí.. Ale jako oddechovka je to celkém dobré, pokud tedy nemáte co na práci a zajímá vás, jak by vypadala Gwyneth Paltrow, kdyby vážila 200 kg. Mimochodem, jak to že se z toho mrzáka nestal pohledný mladík s atletickou postavou?

Mládí (1992)

Film o mladých a pro mladé. V něčem se poznávám (všichni si na něco hrajeme), v něčem vůbec ne - přece jen, děj se odehrává v jiném čase a na jiném místě - v tomto případě v Seattlu na počátku devadesátých let. Právě proto, že zde hraje spousta skvělých grungeových kapel, čekala jsem něco trochu víc rockerského, trochu víc rebelie... Takhle jsem měla chvilkama pocit, že se dívám na Beverly Hills... Všichni tu mají vlastní, krásně zařízený byt a pracují na veledůležitých postech, ekoložka v sáčku a natužených vlasech jezdí v obrovském bouráku a po večerech chodí tančit na koncerty Soundgarden... Ale i tak to bylo dobré :-)

Norró - historie ženské obřízky (2006)

Dokument zachycuje jeden den v životě kmene Daasanach, žijícího na území Etiopie, a to zejména dvě mladé dívky, které se připravují na to, že se podrobí posvátnému, avšak velmi bolestivému iniciačnímu rituálu, který je má začlenit do společnosti. Jako neobřezané by byly v podstatě vyvrhelkami, které se nikdy nevdají a nebudou mít děti, což je pro zdejší ženy nepředstavitelné. Dle této kultury neobřezané ženy zemřou a navíc přinášejí zkázu i společnosti jako takové, obřízku si totiž přejí duchové jejich předků. Západním lidem se tento prastarý zvyk zdá nesmyslný, krutý a barbarský. Není divu, když při něm dochází k odříznutí vnitřních stydkých pysků a klitorisu za plného vědomí bez jakékoliv anestezie, navíc v ne zrovna hygienických podmínkách. Ve filmu ani nebylo řečeno, kolik dívek zemře důsledkem vykrvácení nebo infekcí, jak "příjemný" pro ně musí být pohlavní styk nebo jaké komplikace můžou nastat při pozdějším porodu... Snad měl tento zvyk původně zabránit ženské nevěře či regulovat populační růst. Je otázkou, zda má jedna kultura (v tomto případě ta západní) právo hodnotit či dokonce zakazovat zvyky a tradice, které jsou součástí jiné kultury a které ji pomáhají udržovat její integritu a kontinuitu, nebo zda má určitá kultura právo rozhodovat o jedinci a o procedurách, kterým se podrobí třeba proti své vůli. Ačkoli se snažím nedívat se na věci z jednostranného, etnocentrického pohledu, v tomto případě stanoviska kulturního relativismu přinejmenším přehodnocuji.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Film plný gangsterů, drog, zabíjení a černého humoru. Film je zábavný (i když pravda, někdy trochu zmatený - jednotlivé příběhy nenásledují chronologicky za sebou), ale na to, jak moc je opěvován se mi nezdá až tak výjimečný.

Na dotek (2004)

Psychologické drama o milostném čtyřúhelníku, ve kterém všichni ubližují a všem je ubližováno. Láska je sice krásná, ale také pomíjivá a dokáže být i krutá, stejně jako pravda, která je sice ušlechtilá, ale vztahům očividně nesvědčí.

Caligula (1979)

Přijde mi divné, že by ve starověkém Římě, jakkoliv byl úpadkový, žili pouze úchyláci a nadržené kurvy (což mi přijde jako klišé - ovšem nejsem historik, tak to tak nedokážu posoudit). A kdo nebyl úchylný nebo bláznivý, z toho úchyláka nebo blázna udělali, popř. ho popravili. Viděla jsem pouze cenzurovanou verzi, takže podle toho moje hodnocení vypadá. Snad jsem ale zas o tolik nepřišla. Zvrácenost se dá vystihnout i jinak, než explicitním zobrazením sexu a násilí a mě se bohužel zdálo, že film je založen právě na něm. Když ty nejkontroverznější scény vystříhali, je tak nějak o ničem...

Proč? (1987)

Film, který působí velmi autenticky (stejně jako Daniel Landa, který zde zřejmě hrál sám sebe) a po jehož shlédnutí na mě padla neuvěřitelně depresivní nálada, zřejmě proto, že si uvědomuji, že film vypovídá o skutečnosti, ve které se spousta lidí chová jako dobytek, nebo spíše jako členové tupého, nemyslícího stáda. Musí se někam zařadit, něco skandovat (je úplně jedno, co), něco zničit, někoho zmlátit či znásilnit. PROČ? Protože to dělají všichni...

Svatební cesta do Jiljí (1983) (TV film)

Inteligentní komedie o páru, který hodlá svůj vztah podrobit zatěžkávací zkoušce v podobě pěti dnů strávených v přírodě. Protiklady se přitahují a ne vždy se lze terénem pohybovat pouze za pomoci map, předvídání, striktního plánování a dochvilnosti. Někdy stačí být pouze roztomilý, bezprostřední diblík jako Libuška Šafránková a vyrazit jen tak "na zdař bůh" :-)