Obvyklí podezřelí (1995)

Tak tohle je pro mě další Fight Club, prostě geniální rozuzlení se vším všudy. Takovýchhle filmů bychom si měli vážit, protože už jich mnoho nepřibývá. A Kevin Spacey si ukradl celý film absolutně pro sebe a náramně to šlapalo. V podstatě jediný herec, kromě Benicia del Tora, kterého jsem měl v nějakém svěm povědomí, ale to vůbec ve finále nevadilo. Bryan Singer odvedl skvělou práci.

Tvář vody (2017)

Tohle je podle mě vykonstruované pro Oskary až běda! Nebudu spoilerovat příběh, uvidíte sami, ale bohužel je to tak. Samozřejmě to nic neubírá na kvalitách del Torova počinu, jen si úplně nemyslím, že by se mělo chodit akademii takhle na ruku. Nicméně Michael Shannon byl super.

Já, Tonya (2017)

Letos je ta nadílka oskarovek velmi koukatelná i pro průměrného diváka a I, Tonya není rozhodně vyjímkou. Film si rozhodně nesnaží na nic hrát a místy je nestydatý až hanba, ale Margot Robbie v tomhle chodit umí a Sebastian Stan jí v tom skvěle sekunduje, ta cena akademie za vedlejší roli je samozřejmě taky více než zasloužená, z postavy Allison Janney mi bylo místy vyloženě špatně (což teď myslím v dobrém - vážně super výkon). Paul Walter Hauser by si taky rozhodně nějaké hmatatelné uznání zasloužil, protože jeho postava se taky moc povedla a on si svojí roli vyloženě užil. Rozhodně nemusíte být fandové do krasobruslení, abyste si mohli Tonyu pustit a i když o tom nevíte absolutně nic, nějaké to minimum vám film vysvětlí. Good job.

Pásky z Nagana (2018)

Tak na tohle by se měl podívat každý Čech, nehledě na generaci nebo zájem o hokej. Tahle událost musela prostě ovlivnit úplně všechny a toto skvělé zpracování je parádní připomínkou 20 let starého triumfu.

Nejtemnější hodina (2017)

Když se všude šuškalo, že si Gary Oldman toho plešouna váážně zasloužil, tak jsem se chtěl osobně přesvědčit, zda to není přehnané. Nené, opravdu si to vydřel, protože jeho (make-upem přehlcený) cynický stařík, který sehrál v době druhé světové války klíčovou roli, co by britský premiér, byl tak autentický, že to akademie prostě opomenout nemohla. Jeho huhlání se sice z velké části nedalo rozumět, ale to na kvalitě ani náhodou neubírá, spíš naopak. Parádní doplnění Nolanova Dunkirku, skvělý kontrast k válečné vřavě na francouzských plážích.

Austrálie (2008)

Myslel jsem si, že úplně nejsem fanoušek podobných typů filmu, jak se Austrálie prezentuje. Nejspíš mi ale cizí úplně taky nejsou, protože jsem se celé necelé (haha) 3 hodiny náramně bavil a i když jsem si říkal, že by mohl film skončit po první 'úspěšné misi' hlavních protagonistů, následný nášup byl také velmi příjemný. Originální znění filmu dodá potřebný šmrnc, ať už v podání australské nevymáchané huby Hugh Jackmana nebo roztomilé angličtiny domorodého chlapce.

Kokosy na sněhu (1993)

Tak tohle jsem v mládí nějak prošvihl, ale i zpětně je to super vtipná podívaná!

Největší showman (2017)

Hugh Jackman je vážně sympaťák a navíc umí i zpívat, tak není divu, že se na jeho prosincového Největšího showmana chodí ještě v únoru. I já jsem velmi rád přispěl a tenhle velmi chytlavý soundtrack mě bude pronásledovat určitě ještě pěkných pár měsíců. Velmi mě překvapilo, že nejen Jackman, ale i ostatní obsazení umějí náramně zpívat, obzvlášť Rebecca Ferguson.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Velice hutné a pro obyvatele Spojených států kontroverzní téma zpracoval Spielberg podle mě velice poctivě. Není to až takové cílení na Oskara, jak se o tom všude referuje, ale mně to vážně tak nepřijde. Na to je The post až moc koukatelné. Nenudil jsem se ani chvíli, začátek je takový možná vlažnější a až moc faktický (což nemusí být nutně špatně, ale já jsem se občas trošku ve všech těch dialozích ztrácel), ale pak se nastaví solidní tempo, které drží až do konce. Toma Hankse a Meryl Streep asi netřeba komentovat, to jsou Herci s velkým H, ale ten Tom mi přijde, že je čím dál mladší. Z ostatních rolí mě hodně bavil Bob Odenkirk. Myslím, že na to Steven pořád režisérsky určitě má, tak uvidíme, zda to Ready Player One potvrdí.

Black Panther (2018)

Všechny ty ohlasy ze zámoří o tom, že je Cooglerův Panther nejlepší komiksový film vůbec nebo že je jeho záporák v podání M. B. Jordana nej, a tak podobně, mě donutily čekat od filmu opravdu, opravdu hodně. Začátek jsem si tolik neužil možná proto, že jsem tam někde stále hledal tu přelomovost, která tam, nemůžu si pomoct, není, ale jakmile jsem se od toho oprostil, začal jsem si užívat pařádní audiovizuál wakandské infrastruktury spolu s šaškárnami Andyho Serkise a vtipnou angličtinou většiny protagonistů černé pleti. Když to srovnám třeba s Thorem: Ragnarok, který byl vtipem doslova přesycen a kde mě to náramně bavilo, tak tady těch gagů nebylo tolik, ale o to byly většinou horší :D. Ještě jednu věc filmu nemůžu upřít, a to skvělého Martina Freemana, který mě bavil ze všech postav suverénně nejvíc. Když to všechno shrnu, dostal jsem vlastně další z marvelácké pásové (až na tvorbu bratří Russoových) výroby komiksových popkornovek + jsem jako bonus konečně viděl v Imaxu trailer na Infinity War - pecka! Takže jsem spokojený.