Magacu Wahrheit: Zuerst (2020) (seriál)

Technologicky a stylově je to zasazené asi přibližně nějak v období mezi první a druhou světovou válkou, jenže naše dějiny nemůžeme brát v potaz, protože je to fiktivní fantasy svět, kde se vyskytuje i magie. Nemá to vůbec špatnou atmosféru, kdy tu můžeme vidět různé politické pletichy, různá soukromá vyšetřování, snahy odboje o zlepšení situace a tajný výzkum. Mysteriózní prvek je tak celkem velice lákavým prvkem s trochou dávky dramata. Akce tu sice je, ale hraje vedlejší roli z nutnosti pro příběh. Obecně to ale bohužel neosloví, protože je to takové dějově rozházené a celá série je spíše úvodem. Dále je toho tady tolik, co se tu děje, ale série má jen 12 dílů, takže všemu nemůže být pořádně věnováno hodně prostoru a tím pádem klesá potenciál jednotlivin. Velikým mínusem bych pak viděl postavu Inumaela, která byla taková celkem otravně napsaná a její design tomu zrovna moc nepomáhal. Po animační stránce je to slabší, kde by toho hodně potřebovalo poladit a po hudební stránce to bylo celkem slušné.

Munó na Nana (2020) (seriál)

Jak už bylo zmíněno v popisku, příběh se zaměřuje na opuštěný ostrov, kde jsou shromažďováni všichni uživatelé různých nadpřirozených schopností a mezi nimi je jeden zabiják nastrčený vládou, který je má zabít. Tentokrát se to nezaměřuje na detektivní činnost v podobě hledání zabijáka, ale zaměřuje se to na příběh zabijáka, který se snaží dělat vše pro to, aby splnil svou misi a nebyl odhalen především jedním studentem, který ony vraždy vyšetřuje. Situace se tak oproti normálu obrací, kdy o vrahovi víme mnohé a naopak o vyšetřovateli málo. Tento prvek možného odhalení a kreativní způsob zabíjení je to, co dělá tohle anime zajímavým. Možná bych zmínil ještě pohnutky hlavní postavy, ale vzhledem k otevřenému konci je nelze úplně posoudit. Největším mínusem na tomhle je zaprvé animace, která má trochu infantilní designy a také chování postav, kdy je tam spousta postav, které se chovají opravdu dětinsky. Chápu, že na to mají věk, ale kdyby se tohle anime zaměřilo spíše na dramatickou stránku a dospělou úroveň té většiny ostatních postav, mělo by to úplně jiný nádech.

Mahóka kókó no rettósei - Raihóša-hen (2020) (série)

Tak máme další pokračování Mahouky, za což jsem velice rád, že to autoři po první sérii a filmu neukončili. Co mi ale trochu na tomhle vadí je to, že autoři anime mají trochu popletené priority, co se týče jednotlivých příběhů. Zaprvé příběh Raihoushy je v návaznosti na první sérii, kdy příběhově se to odehrává mezi první sérií a filmem, takže posun číslo jedna. Zadruhé místo Raihousha-hen měli sáhnout po Tsuioku-hen, kdy si teďkon budu protiřečit, protože je tento arch událostmi před první sérií, ale vyšel hnedka po příbězích zmíněných v první sérii. Tento příběh je celkem důležitý neboť odhaluje mnohé o rodině Miyuki a Tatsuyi. Navíc také pak události z tohoto archu dávají konci v Raihoushe trochu jiný rozměr. Proto lidi co neznají novelu nebo mangu, ale jen anime, tak mohou být zmateni a nepochopit mnohé, co se tu odehrává. Vzhledem k tomu, že je tohle trochu srdcovka, tak to hodnotím trochu lépe o jednu hvězdu, ale jinak pokud pominu tu posloupnost, tak příběhově je to zajímavé, napínavé a dramatické. Jenže je to po jiné stránce než by divák čekal, protože akce je tu tentokrát trochu vedlejší, kdy důležitější jsou spíše širší události a zaměření na postavy. Animace jako obvykle překrásná (tentokrát bez zbytečného používání okatých 3D modelů) a hudba jako obvykle úžasná. *** Naštěstí příští série bude Yuutousei arch, který se zaměřuje na události první série z trochu jiného pohledu.

Adači to Šimamura (2020) (seriál)

Z tohohle počinu jsem byl celkem rozčarován, protože průběh vypadal tak nadějně s tím, že jsem na konci očekával nějaké lepší vyvrcholení než jen určité uvědomění jedné z hrdinek. V první řadě tohle není Yuri, ale pure Shoujo-Ai. Uvádím schválně pure, protože se line jen v platonické rovině. Tohle je spíše oddechovka, takže drama zde nehledejte. Je to příběh o dvou holčinách, které se seznámili díky tomu, že zatahovaly obě školu. Rychle si padnou do noty a začnou postupně zjišťovat, že jejich společnost je vyvádí z jejich nudných šedých životů a začnou se pomalu měnit. Celkem je zajímavý ten kontrast jejich osobností, kdy jedna je trochu lhostejná dění kolem ní a druhá silným introvertem. Co jsem však vůbec nepochopil a přišlo mi úplně nadbytečné, byla ona postava mimozemšťana, kterou mohla nahrdit nějaká normálnější postava, protože byla spíše jen katalyzátorem pro některé názory. Po příběhové stránce je tu veliký potenciál, který bohužel není dotažen do konce a je to v tomto případě veliká škoda (možná pokud by se to dalo tohle brát jako intro, tak bych byl ochoten přidat ještě jednu hvězdu, ale celkem pochybuji, že bude pokračování). Animace se jim celkem povedla a po hudební stránce to bylo příjemné.

Assault Lily: Bouquet (2020) (seriál)

Škola plná dívenek, ve které jen ony dokáží používat speciální zbraně na boj proti nelidskému protivníkovi. Tohle klišé se tolik opakuje a přitom je tolik bijící do očí, že zrovna takové křehotinky ve svých nadýchaných uniformách spíše patří na čajový dýchánek, než na bojiště. Při sebemenší náznaku intrik všude naříkají, jak je to nespravedlivé a tváří tvář krizi, kdy jde o život si teprve uvědomí, že jejich boj není jen sport ve volném čase, ale život ohrožující válka. Jako obvykle fyzika je tu jaksi kompletně ignorovaná, vysvětlení se tu člověk dočká málo o jednotlivých prvcích a především onen otravný bordel na obrazovce v podobě neustálých popisků jmen jednotlivců a z které třídy či skupiny jsou. Jedinými pozitivy na tomto počinu je vnitřní boj hrdinky Yuyu a pak také děj ohledně Yuri. Hlavní postava Riri je bohužel otravná a příběh jako takový má příliš rychlý spád, že si ho člověk nedokáže ani pořádně vychutnat. Těch pár akčních scén, co tu je, je spíše hraním týmového tenisu se svými bojovými nástroji nebo příliš přímočarým bojem. Po animační stránce je to celkem slušné a po hudební průměrné.

Góruden kamui - Season 3 (2020) (série)

I třetí série se drží celkem na dobré úrovni. Opět tu máme několik kulturních poznatků o Ainu, několik komediálních scén a spoustu dobrodružství. Akce tu sice je, ale není to tentokrát hlavní záběr jako v minulé sérii, kdy se tu spíše řeší historie jednotlivých postav a osobní drama. Divák se tak dozví nejednu zajímavou informaci, kterou by nečekal a pozná tak určité motivace, které pohání některé jedince. Příběh se posune celkem kupředu, kdy pomaličku člověk začne vidět náznaky konce. Animace a hudba se drží na svém.

Dungeon ni deai o motomeru no wa mačigatteiru no daró ka? - Familia Myth III (2020) (série)

Kvalitativně je to o něco horší než první série, ale lepší než druhá (z pohledu Bellovi linky). Tato série se zaměřuje na inteligentní monstra, na které Bell narazí, což pro něj bude začátek nejednoho problému. Hodně se to zaměřuje na etickou stránku daného světa a hází to hlavního hrdinu do dalšího testování jeho hodnot a schopností. Člověk se tu opět setká s nejedním vrtochem jednotlivých bohů, kteří upínají svůj zrak právě na hlavního hrdinu. Příběh se tak posunuje zase o něco dopředu, kdy mu to dodá několik nových informací tak, že s nimi spokojí a bude se těšit na další dávku v následujících sériích. Po animační a hudební stránce se to drží na svém.

Kamitači ni hirowareta otoko (2020) (seriál)

Dobrodružné fantasy isekai na pohodu. Od tohoto člověk nemůže očekávat mnoho. Jako obvykle je tu hlavní hrdina, který dokáže svými neskutečnými schopnostmi překvapit nejednoho obyvatele nového světa. Jeho oblibou se stalo krocení slizů, které pak využívá k různým neobvyklým činnostem (ne v tom ecchi slova smyslu). Obecně se příběh line spíše trochu ve vřelé vztahové rovině s menšími dávkami odlehčeného dobrodružství a inovativního využívání jednotlivin. Drama tu člověk nenajde, kdy se spíše jedná o relaxační požitek, u kterého člověk může vypnout. Po animační stránce to celkem ujde a po hudební stránce je to trošku lepší.

The Mandalorian - Season 2 (2020) (série)

Je vidět, že se autoři poučili z kiksů první série a snažili se je vylepšit. Bohužel se tu ale pořád objevuje nešvar onoho nepochopitelného chování jednotlivých postav, které se rovná pomalu chování umělé inteligence ve hrách. Naopak musím vyzdvihnout snahu zakomponovat ostatní části příběhu Star Wars, kdy tu vidíme spoustu odkazů na první trilogii a hlavně pak také na animovaný seriál Klonové války. Pro lidi, kteří je ovšem neznají, to může představovat trochu problém v pochopení určitých událostí, protože se tu objeví nejedno příjemné překvapení. Bohužel jedním z nich je i jedna postava, která svou přítomností v této časové lince a svým chováním vyvolala hodně horlivou diskuzi o kontroverzi. Každopádně příběh je zajímavější a jsem celkem zvědavý co vymyslí dále.

Madžo no tabitabi (2020) (seriál)

Oddechové dobrodružné fantasy? Částečně by se dalo říct, že tento počin je oddechovka, jenže bohužel se to nedá říct úplně, protože to obsahuje hodně sociologických otázek a několik psychologických otázek, nad kterými se člověk musí zamyslet. Přirovnal bych to tak spíše k trochu výše posazeným pohádkám s účelem poučit, které mají trochu zaměření na starší obecenstvo. Bohužel to není zpracováno tak napínavě, protože si člověk řiká v mnoha zajímavých situacích, že by to mohlo být lepší. Přesto se tu nějaká ta napínavost a akce objevuje. Prostředí je celkem příjemné a svět má svojí propracovanost. Hlavní hrdinka je čarodějka, která se vydává na cestu po světě za poznáním a dobrodružstvím. O jejím charakteru si člověk pomyslí nejednu hezkou věc, ale postupem dílů si na to nějak zvykne a už ho to tolik nevyvádí z míry. Postavy jako takové jsou velkým kamenem úrazu v tomto anime, protože jsou vyvedeny jednostranně do extrému, takže nepůsobí přílíš propracovaně a také se na to zrovna kvůli nim nekouká dobře (obzvláště postava Sayi). Po animační stránce je to dobré a po hudební je to příjemné, avšak nic úžasného.