Hjóka: Mocubeki mono wa (2012)

Také hodnotím stejně jako hlavní děj, protože jsem to viděl zároveň s hlavním linkou jako 11,5. díl. Ale řekl bych, že je trochu chyba, že tenhle děj dali jako dodatkový, když to vezmu odděleně. Řekl bych, že je to častečně dodělek a částečně fan servis - dodělek ve smyslu faktu příjezdu Orekiho sestry a dokončení psychického stavu Orekiho kvůli událostem s filmem, a fanservis ve smyslu Čitandy v plavkách.

Hjóka (2012) (seriál)

Tohle anime je opravdu obtížné jakkoliv hodnotit. Největším problémem je hlavně to, že tomu chybí konec a rozuzlení. Vše je přenecháno divákovi, jak si to sám domyslí - ať už romantická stránka nebo filosofická stránka. Být u toho pořádný konec, tak bych hodnotil i více. Dalším nedostatkem bych viděl snad i občasnou nudnost, kdy jsem přestal doslova vnímat děj a musel jsem si ho pouštět znova. Jinak je tohle anime celkem zajímavé - je tu spousta záhad, které jsou zajímavě řešeny a nemluvě o tom, že i ony záhady mají za sebou druhou linii záhad - respektive ty tématické mají za sebou ještě filosofické-psychologické. Samozřejmě se u toho člověk i pobaví, obzvláště v očekávání, kdy Čitanda vysloví své oblíbené "Zajímá mě to". Animace i hudba jsou super.

Shining Tears X Wind (2007) (seriál)

Tohle sesledovat do konce jsem zvládnul snad jen ze setrvačnosti. Potencionál by tam i byl, jenže je naprosto zabitej. Pokud jsem pochopil dobře, tak by to mělo být podle nějaké RPG hry, ale když to vezmu samostatně bráno jako takové, je to o ničem. Veškeré napětí je uzemněno a jakákoliv zápletka taktéž, protože vše je hnedka vyřešeno bez jakéhokoliv zdržování, což je obecně na škodu. Jednoduše řečeno se zde snaží nacpat hodně široký příběh do 13 dílů. Člověk se ani nemůže s daným prostředím a postavami sžít. Hvězdičku jsem snad dal jen za to, že sem tam to má své chvilky. Dalším velkým mínusem bych viděl ono kombinování nesourodých prvků technologie a fantasy. Animace i hudba jsou průměrné.

Kami-sama no memočó: It's the Only NEET Thing to Do. (2011) (seriál)

Řekl bych, že anime pouze pro určité lidi, kteří pochopí celkem důležitou podstatu jednodtlivých postav. Je tu velká různorodost a proto se to může zdát jako guláš, ale když se v tom člověk vyzná, tak je to hnedka o něčem jiným. Nejvíce to shrnují poslední slova Alice v závěrečném díle. Stejně jako v průběhu jednotlivých případů, je všechno velmi zmatené a pořádně není řečeno, co, jak a proč bylo, kdy pravda se odhalí až v závěru, tak to samé platí i o celku tohoto anime. Člověk bohužel u tohoto anime musí přemýšlet a dát si jednotlivé dílky dohromady. Ano je tu zase klasický idealista, který chce dosáhnout "světového míru", ale později pochopí, že tomu tak není. Jediný, co mě tu překvapuje je ona jemnost - člověk tu skoro nevidí téměř žádné zbraně, což by se v oblasti podsvětí celkem očekávalo. Dalším mínusem bych viděl pouze nedostatečné pozadí u některých vedlejších postav a krátkost anime, kdy by se v tomto případě hodila aspoň 25-ti dílovka. Každopádně udržuje si to celou dobu napětí, kdy Narumi se pohybuje celkem na hodně tenkém ledu a má obrovské štěstí (typický gamblér) a dramatická stránka má taky silný dopad. Animace i hudba jsou dobré.

Kannagi (2008) (seriál)

Docela zajímavé anime, které mě překvapilo. Zpočátku jsem čekal nějakou nadpřirozenou blbost, ale po chvilce sledování to zase nebylo až tak hrozný, později se to přeměnilo na hodně slušnou školní komedii a v závěru se člověk dočkal (i když neuspokojivého) osvětlení a rozřešení vztahů. Překvapilo mě to hlavně v tom ohledu, že moje rozpoležení se přesně odráželo v příběhu - zmatenost, pohodovost, uvědomění atp. Ale jak už jsem napsal, tak ten konec byl neuspokojivý, kdy chybí stále spousta informací a není dořešeno několik věcí. Navíc onen speciál také nic dalšího neřeší, ale poukazuje pouze na problematiku rozšířených obsahů obecně, které kazí dojem z celého anime. Obecně bych by to bral jako škodu, kdy příběh měl zase potencionál být něčím lepším, ale nebyl tu plně využit. Animace i hudba jsou slušné.

Kowarekake no orgel (2009)

Na to, že to má jen 30 minut (hlavní děj; speciál nepočítám), tak se jim to opravdu povedlo. Ostatní "jednokvašky" by se měly odsud poučit. Je tam řečeno skoro všechno podstatné. Trochu ze života, trochu drama a vše zabalené v pěkné animaci a slušné hudbě. Člověk se dokáže do příběhu celkem vžít a "užít si" onen hořkosladký děj. Jen bych možná tomu dal trochu delší zpracování (pár minut navíc), kdy by autoři ještě doplnili určité mezery v příběhu.

Megane na kanodžo (2010) odpad!

Nemůžu si pomoct, ale co to sakra mělo být? Prostě snaha za každou cenu narvat dohromady do anime brýle a romantiku a vznikl z toho tenhle paskvil. Ještě k tomu, že jsou to tak krátké 4 různé příběhy, tak si to člověk ani nemůže nějakým způsobem vychutnat. Ani se z toho za tak krátkou chvíli nedá udělat něco rozumného. To je to samý jako říct: "Brýlatá holka se potká se klukem, zamilovali se do sebe a konec." Animace je průměrná a hudba taktéž.

Spiral: Suiri no kizuna (2002) (seriál)

Dobrý způsob jak vytrolit diváka. Čekal jsem nějakou napínavou kriminálku, ale bohužel se z toho vyvinula psychologická poradna, kde kriminálka je jakýmsi křovím. Ještě k tomu veškeré jejich potíže mi přišli triviální - nemluvě o tom konci, kdy se všichni najednou chovají, jako by se nechumelilo. Veliká nelogičnost chování některých postav a hlavně nedořešenost mnoha věcí - jako co a kdo jsou "Blade Children", kdo jsou oni lovci a proč loví, co se nakonec stalo s oním starším bratrem a mnoho dalších. Musím uznat, že logické soudy bylo přímo úžasné, i když člověk sem tam dokázal odhadnout, co se stane. Ale to je snad jediným velkým plusem, díky kterému jsem dokázal celé anime shlédnout až do konce. Animace je podprůměrná a hudba jednotvárná - i když ten napínavý úsek (úsek pravdy) mi tam celkem seděl.

Code Geass: Hangjaku no Lelouch - R2 (2008) (série)

Po shlédnutí téhle druhé série mám šílenej bolehlav. Co je pravda? Co je lež? Co je dalším chladným kalkulem? Co je promyšleným tahem? Koho všeho se to týká? Kdo má správné "ideály"? Tohle anime je naprosto prodchnuto plno takovými otázkami, na které není jednoznačné odpovědi, protože na to ani jednoznačná odpověď neexistuje. Navíc nevím jak pořádně hodnotit konec (*** menší SPOILER ***) - zda jako čirou utopii nebo něco víc, když je k tomu zamíchán onen nadpřirozený prvek Geassu, který činní své subjekty nesmrtelnými (*** konec SPOILERU ***). Přesto mě konec opravdu překvapil - nečekal jsem, že vyberou zrovna tuhle variantu, spíše jsem čekal něco více "idealistického". I když je vidět, že Japonská filosofie je přece jenom od té naší (Evropské) odlišná. Co se týče příběhu jako takového, tak jsem i po zmateném začátku viděl návaznost v tom, čím byla specifická první série, ale později v druhé půlce už to bylo jen více méně jen o slovíčkaření a menším úpadkem. Dále bych řekl, že příběhy (motivy, události aj.) některých postav tu jaksi chyběly a proto zůstaly v určitých ohledech nepochopeny. Ano je tu spousta postav a proto se to dá očekávat, vzhledem k tomu, že už je to dlouhé anime. Ale pořád bych to viděl jako menší mínus. Animaci i hudby bych hodnotil stejně jako u první série. Ještě bych se pozastavil snad jen nad tím, proč si autoři zrovna vybrali Británii a k tomu ještě na území USA - jestli jako nějaké přirovnání nebo něco takového. To je ale další bolehlav, nad kterým se mi už nechce přemýšlet a nemá už nic společného se zážitkem z anime.

Code Geass: Hangjaku no Lelouch (2006) (seriál)

Cesta ideálů, cesta pomsty, cesta za lepšími zítřky. I když má člověk zpočátku nejlepší úmysly, vždy se v průběhu cesty změní a už to není tak čistá cesta jako na začátku. Tohle anime je prodchnuté mnoha filosofickými, etickými a sociálními otázkami (pro mě neco úžasného). To vše zasazené do hodně zajímavého, napětí plného a nadpřirozeného příběhu. Sice bych trochu očekával menší oddech v podobě oné školy, kdy sem tam odběhneme od politiky a války do bezstarostného života, ale bohužel se toho tolik tady nedočkáme. Proto doslova člověk hltá díl za dílem, kdy napětí se neustále drží a nepoleví ani na okamžik a nenechá tak diváka oddechnout. Animace je hodně dobrá, ale jedinou chybičkou bych viděl onu neúměrnost délky končetin lidí a jejich propracování, kdy vypadají jako párátka v určitých situacích. Hudba co se týče OP a ED je hrozná, ale co se týče napětí v příběhu, tak je dostatečná.