Star Trek: Picard - Dominion (2023) (epizoda)

Federácia, ktorá poslala Menavcov niekam, rozhodla sa na nich robiť pokusy, úplne ignorovala všetky svoje zásady, vďaka čomu vznikla banda nasratých zmutovaných Meňavcov, ktorá sa rozhodla urobiť s Federáciou krátky proces. OK, Gene Roddenberry sa musí v hrobe obracať. Toto nie je Star Trek. Federácia v pôvodnom ST mala svoje chyby, ale nesprávala sa ako Jozef Mengele. Katastrofa toto. Takže Picard sa rozhodne nalákať Vadic do pasce, aj sa to podarí, ale je tam Data/B4/Lore/Soong, ktorý sa chvíľu správa ako Jekyll, chvíľu ako Hyde. Pokazí celý plán, pretože je, bohvie z akého dôvodu, napojený na loď či čo. Takže z Vadica zajatec, sa stáva Vadic kapitán Titanu. Nechápem, prečo občas meňavcov zabijú, ale sú tam niektorí, ktorí evidentne sú nesmrteľní. Celé zle toto, more somarín, zostal čas na slzičky, preafektovanosť a iné hovadiny. Ide to pekne rýchlo do prdele.

Černé zrcadlo - Černé muzeum (2017) (epizoda)

Celkom fajn epizódka. Ale zakladá sa v mnohom na už predchádzajúcich príbehoch, z ktorých si veľa berie a dosť to pripomína White Christmas. Čo myslím v dobrom. Zopár príbehov, ktorých spája jeden biely kretén, ktoré sa nakoniec spoja v jedno. Nemôžem si ale pomôcť, je vidieť, že to kúpil Netflix. Neporovnateľne väčší percentuálny podiel u úchylákov, hajzlov a sadistov je na strane belochov a naopak najviac obetí je na strane Afroameričanov. Netflix ako vyšitý. Škoda, že to Brooker predal tomuto pošahanému gigantu. Verím, že zrovna táto časť mohla byť za 5. Ale stále more skvelých nápadov, zaujímavý príbeh a zopár prekvapení na koniec.

Star Trek: Picard - The Bounty (2023) (epizoda)

OK, začínam krútiť hlavou. Niežeby to nemalo nejakú tú akciu, občas nejaké prekvapenie. Ale v tejto časti sa vykráda všetko možné z minulosti, čo sa len dá. Star Treky z éry Roddenberry/Berman sa proste občas obhliadli za minulosťou, ale snažili sa vyrozprávať vlastný príbeh. Tu je všetko obšlahnuté z minulosti. Je inak neskutočné, že Picard má hodinu na to letieť z Daystromovho inštitútu do vesmírneho múzea a späť a je tu more priestoru na neskutočne veľa citových výlevov, výčitiek, rozhovorov. Strašné, už to začína pripomínať päťkrát použité vrecko čaju. Je z toho horši a hroší vývar. Nič viac. Je mi jasné, že odtiaľto to pôjde už asi len dolu.

Černé zrcadlo - Bílé Vánoce (2014) (epizoda)

Sám doma na štýl Charlieho Brookera. Silný námet, zaujímavé príbehy, prepojené dokopy a šialený koniec, kedy si poviete, že v hlave tohto scenáristu čosi nie je v poriadku. Ďalšie varovanie pred novými technológiami spolu s faktom, že krutosť ľudí sa snúbi s ich jebnutosťou. Dokáže byť totiž nekonečná. A opäť asi treba zacitovať jedného sociológa, ktorý povedal, že civilizovanosť spoločnosti sa dá merať podľa toho, ako zaobchádza so svojimi väzňami (doplním, aj imaginárnymi, hoci sú kópiami, ale zároveň cítiacimi). Čo sa mňa týka, bolo mi od polovice jasné, kto z koho tu páči priznanie, ale celkovo musím povedať, že som na konči zostal stáť s otvorenou hubou. Táto časť je teda riadna pecka.

Philip K. Dick's Electric Dreams - The Commuter (2017) (epizoda)

Čo ak by sme mali možnosť zistiť, aké to je žiť bez svojich problémov? Je to jednoduché. Poserieme to, vyberieme si nesprávne, lebo nám nedali možnosť ešte zistiť, kam až naša blbá realita zájde. Svoj nápad to má, rovnako mám dojem, že tvorcovia si pozreli Scottovho Blade Runnera aspoň stokrát, aby napodobnili atmosféru, hudbu, ako sa len dá. Čo nie je na škodu.

Černé zrcadlo - Sklapni a tancuj (2016) (epizoda)

Túto časť radím k najlepším z Black Mirror. Námet je klasika, banda neznámych sa upne na týpkov, na ktorých majú niečo, čo nechcú, aby niekto vedel, a tak ich, de facto, vlastnia. Prinútia ich hrať na prvý pohľad nevinnú hru, nikto z nich nevidí celok a každý je do hry zapojený podľa svojho druhu previnenia. A na koniec sa dostane iba Kenny, ktorého osud sledujeme a ešte jeden týpek, o ktorom nevieme nič, proste sa zjaví iba vo finále. Táto časť využíva súčasné technológie, nie je tam žiadne sci-fi, žiadna blízka budúcnosť. Proste a jednoducho slušný dej, koniec pecka, klesla mi pri ňom sánka, lebo to, čím sa Kenny previnil, som absolútne netušil (teda okrem tej masturbácie, ale to by nás asi naháňali všetkých). Herci slušní a Kennyho zúfalstvo je cítiť na každej minúte. Neviem, ako ostatní, ale nevedel som, či som niektorých z tých "vinníkov" mal ľutovať, alebo im proste povedať: "tak ti treba". Teraz si človek predstaví, že do pozície sudcu, poroty a kata, sa takto môže pasovať kde aký slušný hacker. Ale na niečo také musíte byť tiež dobrý úchyl.

Star Trek: Picard - Imposters (2023) (epizoda)

Tak a už nám to začína drhnúť. Toto vidím na novej generácii scenáristov, ktorá sa podpísala pod Discovery a vlastne všetky Star Treky až po tento. Treba vybrakovať všetko z minulosti, čo sa len dá, potom vytvoriť celkom zaujímavú zápletku, ktorú postupne pošlete do riti. Federácia infiltrovaná, už zasa, meňavcami, už zasa, ktorí prechádzajú evolúciou. Ehm, vážne? Tisíce rokov zostávali rovnakí a teraz sa menia. Tak dobre, že ich orgány prechádzajú do tekutého stavu až potom, ako do nich Crusherová zareže. Kapitán Shaw sa správa ako idiot, robí si srandu z Picarda a Rikera, že idú na súd a celkom z ničoho nič sa tam objaví Ro Laren, o ktorej Picard 30 rokov nič nevie, ale ktorá si brázdi po flotile, dokonca je v rozviedke. Fajn, beriem, že flotila je veľká, ale aj tak. Začína mi tu drhnúť more vecí, stále celkom dobrá jazda. Vadí mi tam Raffi, ktorá, ako ináč, zrazu dokáže poraziť Worfa, pretože v posledných rokoch všetky ženské nakopú gule každému chlapovi. Atď., atď. Starý zlatý Star Trek je preč, scenáristov infiltrovali ľudia bez nápadu, ktorí recyklujú, čo tu stokrát bolo a ktorí sú rovnako slizkí ako meňavci v tejto sérii Picarda. Proste to nie je ono. A tiež som dúfal, že sa to obíde bez rumázgania, slzičiek a preafektovaných výrokov. Mám dojem, že to skĺzne zasa dole. 89 %? Nedajte sa vysmiať.

Černé zrcadlo - Národní hymna (2011) (epizoda)

Moje zoznámenie so seriálom Black Mirror. A zápletka bola teda riadna. Magor unesie princeznú a vyhráža sa, že jej neublíži, pokiaľ nebude splnený jeho požiadavok - ministerský predseda musí v určitú hodinu vytrtkať prasa. Teda neviem, že by šlo o teroristu, lebo tí šíria strach. Tu bude mať dilemu iba politik, ktorému toto skrz na skrz obráti život naruby. A ešte sú tu sociálne médiá, ktoré prilievajú olej do ohňa. Hneď na začiatok šialená zápletka, pasuje neskutočne do súčasnej doby. Stať sa to u nás, politik určite radšej nechá chcípnuť kohokoľve, len aby to nemusel urobiť a zvyšok národa na to urobí tristo vtípkov na sociálnych sieťach.

Philip K. Dick's Electric Dreams - Impossible Planet (2017) (epizoda)

Dvaja týpci prijmu kšeft desaťročia. Odviezť starú dámu na Zem, ktorá už neexistuje. A tak ju oblbnú, vezmú jej prachy a dopravia ju na planétu, ktorá iba vyzerá ako Zem. Jeden to robí preto, aby si pomohol v situácii so svojou frajerkou, takže ho ženie aj láska, druhý to robí z čistej chamtivosti. Ale v priebehu cesty dôjde u jedného k tažkému uvedomeniu si situácie so svojou láskou, zatiaľ čo u druhého k jackpotu, lebo ten prvý už svoj podiel evidentne nebude potrebovať. Do toho jemné mrazenie vyvolané istou fotografiou a na neskutočnej planéte na chvíľu zažijú dokonalý pocit. Hej a je tu robot, čo proste poslušne nasleduje svoju pani až na koniec cesty. Najprv mi to pripadalo trochu uťahané, ale za ten koniec a celkovú atmosféru dávam o hviezdu naviac. Tak sa mi to zdá, alebo Dick musel vždy riešiť vo svojej vízii nejaký pár, ktorý niečo rieši? Stará pani mi bola akási povedomá a ono to je samotná Geraldine Chaplin. Tak to bola pecka.

Philip K. Dick's Electric Dreams - The Hood Maker (2017) (epizoda)

Philipa K. Dicka som nepoznal. Pozrel som si Blade Runnera, ktorého mi trvalo stráviť. Potom som zistil, že je to jeden z legendárnych spisovateľov sci-fi a prečítal som si knižnú predlohu a musel som oceniť, že ten týpek bol týpek. Ťažko to opísať, rovnako ako jeho príbehy. Zohnal som si jeho poviedky, ale povedal som si, že si pozriem iné jeho adaptácie a potom si prečítam knihy. Tento prvý príbeh bol celkom fajn. Zaujímavý námet, ktorý sa paradoxne s Blade Runnerom podobá. V jednom je vzťah Blade Runnera a androida a v tomto policajta a telepata, ktorý je zástupcom rasy, ktorá sa rozhodne vzbúriť. Láska, zrada, nenaplnené sny a túžby, haluzný koniec, servírované v tomto prípade aj v Blade Runnerovi svojským spôsobom. Som zvedavý, aká je kniha, lebo táto časť bola slušná.