Dějiny světa, část druhá - III (2023) (epizoda)

Tak teda ja neviem. Nechápem to nízke hodnotenie. Je to stále ujetý Brooks, vtípky sú jasne jeho a nesú jeho podpis. Alebo sa ostatní scenáristi posnažili ho napodobniť. Neviem, čo bolo bláznivejšie, Bell, ktorý pretiahol svoj telefón, Noe, čo zožral Sáru a miesto po dvoch zvieratách zachraňoval po páre z každého psieho plemena, alebo černošské metro: "Ako ste zvládli zmáknuť takú zložitú infraštruktúru? Postavili sme takmer všetko v tomto štáte, to ste vážne čakali, že si neulejeme niečo pre seba?" Mohlo byť trochu menej prestrihov, Stalin sa im veľmi nevydaril, ale inak celkom pohoda.

Černé zrcadlo - Patnáct milionů meritů (2011) (epizoda)

Kedysi som ten príbeh príliš nemusel. Trvalo mi hodne dlho, než som ten príbeh zopakoval. Ale po čase som musel oceniť hĺbku tohto počinu. Banda ľudí šliape na bicykloch, aby zásobovalo podzemný komplex energiou, keďže ľudstvo sa muselo stiahnuť do podzemia. Toto zásobuje energiou všetko, od výroby potravín, po lacnú zábavu až po vrstvu ľudí, kam sa môžete dostať až vy. Ľudí, ktorí tvoria zábavný komplex, ktorý drží všetku tú podzemnú šialenú budúcnosť na uzde. A cesta hore môže byť tŕnistá a nie všetci, čo sa tam dostanú, skončia tak, ako si to predstavovali. Nemôžem ináč, neskutočná haluz, ale stojí za zamyslenie. Dajte ľuďom chlieb a hry, inak bude zle-nedobre.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Ritchieho variácia na Jamesa Bonda alebo Mission Impossible. Narozdiel od vyššie menovaných, natočené v svojskom režisérovom štýle, ktorý mám rád. Nebolo to zbytočne prekombinované, zdĺhavé ako posledné časti spomínaných filmov. Plné akcie, istých nejasností, ktoré sa vyjasnia, trochu britského humoru a celkom dobre to dýchalo. Neohúrilo, ale nepobúrilo, zabavil som sa a bolo to fajn. Rád si to pozriem znovu. Nízke hodnotenie nechápem, ale ja nechápem mnohé hodnotenia na tejto databáze.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Po odchode z kina som mal hlavu plnú zmätku a nie zrovna najlepších dojmov, kamošovi som povedal, že to akosi dopadlo všeliako len nie podľa mojich očakávaní. Ale je to vyše 30 rokov, čo som videl pôvodnú trilógiu, ktorá ma úplne odrovnala a ktorú doteraz zbožňujem. Štvorka ma trochu sklamala, hlavne koniec, ale postupom času som ju celkom bral, hoci ak by nevznikla, nenaštval by som sa. Ale vznikla a potom prišlo toto. Je fajn, že sa odvážili natočiť päťku, skúsiť ešte niečo vytrieskať z Indyho. Nápad bol srandovný, trikrát to boli náboženské artefakty, potom mimozemšťania, tentokrát cestovanie v čase spolu s Archimedom a klasickými nacistami. Tak ja neviem, to sa nedal vystavať námet okolo niečoho podobného ako archa zmluvy? Takže takto, dejovo, celkom zaujímavé, ale trochu moc dlhé, vlastne zbytočne dlhé. Záporáci sú akísi nemastní-neslaní, nejako som z nich posratý nebol a to ich hrali Mikkelsen a Holbrook. Antonio Banderas a John Rhys-Davies sa objavia, urobia pár štekov a zmiznú. Miesto nich máme otravnú ženskú, ktorá Indymu zatápa pod zadkom, akoby nemal svojich problémov dosť. Ďalšia vec je, že filmy s Indym boli nielen plné akcie, ale Indyho život sa riešil minimálne, rovnako jeho problémy, mindráky, stáli proste v pozadí a vždy to bolo celkom optimisticky podané. Ale vidieť svojho hrdinu veľmi často s pohárikom v ruke, rozvádzajúceho sa a extrémne zamindrákovaného, tak to som zrovna nechcel. Rovnako si myslím, že Indymu chýba majstrovstvo Stevena Spielberga. Akčné scény sú často extrémne roztrasené, nesúrodé a divné. Koniec nebol najhorší, ale rozhovor Indyho s Marion ma dorazil, neovládol som sa a chytal za hlavu, na čo to, sakra, pozerám. Scenár pokrivkával, rovnako ako réžia. Snaha bola, ale toto som tušil. Kvalitatívne to proste pôjde dole. Stále som si hovoril, že už nie sú osemdesiate roky a ja nemám 8 rokov, keď som prvýkrát videl trojku, že veci sa menia, ja som starší a v dnešnej záplave blockbusterov, je už človek náročnejší. Ale v tomto prípade viem, že proste to nebude a nemôže mať kvalitu pôvodnej trilógie. Spielberg sa na to vykašľal, Ford má 80 rokov, aj keď bol skvelý, Lucas je preč, scenáristi boli štyria, ale nedali to. Z nostalgie a z lásky k môjmu zbožňovanému hrdinovi, ktorý ma inšpiroval, aby som vyštudoval archeológiu a históriu, dávam štvrtú hviezdičku. Stále to bol slušný film, ale od Indyho som čakal niečo viac. A to niečo tam nie je.

Černé zrcadlo - Joan je hrozná (2023) (epizoda)

Jedného dňa som videl časť South Parku, kde si Kyle neprečítal podmienky zmluvy (tentokrát Applu) a vlastne odsúhlasil, že mu Jobs môže prišiť ústa k prdeli niekoho iného a jeho riť zasa k ústam inej osoby. Neskutočná časť, riadne som sa zasmial a potom som s hrôzou zistil, že vlastne ani ja všetky tieto sračky nečítam a pred nedávnom som si musel založiť Apple ID, lebo moja bláznivá firma preferuje iPhony. Čuduj sa svete, nikto mi zatiaľ ústa k riti cudzieho človeka neprišil. Ale keď som videl túto časť, čo je vlastne variácia na vyššie spomenutú časť South Parku, začínam o tom uvažovať, že si to vždy aspoň preletím. Mám ten dojem, že toto všetko sa na nás chystá. Ešte duplom to podchytila tá stávka hercov v Hollywoode, kde štúdiá si chcú urobiť scan ksichtu a tiel hercov a používať to prakticky zadarmo, dokedy a kde sa im zachce. Kam to, do prdele, smerujeme? Časť to bola celkom dobrá, ale nie veľmi originálna a extrémne tu vidieť vplyv Netflixu. Nič proti gayom, iným rasám, medzirasovým vzťahom a podobným veciam, ale tu je to na silu a akoby nič iného ani neexistovalo - klasický Netflix. Neviem o tom, že by to takto fungovalo a začína to pripomínať najnovší Star Trek, kde sú herci vybratí kvôli ich orientácii či rase a nie preto, lebo vedia hrať. Tiež si táto časť akosi nevie vybrať, čo je. Či dráma, alebo odľahčený Matrix s prvkami humoru. Ale stále to bolo celkom dobré. Ale akosi mi chýbajú staré série.

Černé zrcadlo - Celá tvá minulost (2011) (epizoda)

O tom, kam môže dôjsť posadnutosť. A hlavne keď Vám k tomu dopomáha technológia, ktorej dôsledky si nevieme predstaviť. Inak povedané, keď vývoj technológií napreduje rýchlejšie než ľudské uvedomenie a schopnosť sa s ňou vysporiadať, aby naše problémy neboli znásobené technickými hračičkami. Toby Kebbell je týpek. Videl som ho v Rock n Rolle a teraz tu. Vždy zaválel. Výborná časť. Pozrel som si ju znovu po nejakých 8 či 9 rokoch a stále to je pecka.

Dějiny světa, část druhá - II (2023) (epizoda)

Ďalšia časť. A ďalšie skeče. Dosť dobré. Judas, what the fuck? Are you a racist. Yeaaah. Mother, are you joining us? Let´s see. Have a dinner with two mongering hoges or drink my martini by myself?

Dějiny světa, část druhá - I (2023) (epizoda)

Generál Grant ako alkoholik (ale vcelku funkčný, ja by som skôr spomenul jeho škandály za prezidentovania), Danny de Vito ako Mikuláš II., či Shakespeare ako nápady kradnúci magor, ktorý je iba producentom hier, ktoré za neho vymýšľajú rôzni spisovatelia (medzi inými napr. Francis Bacon). Mám dojem, že toto je skôr pre znalcov/fanúšikov histórie, ostatní 80 % vtipov nepochopia. Podané ako sled krátkych skečov, šialených eskapád a vtípkov, ktoré Brooksovi tentokrát pomáhali písať mnohí iní. Ak budú ďalšie diely podobné, nemám problém. Za mňa celkom zábava.

Velké nesnáze v Malé Číně (1986)

Príjemná somarinka z osemdesiatych rokov, ktorá mi pripadá žánrovo niečo medzi akčnou komédiou a paródiou. Užijeme si niečo z čínskej mytológie, niečo akcie, niečo hlášok. Žiaľ, má to zopár hluchých miest, zišlo by sa trochu viac bojov, menej kecov, lepší spád. Ale inak to bola celkom príjemná rozprávka pre dospelých. Prvýkrát som to videl asi od polovice niekde na TV Nova pred takmer 30 rokmi, a potom ... teraz. Už vtedy ma to nejako extra neohúrilo, ale povedal som si, že tomu dám šancu. Škoda. Nebolo to najhoršie, ale ani žiadny zázrak. Mám pocit, že Carpenterovi sedí žánrovo viac horor.

Star Trek: Picard - No Win Scenario (2023) (epizoda)

Prekvapivo celkom dobré. Trochu napätia, trochu z toho, trochu z tamtoho. Dokonca je čas na pokec nad pohárikom v simulátore. Tak čo mi tam vadilo? Tak napr. to, že sa pokračuje vo vykrádaní. Objavia sa medúzy z Farpointu, náhodou zistia, kde sa to vlastne dostali, sú v podstate v hmlovine, ktorá ich má porodiť a pri poslednej vlne pôrodných kontrakcií sa podarí Titanu dostať preč zo sračky a pre zmenu do nich poslať nepriateľa. Dokonca sa tam dopotáca sfetovaný kapitán a vyplakáva nad Wolf 359. Takže Picard si odserie rovnakú epizódku ako kedysi so Siskom. Koľkokrát mu to asi obúchavali o hlavu? A zistíme, prečo sa Jack "neozval" tatkovi. Je zaujímavé, že loď sa potápa a tretinu času sa riešia staré rany. Ten pomer by som zmenil, je tam tých zbytočných kecov príliš veľa. Ale aby som stále nekritizoval. Nebolo to najhoršie. Vlastne už len čakám, ako sa to poserie.