Scary Movie 3 (2003)

Asi ako jednotka. 3 je málo, 4 veľa. Neviem. Aj keď sa tu zišli pri tvorcoch zvučné mená ako Zucker a Proft (neuveriteľné, že títo sú autori takých klasík ako Bláznivá strela či Horúce strely), nedopadlo to zrovna najlepšie. Ale nie je to ani katastrofa. Dejová linka je jasná, len je tu až príliš dlhých a často s dejom nesúvisiacich odbočiek (rap battle), poprípade je tam ešte trochu cítiť éru Wayansových. Akoby Zucker sám poriadne nevedel, ako to chce natočiť. Toto je asi príklad toho, keď človek prežije svoju užitočnosť. Aj keď to bola slušná komédia, viackrát som sa zasmial, režisér ani scenárista to nemali poriadne dotiahnuté. Ale rozhodne lepšie než dvojka a ako paródia taký ľahší nadpriemer. Inak keď som porovnal dabing a originál, tak dabing sa tentokrát absolútne nevydaril, Brabec dabujúci Nielsena bol v pohode, ale väčšina bola strašná.

Scary Movie 2 (2001)

Tak toto bolo divné. Už jednotka mala nádych sinusoidy, proste raz to bolo dobré, raz zasa niekde okolo hranice alebo pod hranicou vkusu, ale tu je to vyslovene horská dráha, z ktorej sa Vám dvíha kufor. Nečudujem sa, že pokračovanie točil niekto iný. Dal by som varovanie, že nie je zdravé pri pozeraní tohto filmu jesť čokoľvek, pretože sa môže stať, že to uvidíte druhýkrát v už spracovanej podobe. A to je základný problém tohto filmu. Také množstvo nechutných vtipov som ešte nevidel. A je to škoda. Lebo je tam aj zopár dobrých vtipov.

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Scary Movie som videl prvýkrát pred 20 rokmi. A celkom to bola prča. Nie je to žiadny zázrak, ale čo si budeme hovoriť, na paródiu sa to celkom podarilo. Tento žáner proste ťažko brať vážne už len preto, že si v týchto filmoch uťahujú nielen z iného snímku ale aj zo všetkého naokolo. Treba si zároveň uvedomiť, že doba parádne napísaných vecí ako Hot Shots alebo Naked Gun je dávno preč a tvorcovia sú banda týpkov, ktorí museli konkurovať takému South Parku, kde je satira dotiahnutá niekedy až do absurdity a fekálnych vtípkov, či iných somarín sa dočkáte požehnane. Možno aj to je problém tohto filmu. Posunúť film niekde inde, aby to bolo predsa len modernejšie. Ale ak to znamená pridať čo najviac vtípkov o sraní, prdení a prezentovaní iných telesných tekutín, tak to kazí dojem. Výsledkom je potom trochu nevyvážený film. Ale celkom zábavný. Tentokrát je cieľom sparodovať hlavne film Vreskot a pomrkáva sa aj na mnohé iné snímky. Ja som sa bavil, zasa nejaká priemerná komédia to nie je, ale ani extra vydarená. Dalo sa. 3 sú málo, 4 veľa. Asi tak.

2001: Vesmírná prda (2000) odpad!

Tak toto bolo hodne zlé. Pamätám si, ako to dali na nejakom programe hneď na silvestra nového roku, proste odbila polnoc a prepli sme to na nový rok na nejaký kanál a snažili sme sa to pozerať. Nešlo to, za 10 minút som vytuhol a chrápal do rána. Otrasná nuda. Po 20 rokoch som tomu dal znovu šancu. Tentokrát som si všimol, že sa tu bohapusto vykráda séria Bláznivá strela, Leslie nosil aj ten istý oblek ako Frank Drebin, komentoval dianie, riešil zapeklitý prípad (tentokrát únos prezidenta, resp. jeho nahradenie klonom), dokonca niekomu zničil kanceláriu ako v jednotke spomínanej paródie. Ale zatiaľ čo Naked Gun bola neuveriteľná séria, so skvelými vtipmi, príbehom, toto bola nuda k posraniu, vtipy hrozné a bol to stokrát väčší bizár ako The Rocky Horror Picture Show. Doteraz nechápem, ako mohol niekto na takú hovadinu vyhodiť 26 miliónov. Toto by mali dávať ako príklad vo filmových školách, ako má vyzerať totálne tupý scenár, kde nefunguje takmer nič: vtipy, dej, postavy, prostredie, výprava, strih, kamera, réžia. Jedno pozitívum tento film mal, tak ako pred 20 rokmi, aj teraz som tuho zachrápal, hoci tentokrát bolo iba pol deviatej večer. Podľa mňa to bola obranná reakcia mozgu, ktorý sa vypol, keďže vnímal tak strašnú stupiditu, že to za 10 minút pozerania tohto skvostu zničilo viac neurónov než litrovka slivovice. Takže nakoniec upozornenie: Pozeranie tejto sračky môže vážne uškodiť Vášmu zdraviu. Je mi ľúto Leslieho, že vôbec hral v tejto hovadine.

Star Trek: Picard - Seventeen Seconds (2023) (epizoda)

Zatiaľ to pokračuje celkom dobre. Odhalenie zaujímavé, posunuli sme sa k tomu, kto je záhadný nepriateľ federácie. Občas mi vadí, že sa hrá o čas, ale napriek tomu je tu priestor na zbytočné žvásty. Jediné, čo ma štvalo bol ťažký názorový boj medzi Picardom a Rikerom. Dvaja kohúti na jednom smetisku. Trochu blbosť na takých borcov, ale tak čo už. Všetci robíme občas chyby... A zároveň urobiť z meňavcov nasratých magorov túžiacich po pomste... Ja neviem, je tu strašne veľa kopírovačiek z nápadov, čo tu už boli stokrát. Ale ono je určite fakt ťažké po toľkých príbehoch urobiť niečo nové. Ale toto je práve problém posledných Star Trekov. Nič moc o objavovaní nových civilizácií, radšej poďme riešiť to, čo tu už stokrát bolo. Ehm Worf subkontraktor. Kriste Pane, vážne? To nebolo vtipné. Tiež nechápem, prečo, keď už mám za zadkom nepriateľa, tak mu nepošlem do úsmevu aspoň pár torpéd. Dosť veľa dier. Zopár WTF momentov.

Star Trek: Picard - Disengage (2023) (epizoda)

Prekvapivo celkom slušné. Záporáčka je riadne vyplatlaný týpek s loďou nabúchanou zbraňami (pripomína Scimitar), je riadne šialená, len nechápem, prečo im dáva hodinu. Starý zlatý Khan dál pár minút, táto dáva hodinu, ale tak asi treba dať, aby si Picard dal na čas usporiadať myšlienky. Nechápem, prečo si neurobí rozbor DNA, ktorý určite netrvá 12 rokov a nestojí 3 miliardy, ako keď sa mapovala DNA prvýkrát, ale v 25. storočí určite iba pár sekúnd, ale nerýpme toľko. Raffi ako Bond stojí za prd, jej rodinné hovadinky ma nezaujímajú, ale tak prečo nedať trochu soap opery, ako sme na to zvyklí pri Discovery a inde. Nástup Worfa bol fajn, ale tiež nemuseli 80 % jeho vstupu rozmazať pohľadom sfetovanej Raffi. Dalo sa.

Star Trek: Picard - The Next Generation (2023) (epizoda)

Takže takto. Picard dostane hlášku od Beverly, že jej hrozí nebezpečenstvo, zatiaľ čo Raffi plní nejaké záhadné tajné poslanie. Počas epizódy sa dočkáme na neskutočné množstvo pomrkávania na všetky možné seriály a filmy z dielne Star Trek, postrehol som pár tónov od Hornera, celý motív od Goldsmitha obšlahnutý zo Star Trek VIII, tiež romulanské pivo a more iných narážok. Titan vyzerá ako kríženec Enterprise A (tanierova sekcia) a Enterprise E (zvyšok lode). Nad zvyškom som len krútil hlavou. Picard a Riker nad chľastom v bare vymyslia plán, ktorý je impotentný až hrôza, pretože spoliehajú na to, že kapitán je na hlavu padnutý chuj, ktorý im splní, čo im na ich očiach vidí. Zatiaľ čo je nový veliteľ Titanu debil plný predsudkov, ktorý nenávidí Borgov. Ale vďaka našej drahej Seven of Nine, ktorá poruší predpisy, ako kedysi Kirk kvôli Spockovi v ST III (dokonca aj odlet z doku je na chlp rovnaký) a preletia polku galaxie, zatiaľ čo sa kapitán vyspinká do ružova. Inak nevedel som, že výsadok sa teraz robí bez trikodérov za to s nabitými fázermi, zatiaľ čo 70 ročný kapitán sa nechá chytiť 20 ročným týpkom ako totálny zelenáč. Fakt na smiech. A tiež nechápem, že nejaký pako ukradne Daystromovmu inštitútu zbraň ako keď decku zoberiete cukrík. Orion frčí aj v 25. storočí na plné gule, z Raffi je troska a osvetlenie na mostíku je také depresívne a tmavé, že aj Nostromo vo Votrelcovi pôsobilo optimistickejšie. Mám ten dojem, že to bude ako so Strange New Worlds. Privedieme čo najviac osôb z pôvodných seriálov a budeme neustále pomrkávať na Star Treky dávno minulé, aby sme prekryli seriálovu impotenciu. Odtiaľto to podľa mňa pôjde už len od desiatich v piatich, ale nechcem predbiehať.

Medvěd na koksu (2023)

Kamoš mi to popisoval ako takú strašnú volovinu, až to bolo vtipné. Keď ho najbližšie stretnem, tak mu poviem, že nebolo. Pritom z toho námetu sa dala vytrieskať celkom slušná čierna komédia, niečo na štýl Burke and Hare. Ale zatiaľ čo spomínaná britská komédia od Landisa mala jasný priamočiary dej s pár odbočkami, skvelými hercami, atmosférou a úžasnými vtipmi, tak toto akoby nevedelo, čo je. Nechápal som, či ide o komédiu, drámu, horor, alebo čo to vlastne je. Ďalším problémom bolo more liniek s mnohými postavami, ktoré sa potom nejako preplietli, ale výsledkom bol zmätený guláš, ktorý neskutočne nudil. Útrpné dialógy, otravné postavy, trápne vtipy, proste nič moc. Ľutujem Raya Liottu, že toto bol jeho posledný film. Istá snaha bola, ale takú scenáristickú a režisérsku impotenciu som už dávno nevidel. A pritom námet bol úžasne uletený, ale fakt zabitý. P. S.: Jedna totálna sprostosť z filmu: Ak by medveď na jeden šup zhltol celý balík koksu, tak by ho to určite zabilo, ledaže by to bol nejaký Ozzy Osbourne alebo Keith Richards medzi medveďmi.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Tento film som videl kine. Ako prvý a asi aj posledný Tarantinov film. Asi budem všetky jeho filmy porovnávať s filmom, ktorý som videl ako prvý z tvorby - Pulp Fiction. Od svojho spôsobu podania sa extra neodpútal, tentokrát si povedal, že ukáže Hollywood na konci šesťdesiatych rokov na krátkom úseku života hviezdičky westernov a jeho kaskadéra. Tarantino sa stal režisérom a scenáristom, ktorý dokáže prekvapovať, natočiť to technicky skvele, hrať sa s dialógmi, krásne ukázať charaktery postáv, dokonca sa pohrať aj s dobovými reáliami - v tomto prípade fakt do bodky. Tak v čom je problém? Asi v tom, že si človek u neho zvykol na zaujímavý dej, more zvratov, fantastické dialógy a občas aj nejakú ťažkú akciu. Toto je proste nuda, pretože sledovať prerod uvadajúcej hviezdy do okamihu zoznámenia sa s Polanskim a jeho suitou, ktorá môže pomôcť jeho kariére, je 2 a 3/4 hodiny trvajúca útrpná nuda. Áno herci hrajú, čo to dá, občas je to zaujímavé, občas sa zasmejeme, ale inak, otrasne natiahnutá nuda, čo z toho, že je to technicky natočené skvele. Ale tak za 30 rokov filmárčiny sa tomu u Quentina niet čo čudovať. Človek si aj zvykne na jeho prekrúcačky histórie (smrť Hitlera v Inglorious Bastards), tu to urobil v podobne optimistickom tóne (smrť Sharon Tateovej sa nekoná, miesto toho umrú hroznou smrťou vrahovia), ale vykresliť Bruca Lee ako namysleného blbečka, tak toto strelil capa. Podľa mňa mu už tak dlho rozprávajú, aký je génius a ako sú z neho všetci posratí, že stráca súdnosť, tak pri natáčaní filmov, ako aj pri posudzovaní určitých charakterov. Čo dodať? Krásne natočené, Quentin je majster, ale toto mu nevyšlo. Rozhodne sa nedá porovnávať s ťažkými klasikami, ktoré sa volajú Once Upon in Time (in America, In the West, a podobne).

Sametová extáze (1998)

Priznávam, že tento druh hudby je mi cudzí, ja som skôr na Claptona, Hendrixa a podobných, týpci, doba a štýl hudby v tomto filme nie je zrovna moja šálka kávy, ale aj takému analfabetovi ako ja bolo jasné, že Meyers imituje Bowieho, poprípade, že tam možno do tejto sféry prifariť aj Velvet Underground a podobne. Iggy Pop mi nenapadol. Nie nadarmo bol jedným z producentov Michael Stipe (R. E. M. zbožňujem). Pozeral som to hlavne preto, lebo sa tam stretli zaujímaví herci a celkom to vychválili, ale pre mňa je to priemerný snímok rozprávajúci o dobe, ktorá mi nič nehovorí, kde týpci chceli "hudbou zmeniť svet a miesto toho svet zmenil ich". Ako vyobrazenie hľadania sa troch postáv, z ktorých dvaja sú speváci a tretí je novinár, to bolo opäť niečo, čo som trochu odzýval, ale prostredie, atmosféra boli celkom zaujímavé. Dokonca aj tá dvojhodinová stopáž nebola až taká prepálená. Ale ohromujúce prekvapenie sa u mňa nekonalo, aj keď to naozaj pripomínalo Občana Kanea, ako tu niekto naznačil. Hlavná postava umiera rovno na začiatku a tým to všetko začína, na čo sa novinár rozhodne zrekonštruovať udalosti a spovedaním postáv naokolo sa vracia časom späť. Za mňa to zázrak nebol, ale ani zlý film. Pohoda.