Slepá (2014)

Mrdózní šprk a poriadne mazané #lfs2015

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Rozdelenie filmu na dve časti mu očividne uškodilo. V podstate sa tam nič nedeje, až na konci prichádza aspoň nejaká akcia, to však nestačí. Ani emocionálna stránka filmu poriadne nefunguje, pretože je vyvolaná umelo za účelom vedenia revolúcie pomocou propagandy. To môže platiť na postavy diegetického sveta, nie na diváka. Väčšinu filmu vidíme iba, ako sa obe strany snažia predbehnúť v manipulácii ľudu...je to v podstate taký návod na správny marketing a propagandu. Keď k tomu pridáme hlúpe dialógy a zbytočné scény (záchrana mačky, to vážne?) nezostáva mi nič iné ako hodnotiť 4/10. Keďže však verím, že druhá časť bude o dosť lepšia, Lawrence bol do rozdelenia prinútený a nemal moc z čoho čarovať, niektoré scény boli fajn + potešil humor, zvyšujem to na veľmi slabých 5/10. Nepokašli dvojku, Vražedná pomsta bola skvelá!

Interstellar (2014)

Videné: 06.11. 2014, Cinema City Olympia, Brno. 18.11. 2014 Cinema City Flora, Praha, 70 mm IMAX 10/10

Kulhavý ďábel (1968)

Kvôli scéne s Herzom ako túliacou sa mačkou sa to oplatilo vidieť.

Kandidát (2013)

Kandidát príjemne prekvapil. Potešila ma pekná práca s kamerou a so strihom. Je tu zopár nepodarených scén (keď sa film snaží byť až príliš "americký", viď. halucinogénna scéna v nemocnici), Ináč má ale film veľa podarených scén a kvalitných dialógov, často aj veľmi vtipných. Hlavne dvojica "sliedičov" je skvelá a vtipná bola nielen vypyplaná scéna v Mekáči, ale aj množstvo iných. Dej odsypáva ako má, a ja som nemal skoro vôbec čas nudiť sa. Téma prezidentských volieb, korupcie a moci je v našom prostredí atraktívna. Celkovo to vidím na slušných 8/10. Go slovak kinematography go!

Lady Gaga - Applause (2013) (hudební videoklip)

Veľkolepý návrat Gagy ako sa patrí. Gaga opäť posúva hranice popovej kultúry. Snaží sa spojiť umenie a pop a v tomto prípade, sa jej to aj darí. Popovú stránku predstavuje samotná pesnička, ktorá je komerčnejšieho rázu. Výber Applause ako prvotného singlu považujem za dobré rozhodnutie. Pesnička je dobre hrateľná v rádiach, chytľavá a zároveň je niečím zaujímavá. Je teda oveľa zaujímavejšia ako vtedy súperiaci singel Roar od Katy Perry. Umeleckú stránku predstavuje videoklip. Gaga sama povedala, že nechcela aby bola pesnička vydaná pred videom, pretože je pre ňu veľmi podstatná vizuálna stránka. Applause je kompletný až so samotným videom. V klipe je možné vidieť množstvo odkazov. Je tu veľký kontrast čiernej a bielej, čo pripomína nemecký expresionizmus. Kulisy, ktoré je možné vidieť vyzerajú ako zo starých, nemých filmov. Určité časti videa sú ručne farbené, opäť teda odkaz na starú kinematografiu. Kostýmy sú skvelé, originálne a ich rozmanitosť nemá hraníc. Jeden z nich pripomína kostým smrti zo Siedmej pečate. Niektorí píšu, že je tam toho až príliš. Podľa mňa tam je toho veľa, je to ale skvelé. Divák si potom až po niekoľkých prehratiach všimne všetky detaily a drobnosti, ktoré tam sú. Klip je aj o tom, že Gaga miluje premeny a žije pre potlesk(ako aj spieva). Preto je tam toľko kostýmov. Farebnosť klipu je ohromujúca a ručne farbené časti sú úžasné. S dĺžkou som spokojný, konečne sa čas pesničky= času videoklipu. Po extrémne dlhom Marry the night som to uvítal. Všetci tí, čo tu dávajú automaticky odpad iba preto, lebo je to Lady Gaga by si mali uvedomiť, že aj napriek určitému vplyvu Gagy, (možno zopár nápadov. kostýmy atď), je to primárne práca režisérov a štábu. Holandské duo Inez a Vinoodh odviedli skvelú prácu a Applause sa tak (aspoň pre mňa) stal Gaginým najlepším videoklipom. Kebyže vo videu nie je Gaga, ale niekto iný, všetci tí, čo tu pindajú by pindali oveľa menej.Tí, čo Gagu poznajú dobre ale vedia ako to je... Pop culture was in art, Now art in pop culture in me.