• Krátkometrážní

Hlas krve (1959)

Pekné zakončenie trilógie. Ray bol portrétista osudov. Dokázal vystihnúť vo svojich filmoch skutočných život Indov. Charakter štátu a jeho politických zmien sa podpisoval na obyčajných ľuďoch. Na chudobe. Ray ich svojim dielom oslavuje. Ukazuje výrazne zmeny v šťastí a v tragédií. Malé gesto láskavosti je odmenené mnohonásobne. Rovnako je aj tragédia silná a meniaca osudy na nepoznanie. Apu je výborná postava. Žijúca, dýchajúca a sympatická. Je jedno či sledujeme jej osud keď bol mladý chlapec, počas dospievania alebo v dospelosti. Mitrova kamera zachycuje atmosféru, umocňuje emócie postáv, skrýva sa a objavuje a Ravi Shankar hrá ako o život. Jedna z najlepších trilógií. V ktorej každý diel môže ponúknuť scénu, ktorá chytí za srdce. V prvej časti to bola strata sestry, v druhom návrat Apua zo stanice, aby bol aspoň o jeden deň naviac s matkou a vo finále vzťah medzi Apuom a jeho manželkou. Veľmi som si tieto filmy užil.

Rick a Morty - Série 4 (2019) (série)

Pre mňa znova funkčné. Dokonca aj reklamný šiesty diel, kde takmer nič nedáva zmysel. Seriál si drží svoj štandard. Nielenže sa vracia k starým postavám a dejovým líniám, kde obohacuje líniu vzťahov, hoci len v malom počte častí, zároveň si ale ide svoje v ďalších uletených dobrodružstvách, kde sa niektoré stávajú kultovými - The Old man and the Seat alebo perfektný Promortyus. Niečo, čo pre mňa funguje na všetkých leveloch a úrovniach. 4. séria - 100%

Rick a Morty - Série 3 (2017) (série)

Čakanie sa vyplatilo. Výborná séria, ktorá zamrzí len jedným faktom a to tým, že Rick a Morty nemá viac dielov. Jeden z najlepších seriálov. Pickle RICK!!! 3. séria - 100%

Rick a Morty - Série 2 (2015) (série)

Občas ma chytili stavy, kedy som sa neuveriteľne smial pričom som si bol vedomí, že to čo vidím, nielenže nemá hranicu, ale je to tak značne prestrelené, že sa jedná o zvláštny mix nechutnosti a morálnej skazenosti. Pritom to ale stále dokáže byť trefné a v rámci jednotlivých dielov aj veľmi originálne a nápadité. 2.séria - 100%

Rick a Morty - Série 1 (2013) (série)

Ja tieto animované mindfuckové veci naozaj môžem. Nie lenže je to skvelá paródia na sci-fi žáner, ale zároveň si robí srandu aj z určitých vedeckých teórií. Všetko to, čo ste si mysleli že nedáva vo filmoch zmysel je tu spravené veľmi zmysluplne. Alkoholik a debil na ceste dimenziami a vesmírom. Som nadšený. Prvá séria - 100%

Ztratil se člověk (1967)

Dokumentárny Imamura je zvláštny. Začína to ako roztrieštené pátranie po zmiznutom Óšimovi ktoré je prezentované rozhovormi s veľkým množstvom ľudí na rôznych miestach. Človek aby sa v tom stratil. Lenže v druhej polovici sa dostávame do inej polohy. Začíname sa hrať viac na detektívov a civilnosť a realizmus ustupuje fikcií. A tejto zmeny Imamura úmyselne využíva aby nám vyjadril svoje opovrhnutie nad realitou, ktorou manipuluje podľa vlastných potrieb a predstáv. Rozhovor dvoch sestier je tým pádom skvelým až divadelným vrcholom filmu. Tento prístup je nielen obohacujúci pre formát dokumentu ako takého - toto je vyslovene film pre študentov dokumentaristiky ako to robiť aj napriek obmedzeniam a chybám, ale zároveň to stavia Imamuru ako tvorcu do omnoho vyspelejšej polohy. Pozná osudy, a premyslene nimi manipuluje k vytúženému efektu. Koniec ide bohužiaľ trochu do stratena. Inak sa mi to kupodivu páčilo.

Spravedlnost podle Spensera (2020)

Dve hviezdy. Film, ktorý sa snaží byť cool a tiež akousi good boy/boy scout variáciou na dospelejšieho a inteligentnejšieho Jack Reachera. Ale stroskotáva na predvídateľnej zápletke a nedobrej chémií medzi ústredným duom. Wahlberg pre mňa nie je ťahúňom. Filmy, kde hrá hlavnú úlohu sú kostrbaté, nezaujímavé a predvídateľné. Ako vedľajšia postava funguje dokonalo. Lenže očividne sa Berg a Mark majú veľmi radi, tak točia jeden film za druhým a je to ťažko stráviteľný priemer. Pre konzumného diváka, ktorý nepotrebuje rozmýšľať. Potom len zamrzí, že na ploche dvoch hodín máme plytké postavy a zvraty len aby sa nepovedalo. Chýba tomu sofistikovanosť a logika. Väčšina polície je zlá. Ale aj napriek tomu si Spencer chodí kade tade a robí neplechu? A gangy nič? Jeden útok a vzdávame to? V realite by to vyzeralo trochu inak. To, že sa tu o postavy nebojíme je najväčšou chybou filmu. Prešumí to bez povšimnutia.

Gentlemani (2019)

Veľmi elegantne zvládnutý film. Postavy sú funkčné, zapamätateľné a hlavne zábavné. Storytelling je vo filme najväčšou devízou a v tomto smere sa stáva príjemným návratom k starému Ritchiemu. Tak, ako ho máme radi a ako si ho pamätáme. Film, ktorý nestavia na akčných scénach a keď hej, veľmi rýchlo skĺzne do vtipu a nadsázky, ale skôr dáva dôraz na charaktery a ich postavenie v tejto šachovej hre. Rôzne prostredia ( každé so svojimi pravidlami ako napríklad Londýnsky drogový slum, telocvičňa, bohaté sídla) rôznorodé charaktery( páči sa mi ako aj vedľajšie postavy naberajú na dôležitosti, ako príbeh napreduje) a istá réžia. Užívajúca si miestami, že sa môže občas aj vyhrať. Napríklad priznanou filmovosťou. Viacej takýchto filmov od Ritchieho a budem spokojný. Stále mu to ide.

Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon (2019)

Ale prečo nie. Shaun mám rád a toto dobrodružstvo nie je o nič horšie ako tie predchádzajúce. Či už to filmové alebo tie kratšie, seriálové. Funkčné odkazy( E.T, Close Encounters, Doctor Who, Modern Age atď) nenásilný a funkčný humor a epické finále. V zásade sa nejedná o žiadne veľdielo, ale u Aardmanu som si zvykol, že menej je dakedy viac a oni to kupodivu chápu. Príbeh je presne taký, aký si myslíte že bude. Ale aj napriek tomu som si ho užil. Hudba v pohode a Alien tiež. No a film zo série, ktorý dokazuje, že farmár je lepší kaderník, než herec.

Red Amnesia (2014)

Posledných dvadsať minút nielenže perfektne a hlavne logicky uzatvára hlavnú dejovú líniu, ale je to zároveň dvadsať minút dramaticky vyšperkovaných a významovo bohatých. Film sa síce tvári ako moderný príbeh o starých ľuďoch v skazenom meste, ale nakoniec sa to otočí na ďalší film, ktorého ústrednou myšlienkou je dianie okolo kultúrnej revolúcie a ďalšieho smutného príbehu, ktorý sa v tom období stal. Také to povestné minulosť každého raz dobehne. Páči sa mi ako sa Wang nebojí byť civilný a zároveň vo filme prevláda akýsi nadprirodzený prvok( chvíľu som si naozaj myslel, že sa jedná o ducha). Do toho sa nebojí zhmotnovať predstavy alebo mŕtveho manžela, ktorý len sedí na stoličke a počúva osamotenú vdovu, ktorá si pripadá pre svoju rodinu zbytočná. Finále je potom neskutočne uspokojivé. Inteligentný scenár a perfektný výkon Zhong Lu. Myslím si, že ak Čínsky film niečo ukazuje - tak je to schopnosť vysporiadať sa s traumami minulosti autorsky vyspelým a príbehovo zaujímavým dielom. A v zásade je jedno či sa jedná o literatúru alebo film. Toto rozhodne stojí za pozretie.