• Válečný

Hannibal (2013) (seriál)

Po prvním dílu velmi slušný potenciál. Pomalejší rozjezd zde vůbec nevadí, ono ani filmy nebyly žádné akčňáky. Dobré herecké obsazení, Mikkelsen vypadá ďábelsky. Zpočátku trošku otravovaly ty Willovy tripy, ale kupodivu jsem si na ně velmi rychle zvykl. Co kvituji s povděkem je, že se režisér nebojí ukázat trochu toho hnusu, který k Hannibalovi nesporně patří, větička "viewer discretion advised" velmi potěšila. Doufám, že z toho v budoucnu neudělají tuctový rodinný seriál jako z Dextera. Po Vikings to vypadá na další letošní seriálovou bombu (doufám, že jsem to tímto nezakřikl). Zatím seriál míří velmi vysoko, téměř k pěti hvězdám. S úctou Sanchez. Edit: Po šesti dílech se kvalita pilotu poněkud vytratila, chybí mi více napětí, vyšetřování vražd není nijak zajímavé, ačkoli samotní vrahové jsou pěkní perverzáci. Hannibal se kupodivu v seriálu objevuje méně, než jsem čekal, ale to se snad změní. Zatím něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale jelikož jsem optimista a věřím, že konec mě ohromí dám prozatím čtyři.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Pro mě je Hobit vcelku milým překvapením. Musím pochválit zejména vizuální stránku, která je naprosto úžasná. Co mi naopak vadilo byla přílišná délka filmu, bylo tam až příliš mnoho "vaty". Kdyby se o hodinu zkrátil, děj by byl mnohem svižnější, takto jsem často překlikával nezajímavé pasáže. Místo průletů nad Roklinkou a slabým úvodem v "současnosti" mohl Jackson radši pořádně vykreslit jednotlivé trpaslíky, protože ti co nečetli knihu, stejně jako já, o nich prakticky nic neví. Ani po třech hodinách je nedokážu pořádně rozlišit a kdyby jeden z nich zakukal, tak ani nepostřehnu, že chybí. Taky by neuškodilo, kdyby Jackson trochu přitvrdil a natočil Hobita trochu temnějšího, zde je až moc zřejmé, že dobro vždy zvítězí a divák o hrdiny nemá ani na okamžik strach. Na druhou stranu chápu, že to je pohádka pro děti, kam krev a střeva nepatří. Za mě 3,5.

Nespoutaný Django (2012)

Po několika měsících očekávání jsem konečně shlédl film, na který jsem se nesmírně těšil - Tarantinovo pojetí westernu. A co k tomu říci? No viděl jsem to a na prdel z toho nesedl. Od Tarantina jsem čekal mnohem drsnější jízdu. Django je skutečně "unchained" jen asi posledních 40 minut, což ze 165 není příliš mnoho. Zbytek filmu byl hodně natahovaný a dá se říct, že až skoro nudný, očekával jsem i trošku propracovanější zápletku. Jasně byly tam skvělé scény, jako setkání s Ku Klux Klanem, ale po tom, co jsem byl navnazen trailery i zdejším hodnocením jsem prostě čekal víc. Připadá mi to celé takové urychlené, nedotažené, Tarantino si s filmem nedokázal tak pohrát, jako třeba s Pulp Fiction. Herecké obsazení dobré, Waltz skvělý. Trochu jsem se bál, zda Jamie Foxx je ten pravý pro hlavní roli, ale tato obava byla naprosto zbytečná. Potěšil i Walton Goggins, který zde měl pár štěků. Naopak nepotěšil Samuel L. Jackson, který mě ve filmu neskutečně sral. Technicky je také všechno v pohodě, jen ve filmu necítím tu "duši" nebo jak to mám nazvat. Prostě a jednoduše Django mi nesedl. Možná jsem jen blbeček a nepochopil jsem mistra, možná budu označen za rouhače, ale více jak tři hvězdy dát nemůžu. EDIT: Po novém shlédnutí jsem to asi konečně pochopil a přidávám hvězdu.

Ve stínu (2012)

Pět hvězd, zejména za ultimátně vykreslenou atmosféru 50. let, která je naprosto dokonalá, stejně jako herecké výkony. Detektivní linka není až tak zajímavá, jak by asi chtěla být, ale to na mém hodnocení nic nemění.

Srbský film (2010)

No tak není to zas tak strašné, jak tady zní z některých komentářů. Exploitation film, ke kterému je přidáno více perverznosti než obvykle, aby nezapadl mezi stovky podobných. Vypadá to jako kdyby někdo chtěl ze snuff porna udělat umění. Prvoplánová snaha šokovat za každou cenu je tady naprosto zřejmá, např. scéna znásilnění právě narozeného děcka. Nějak mi celkově uniká smysl tohoto filmu. Mezi exploitation lehký nadprůměr. 3 hvězdy.

Lincoln (2012)

Od životopisného filmu o Lincolnovi jsem čekal, že se dozvím více informací o jeho životě. V podstatě jsem se nedozvěděl nic víc, než v hodinách dějepisu na základní škole, a to že Lincoln byl prezidentem za občanské války a že jeho největší, ale opravdu největší prioritou bylo zrušení otroctví. No abych byl naprosto upřímný dozvědel jsem se ještě, že Abe měl zvláštní smysl pro humor a vyprávěl cool historky. Prakticky by se film mohl jmenovat Zrušení otroctví v USA, protože 90% zabírá schválení dodatku č.13 americké ústavy a machinace kolem něj. Samotná osobnost Lincolna je sice pěkně vykreslena, ale ve filmu mi chybí trochu širší historické souvislosti, do kterých by zapadla. Lincoln je asi od počátku přímo cílen na amerického diváka, kde může zaznamenat slušný úspěch, ale pro mě, neameričana, který tak dobře nezná osobnost Abrahama Lincolna a ani se podrobněji nezajímá o americkou historii, je to spíše takové lepší televizní drama. Oscara za nejlepší film si Lincoln, dle mého skromného názoru, nezaslouží. Hodnocení: 3,5 hvězdy hlavně za výkon Daniela Day-Lewise, který si naopak Oscara za herce v hlavní roli zaslouží a řemeslné zpracování filmu. Sanchez

Skyfall (2012)

Bond už po 23, ale stále baví a má stále co ukázat. Je to trochu jiná bondovka, než jsem byl zvyklý. Bond nepoužívá tolik namakaných hračiček, popíjí Heineken, bond girl se ve filmu jen mihne a následně umírá. Nicméně skvělý Bardem jako hlavní záporák Silva, potěšily i odkazy na starší bondovky (hláška "for her eyes only", vylepšený Waltger PPK, Aston Martin DB5). Co mě pobavilo, byla příprava na příchod Silvy ve Skyfallu ve Skotsku, nevím proč, ale hned se mi vybavily filmy Sám doma s Maculayem Culkinem. Verdikt: 4 hvězdy. P.S. Jsem velmi zvědavý na Bonda č. 24, protože je našlápnuto na velký návrat ke kořenům série (M je zase chlap, sekretářka Moneypenny), z čehož mám i trochu obavy, aby to s tím tvůrci příliš nepřestřelili, protože sir Sean Connery je už přeci jen poněkud postarší pán ;-)

Barbar (2009)

Prazvláštní film. Sice nevím o co v něm šlo a co nám tím režisér chtěl říci, ale kupodivu jsem se při sledování vůbec nenudil, i když za boha nedokážu říct proč. Film totiž nemá prakticky žádný děj, je to jen neustálé cestování a zabíjení. Možná to, co mě drželo při sledování byla zvědavost, co z toho nakonec vyleze, protože bylo našlápnuto na strhující závěr. Bohužel nepovedlo se, konec celý film zabil. S lepším koncem bych váhal nad udělením pěti hvězd, hlavně za atmosféru a hlavního představitele Madse Mikkelsena, ale s tím, co nám dopřáli tvůrci je to tak na necelé čtyři kousky. Sanchez

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Super stylový seriál, ze kterého přímo srší atmosféra 20. let 20. století. Vynikající výprava a herecké obsazení, zejména bych vypíchl Steva Buscemiho (Nucky) a mého oblíbence Michaela Kennetha Williamse (Chalky White), který mě uchvátil už jako Omar v The Wire. Z pozdějších postav je to jednoznačně Bobby Cannavale jako Gyp Rosetti. První série byla spíše seznamovací a hodně nevyvážená, co se týče kvality jednotlivých dílů. Ale od počátku druhé série začal mít seriál neskutečně zajímavý děj, který si udržel i ve třetí sérii. Seriál se nesnaží primárně ždímat již tolikrát provařené příběhy Ala Capona či Lucky Luciana, kteří zde jsou spíše v pozadí, což osobně považuji za velké plus, ale ukazuje prohibici z pohledu pro mě neznámého Nuckyho Thompsona, který bravurně z pozadí ovládá dění v Atlantic City (alespoň v prvních sériích). Scénáristé se nebojí dějových zvratů, ani odepsání hlavních postav. Vůbec zde nevadí pomalejší způsob vypravování, seriál je spíš kecací než akční, ale to vůbec není naškodu, protože mafiánských akčňáků již bylo natočeno dost. Pět hvězd.

30 minut po půlnoci (2012)

První z letošních oscarových nominací na nejlepší film, kterou jsem viděl. Přestože je film velmi dlouhý, ani chvíli jsem se nenudil. Co mě však štvalo byla taková divná rozkouskovanost filmu, která při sledování rušila. Ono taky narvat 10 let pátrání po Usámovi do dvou a půl hodiny, přičemž poslední víc než půlhodina byla jeho likvidace SEAL Teamem 6, asi nebylo vůbec jednoduché. Oproti Smrt čeká všude to není tak kulervoucí a vyprávění je takové odtažité, chybí tam lidský rozměr, prostě jsem se s Mayou nedokázal tak sžít jako se seržantem Jamesem. Na oscara za nejlepší film to nevypadá. Za mě 4 hvězdy. Zdraví Sanchez.