• Válečný

Lore (2012)

Velmi zajímavý film. Dlouho jsem jeho zhlédnutí odkládal a teď vím, že to byla chyba, protože se ukázalo, že jde o jeden z nejlepších filmů, co jsem letos viděl. Nejde ani tak o obsah, ale spíš o formu podání, protože filmů o těžkém životě lidí po konci druhé světové války jsem viděl několik (např. Růža, Žena v Berlíně), ale žádný mě tak nedostal. Ještě dlouho po skončení filmu jsem měl takový nepříjemný pocit v žaludku a ještě dlouho jsem nad tím přemýšlel. To se mně již neskutečně dlouhou dobu nestalo. Nejde jen o samotný popis hrůz po konci války, to už jsme viděli nesčetněkrát, jak ve filmech tak v dokumentech, zejména v dnešní době, kdy se z televize a tisku na člověka valí utrpení lidí ve všech možných podobách, tak to člověka samo o sobě na prdel neposadí. Tento film má "něco", co nejde slovy vyjádřit, ale odlišuje to vynikající film od průměru. Jde vidět, že téma druhé světové války ještě není úplně vytěženo. Sledování filmu jsem si velice užil, chválím a chtělo by to více podobných. P.S. Mám takový pocit, že tajemný Thomas je utíkající SS-man nebo dozorce.

Epitafy (2004) (seriál)

Než jsem začal sledovat, myslel jsem si, že to bude jen další obyčejný krimi seriál. Seriál je ale dost odlišný od ostatních, hlavně amerických, kriminálek. Nevím, zda je to jen jinou mentalitou jihoameričanů, ale já jsem si sledování neskutečně užíval. Psychicky nevyrovnaného policajta, který se po zbabraném případu živí jako taxikář a po tom, co mu zabijí kolegu se vrátí zpátky, aby chytil jeho vraha, to už jsme mohli vidět v mnoha jiných filmech či seriálech, ale policajtku hrající ruskou ruletu jen tak někde neuvidíme. Seriál se dost zaměřuje i na osobní život hlavního hrdiny a jeho problémy nejen s láskou a prášky. Je to trochu jako kriminálka říznutá argentinskou telenovelou :-). Děj je však svižný, často dochází ke zvratům, některé jsou logické, jiné už méně. Vrah, který má do detailu promyšlený plán pomsty, je po celou dobu o krok napřed. Je to hra kočky s myší, kdy se stále více frustrovanější policajt snaží chytit psychopata, který má vždy ještě jedno eso v rukávu. Herecké obsazení je vynikající, hlavně Julio Chávez po celou dobu neskutečně válí. Pro mě velké překvapení, které nemůžu ohodnotit méně než 5 hvězdami. Nyní se chystám na druhou sérii.

Most (2011) (seriál)

Perfektní severská detektivka s napínavým dějem, dobrými zvraty a pro mě poměrně zajímavým koncem, protože americké happyendy mě už pomalu začínají srát. Herecké obsazení velmi dobré, hlavně představitele Martina, Kima Bodniu, jsem si velmi oblíbil. Zdá se mi jen, že postava Sagy Noren je poněkud přestřelená a pochybuji, že by v reálu mohl někdo takový u policie dělat. Ale to je jen nepodstatná odbočka. Jak je u severských filmů obvyklé, je zde obsažen i určitý sociální podtext. Snad jedinou výtkou je až moc velká překombinovanost děje, ale v závěru je vše dostatečně vysvětleno. Velice pěkně je tu zobrazen osobní a pracovní život u hlavních postav, zejména Martina, což seriál hodně polidšťuje. Prostě a jednoduše sledování tohoto seriálu bylo pro mě velkým požitkem a nemůžu se dočkat další série.

Kokoda (2006)

Pohled na druhou světovou z trochu netradičního bojiště - Papui Nové Guiney. Není to žádný válečný velkofilm s tisíci vojáků a tanků, ale komorní příběh jedné australské čety z bojů u stezky Kokoda. Víc se tu chodí a mluví než bojuje. Samozřejmě zde nechybí potřebná dávka patosu. Trochu bych to v tomto srovnal s českým Tobrukem. Zaměření je spíše na pocity vojáků a jejich strach z téměř neviditelného nepřítele, potíže s nedostatkem jídla, nemocemi a nehostinným prostředím. Ukazuje, že to nebyli žádní supermani, ne všichni to vydrželi, ale za dané situace ze sebe vytřískali co se dalo, aby zabránili postupu Japonců.

Konečná (2013)

Nedá se svítit Arnold je zpět a v nejlepší formě. Jasně není to žádná vysoká filmařina, ale to by od něj asi nikdo nečekal. Prostě a jednoduše klasika. Arnold dělá co umí a nepokouší se o nějaké nesmysly. Sem tam se objeví nějaké to nepostradatelné klišé, ale film jsem si opravdu nesmírně užil, na rozdíl od jiných akčnáků ala Marvel, které tomuto nesahají ani po kotníky. Je to prostě zlatá klasika, která se teď již bohužel moc netočí, z níž srší inspirace akčními filmy osmdesátých a devadesátých let, kde hrdinové ještě nebyli nagelované buzny v pláštěnkách, ale drsní chlapi, kteří nejprve stříleli a až pak se ptali. Film je strašně svěží, plný akce, Arnold hláškuje, dělá si srandu dám ze sebe i svého věku. Za ten pocit blaha při sledování nemůžu dát méně než pět hvězd. Jen tak dál.

Ray Donovan (2013) (seriál)

Zatím Ray Donovan vypadá velmi sympaticky.

Štvanice (2012)

Dobrý námět, skvělé herecké obsazení a provedení. Poctivé 4 hvězdy, hlavně za Marcina Dorocinskiho.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Parodie na Smrtonosnou past. Už když jsem se dozvěděl, že děj se bude odehrávat v Rusku, přišlo mi to krajně podezřelé a začal jsem se bát. Dříve McClaneovi stačil jeden barák nebo letiště a dokázal rozjet parádní akci. Nyní sice řádí po celé Moskvě, ale není to už to pravé ořechové. Jediné, co se dá na filmu ocenit je řemeslné provedení akčních scén, i když ta autohonička na začátku byla pekelně dlouhá. Jinak je to velká bída. Scénář je víc děravý, jak vodovodní potrubí v Praze každé jaro. Výběr herce do role McClaneova syna se nepodařil, působil celou dobu jako osina v zadku, když to řeknu velmi slušně. Dokonce ani hlášky Bruce Willise, které vždy filmy tvrdily, jsou tady na špatných místech a už nepůsobí vůbec vtipně. Zvraty v ději nijak nezapůsobily, tam kde scénáristi čekali wow je to maximálně tak na hm. Nejsem vůbec náročný divák, ale toto bylo tak naivní, skoro až k pousmání. Na rozdíl od čtyřky, kde se podařil upgrade série na současného konzumního diváka, toto je naprostá degradace. Poslední hřebík do rakve série, která je nyní pohřbena více než šest stop pod zemí a bude potřebovat hodně úsilí, aby mohla být exhumována, pokud je to ještě vůbec možné. Sice mě to, jako fanoušku série, láme srdce, ale více než dvě hvězdy dát nemůžu. P.S. Rytmus by za svou mega roli zasloužil minimálně Zlatý glóbus. RESPECT ;-(

Stoupenci zla (2013) (seriál)

V prvních asi dvou třetinách vynikající, napínavý, konzumní seriál s poměrně dobrými zvraty a hutnou atmosférou, ale poté, co se začalo řešit jen dopsání knihy, šlo to svinským krokem do zádele. Potenciál kultu vrahů zůstal v závěru bohužel naprosto nevyužitý. Takže suma sumárum je to další průměrný seriál. Edit: Po shlédnutí druhé série zvyšuji na 4 hvězdy.

Insomnie (2002)

Co sráží remake oproti norskému originálu je až přílišná umírněnost a zbytečné moralizování a také rozdělení na dobrého poldu a zlého vraha, které je zde mnohem více zřejmé než u originálu. I když je pravdou, že Robina Williamse jako vraha jsem si velmi užíval. Film měl asi větší rozpočet, což se projevilo na kvalitě scén, např. honička na kládách byla super, i ta mlha na Aljašce byla taková hustší než v Norsku. Herecké obsazení v čele s Al Pacinem dobré, ale co se mi líbilo na norské verzi bylo takové to "neherectví", tady je zahráno vše až moc perfektně. Prostě při sledování remaku jsem neměl takový mrazivý pocit jako při sledování originálu. Pokud jsem u originálu dal čtyři hvězdy, tak zde musím jít o jednu níž.