• Válečný

Clarice (2021) (seriál)

Jako za mně dobrý. Velkým mínusem bylo vydávání dílů s hodně velkým časovým odstupem, byl to snad jediný seriál, co pamatuju, kde jsem sledoval "v minulých dílech jste viděli". Také dnes všudypřítomné BLM a LGBTQ bylo otravné, ale naštěstí bylo na okraji děje. Nicméně toto vše přebil napínavý příběh, který sice pomalu ztrácel dech, ale závěr byl, na současnou seriálovou tvorbu, obstojný. Za mně lepší než seriál Hannibal.

Armáda mrtvých (2021)

Příběh jak pro blbečky, ale co kdo může čekat od zombie filmu, velkou filmařinu určitě ne. Ale stupidita tak nějak k zombie žánru patří. Velký plus, že tam nejsou jen úplně tupí zombíci. Sem tam něco málo nového, sem tam něco hodně klišoidního, ale skoro vše jsme už několikrát viděli jinde. Ale to vůbec nevadí, je to akční, krvavé, slušně to odsýpá a nenudí, naopak to docela baví. A jelikož Bautista, Dillahunt a Hardwick jsou hodně badass, tak dám 4 hvězdy.

Nepřátelská zóna (2017)

Chtěl jsem napsat na Španělsko dobrý, ale to bych tvůrce zbytečně shazoval. Jednoduchý příběh podaný bez příkras, jenom taková epizodka ve španělské účasti ve válce v Afghánistánu, nicméně po technické stránce velmi pěkně provedená, dobře zahraná a skoro bez hluchých míst. Kéž by se něco podobného natočilo o naší účasti v Afghánistánu.

Slovania (2020) (seriál)

Slovenští "Vikingové" se nekonají, ale není to úplná tragédie. Celá série doplácí hlavně na špatný scénář, zejména linka Radúze byla totálně dodrbaná, přitom ze začátku měla ohromný potenciál. Za to co s ním provedl by scénárista zasloužil trefit šípem do prdele. Seriál jakoby snad na celou polovinu dílů ustrnul na jednom místě a řešily se blbosti a i ta magie tam působila jako pěst na oko. Na druhou stranu se v poslední třetině příjemně rozjel, a ta závěrečná bitva v mlze byla také solidně natočená, takže tři hvězdy si seriál určitě zaslouží.

Utajený pasažér (2021)

Taková variace na Sofiinu volbu z vesmíru. Obětovat život člověka ve prospěch skupiny nebo udělat vše pro jeho záchranu? Žádná originalita se nekoná, ale řemeslně velmi slušně provedeno, chování posádky také působilo realisticky a hlavně uvěřitelně (Jak by se asi zachoval každý z nás v jejich situaci.). Kdyby ten konec nebyl tak patetický, uvažoval bych možná i o pěti hvězdách.

Nevina (2021) (seriál)

Příběh o pomstě jsme viděli již nesčetněkrát. Tady je však podán vskutku netradičně. Někdy až moc překombinovaně, některé zvraty byly předem odhadnutelné, ale je to také neskutečně napínavé a realistické až naturalistické. Někdo tomu může vytýkat, že to je variace na severské kriminálky a jejich hrdiny, ale proč se zabývat takovýma nepodstatnýma kravinama, když to tak krásně funguje a dokáže to neskutečně vtáhnout do děje. Měl jsem chvílemi nutkání to přetočit dopředu, jen abych už viděl, co se stane dál, kam se to zase posune (což je naprostá výjimka, většinou posunuju dopředu ze zcela odlišných důvodů :-). Ke konci do sebe vše zapadne a v podstatě nic nezůstane nevysvětleno, což je taky velký plus. Na poli kriminálek je to něco absolutně jiného v tom dobrém slova smyslu. Takže za mě za pět.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Neubráním se letmému srovnání s Trosečníkem s Tomem Hanksem, kterého jsem nedávno viděl v televizi. Zatímco Trosečník je točen stylem, že bych si to s Tomem klidně v některých okamžicích vyměnil, to však u Madse ani náhodou nehrozí! Film působí značně realisticky a syrově a zatímco jsem v Trosečníkovi sledoval zoufalé snahy o záchranu, zde jsem tu zoufalost skutečně prožíval. Ale na druhou stranu tomu chybí trochu té bombastičnosti Trosečníka. Mads už tradičně skvělý, přestože hraje hlavně výrazem tváře a dialogy ve filmu v podstatě úplně chybí. Takže suma sumárum 4 hvězdy.

Lovec jelenů (1978)

Má to neskutečně silné scény, a tím nemyslím jen ruskou ruletu, ale spíše vše, co následovalo - útěk, léčení a jak se projeví takové brutální zážitky do životů jednotlivých postav. Na druhou stranu jako celek je to zdlouhavé (což mě a priori nevadí), ale připadá mi, že čím více bezvýznamná scéna, tím je více natahovaná a naopak jiné scény s velkým potenciálem, např. lov po návratu, utečou strašně rychle, a to zamrzí. Jistě bylo potřeba ukázat ten kontrast mezi životem před a po Vietnamu, ale v konečném důsledku to přepálení některých scén zabilo celkové vyznění filmu. Ale i tak to jsou jednoznačné 4 hvězdy.

Světlo a stíny (2021) (seriál)

Je to spíš pro holky, nic moc extra se tam neděje, ale všechny nedostatky zatím vyvažuje neokoukaný a hodně zajímavý nový svět, který kupodivu není založen na středověku. Zatím to byla jen taková představovačka hrdinů a světa, ze kterého jsme ale doposud moc neviděli. Dobrý podklad pro další řady. Potenciál to má, uvidíme, co bude dál.

Nikdo (2021)

Příběh nijak inovativní, ale Bob Odenkirk v hlavní roli je příjemně osvěžující (nemusí to být furt jen Keanu, Arnold, Bruce, Sly, atd.) a pokud by neměl tak přepálený a skoro až parodický konec, tak bych uvažoval i o pěti hvězdách. Potenciál pro sérii lepší než u Johna Wicka.