Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Jednoznačně nejlepší dobrodružný film vůbec. Indiana Jones je dodnes mým největším filmovým hrdinou a navždy bude. Speilbergovi musím z celého srdce poděkovat, že tuto postavu oživil pro velké plátno již čtyřikrát. Ze série je to, kupodivu, právě třetí díl, který je ve svém žánru (který vlastně sám pomohl stvořil, truth be told) absolutní špičkou, nedosažitelným vrcholem. Oproti jedničce však jen o fous. O nějakou komplikovanost příběhu, nebo originální scénář se tu nikdo neprosí, zato akce jako taková je úžasná, dynamická, nápaditá (a to i v dnešní době!). Soundtrack, ačkoliv do jisté míry jde ve šlépejích předchozích dvou dílů, patří k Williamsovým velkým dílů (vždy když slyším "Grail theme", mám husinu). Herci prvotřídní, Ford už je v roli pečený vařený, ale Connery byl opravdovou trefou do černého. Co také potěší je, že film kromě zábavy skýtá i náznak poselství (funguje tedy na více rovinách), ale zároveň vám jej nedává pořád sežrat. Fakt, že Spielberg dokáže natočit takto nabušený lehkovážný akčňák, a pak se mu povede natočit třeba Schindlerův seznam, musí přesvědčit snad všechny o režisérově talentu a schopnosti. Klobouk dolů!

Coherence (2013)

Ačkoliv očividně nízkorozpočtové, tak velice působivé, a to zejména díky ústřednímu námětu. V mnoha ohledech podobné filmu The Man from Earth (originalita ústředního tématu, komorní provedení, důraz na postavy a dialog). Nevím proč, ale mám teď chuť si zahrát Bioshock: Infinite.

Led Zeppelin: The Song Remains the Same (1976)

Nesejde na tom, že dokument obsahuje mnohdy prapodivné "snové" sekvence. Nesejde na tom, že celkové zpracování není na mistrovské úrovni, ani na tom, že záběrů ze zákulisí je tu poskrovnu. Tohle je přeci kurva Led Zeppelin, nejlepší rocková kapela na světě! A ano, tohle není úplně objektivní hodnocení.

Newsroom (2012) (seriál)

"I am on a mission to civilize". Již v páté sérii The Wire (pro mne druhá nejlepší série) jsem si uvědomil, jak zajímavé a atraktivní téma je zákulisí novinařiny. Tady se přesouváme ke zpravodajství, kde sledujeme pokusy donkichota Willa McAvoye a jeho týmu provozovat poctivou, klasickou novinařinu. Hned první Willův monolog o stavu Ameriky byl brutálním rozjezdem, takovou dávku deziluze bych amíkům servíroval častěji. Seriál zdatně sděluje osudy fiktivní televizní stanice ACN v kontextu skutečných událostí, jež hýbaly Amerikou/světem. Kromě relativně neokoukaného prostředí a námětu však seriál nabízí další klenot, a to v podobě dialogů. Drtivá většina verbálních výměn v tomto seriálu je na tak brilantní úrovni, že nezbývá než Aaronu Sorkinovi a ostatním scénaristům vzdát poctu. Co se postav týče, naprostá spokojenost. Vskutku nebudu moc originální když řeknu, že Will McAvoy (Jeff Daniels) je absolutně nejlepší, ale osobně jsem si také moc užil dramatické výstupy Sama Waterstona v roli Charlieho Skinnera. Vše ostatní na nadprůměrné úrovni (i ty vztahové subploty se daly vydržet). Kéž by takhle zpravodajství doopravdy vypadalo...

Poslední zůstává (1996)

Akční stránkou to připomíná staré pecky od Johna Woo, to jest hodně efektních přestřelek a hodně mrtvol (které po zásahu odletí 5 metrů dozadu se saltem. Naprosto to zbožňuji). Film je překvapivě laděn jak do westernu, tak do gangsterky, a kupodivu to funguje. Willisovi tyhle role jdou, ale možná se zde trochu držel na uzdě. To Walken naopak vůbec, díkybohu. Celkově jedna z těch lepších akčních oddychovek. P.S. - Alexej Pyško je snad nejlepší český dabér. Willis mu, jako vždy, seděl perfektně.

Dokonalá loupež (2018)

Butler dokonalý, Schreiber charismatický (vidím u něj nadějnou budoucnost). Možná trochu přepálená stopáž, ale uteklo to svižně. Scénář však občas hapruje a konečný zvrat byl zbytečný. Celkově o něco málo horší než třeba The Town nebo Heat, ale pořád solidně natočený a perfektně obsazený heist/crimi film.

Kniha džunglí (2016)

Jsem myslel, že tu verzi z roku 1967 nic nepřekoná. Jsem myslel špatně...

(1998)

O muži, který chtěl nalézt podstatu všeho pomocí čísla. Film vyniká nejen depresivní atmosférou (zejména díky černobílému zpracování a geniální kameře) a brilantním "electro" soundtrackem, ale zaujme i ústředním tématem. Psychotického "Pythagorejce" zahrál Sean Gullette bravurně. Jinak je tu zajímavý nápad s Tórou a také pár inspirací pro léčbu bolestí hlavy.

Apokalypsa (1979)

Neuvěřitelná pouť člověka cestujícího napříč všemi hrůzami války. Je válka zbytečná? Je šílená? Jsou činy v ní ospravedlnitelné? Vedle hlubokých myšlenek, které film vzbouzí, je tu nádherný audiovizuál, velmi dobré herecké výkony a podmanivá výprava. Někdy ovšem ani nebylo potřeba slov, obraz řekl vše.