Jak se krotí krokodýli (2006)

Film by mohl mít velký potenciál i bez Tomáše Holého. Jen ho natočit úsporněji. Děj plynoucí v několika rovinách se zbytečně tříští. Stačil úvod, rozvinout děj v Tatrách a závěr. Měně postav.Jasná dějová linie.Tak jak to známe ze "Stoličky" nebo "Polepšovny". V jednoduchosti je úroveň. A film mohl získávat ceny. Takto vznikl střihový, nákladný a zamotaný film. A herecké obsazení: Etzler, Schneiderová a dětské role jsou dobré. Mádl, Postránecký a Holubová to je přímo katastrofa. Role paní Holubové mi připadá jako dodatečně napsaná na nečí příkaz. Ona nesmi asi chybět v žádném českém filmu. Mádl jako Vašek vyzněl nepřesvědčivě a nafoukaně. Jednu hvězdu navíc za písničku : "Máme doma Obludu" Celkem tři hvězdičky.

Sladké lži (1980)

Velmi dojemný snímek zakomponovaný do Benátek. Možná trochu laciný děj, ale proč ne. Pro pobavení dobré. Skvělá hudba Eniio Morricone.

Střecha (1956)

Italský neorealismus v ryzí podobě. Drama se zamýšlí nad sociální tematikou. Po svatebním obřadu se mladý zedník Natale a jeho novomanželka Luisa nemohou dovolit koupit ani pronajmout byt, a proto se musejí – jak oba doufají jen dočasně nastěhovat k ženichovým rodičům. Mladí lidé mají hlavu plnou ideálů, krásné společné budoucnosti . Sociální problémy je doženou dříve než čekali. Jsou nuceni opustit přeplněný byt a hledat přístřeší jinde. Ve zcela beznadějné situaci, se manželé rozhodnou využít italského zákona, podle něhož nesmějí úřady zbourat dům , který byl – byť načerno – přes noc postaven na veřejné půdě a byl dokončen i se střechou. Střecha je přímočarý jednoduchý, ale myšlenkově přeplněný vynikající film. Je udivující s jakým jednoduchým dějem autor vystačil a přímo procítěně vykreslil lidské vztahy. Pět hvězdiček.

Kráva (1993)

Obecně na co sáhl Karel Kachyňa to mělo poezí, myšlenku a úroveň. Neznám jeho špatný film. Syrovost prostředí, ve kterém se odehrává film Kráva realisticky až naturalisticky vystihuje drsný život na horském venkově. Nejvíce mi to připomíná kopanice na Valašsku nebo v Bílých Karpatech. Radek Holub jako Adam a Viktorie Knotková podali úžasný výkon. Alena Mihulová byla o třídu horší, ale ještě dobrý dojem. Dobré zamyšlení nad hodnotovým žebříkem života. Perfektní lokace. Na tento film úrovní a žánrem asi navázal o jedenáct let později Ondřej Trojan s filmem Želary. Pět hvězdiček

Z pekla štěstí (1999)

Za ty peníze škoda. Zbytečně vyumělkované a nákladné. Herecky toporné – hlavně Honza – rádoby hezounek Miroslav Šimůnek a ukňučená Michaela Kuklová.Vladimír Brabec a Vítězslav Jandák už to nemohou zachránit. Filmu chybí lehkost jako má třeba Princezna ze mlejna. Zbytečně komplikovaný děj. S nedokonalým drakem na náměstí Telče z pohádky zbytečně dělali Jurský Park. Za hudbu Karla Svobody je jedna hvězdička navíc. Celkem: Dvě hvězdičky.

Fantom opery (2004)

Excelentní hudba. Perfektně upravený děj při prolínání dvou časových poloh. Nádherné vizuální a zvukové efekty. Nejvíce mě zaujala pasáž, kdy se začíná zvedat velký lustr a děj přechází do minulosti a obnovuje se zašlé divadlo. Při tom snad každého musí blaženě mrazit v zádech. Někdo by mohl říci kýčovité. Podle mého názoru přesně tak, jak Schumacher pojal, nic bych na tom neměnil.Emmy Rossum je úžasná jako Christine Daae, její dívčí hlas mi nedává ještě dnes spát. Jen český dabing se Sabinou Laurinovou je přímo katastrofa. Doporučuji pouze původní znění, které se snad nedá dabovat, jak po umělecké a technické stránce. Pět hvězdiček.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vězeňské prostředí je na můj vkus filmově až moc často využívané. V tomto filmu se to dalo celkem zvládnout. Dobře vystižené prostředí. Vynikající herecké obsazení včele s tradičně vynikajícím Freemanem a excelujícím Timem Robbinsem. Herci ve vedlejších rolích jsou výborní a mají také své opodstatnění. Krásný příběh a skvělý scénář. Retrospektivní vložky filmu dost pomohly. Jen se nemohu zbavit dojmu, že na úspěchu filmu se podepsala dlouhá stopáž. Při sestříhání by děj nevyzněl tak, jako vcelku. A konec… klasicky americký ho trochu shazuje. Proto dávám jen čtyři hvězdičky

Zloději kol (1948)

Italský neorealismus patří mezi mé nejoblíbenější filmové žánry. Dějová linka filmu s ukradením kola a jeho hledáním je tak jednoduchá, že jsem nevěřil, když jsem četl dějový obsah před prvním shlédnutím, že to může zaujmout. Opak je však pravdou. Byl jsem zavlečen do děje tak, že jsem přál hlavní postavě, aby kolo našel. De Sica příběh postavil na prvotně primitivním ději, který vystihuje realitu všedního dne poválečného Říma. Vidí svět tak realisticky, že je nakonec okradený donucen stát se sám zlodějem kol.... Je dobré připomenout, jako vedlejší dějovou linku, vykreslení vztahu otce a dítěte, které se od nejmenšího věku setkává s tvrdou realitou a dokáže se v ní orientovat. Dokáže otci flexibilně pomáhat, aniž by o to otec žádal.. Dále je ve filmu perfektně zachycena atmosféra uličního ruchu Říma té doby. Film s odstupem času může sloužit i jako připomenutí a doklad vývoje způsobu městské dopravy. Přemýšlel jsem nad závěrem. Film by mohl skončit americkým happy-endem, ale naštěstí je konec otevřený a jiný ani nemohl být. Jinak by se to celé dílo shodilo. Pět hvězdiček.