• Pohádka

Pán času - The Day of the Doctor (2013) (epizoda)

"Řekl jsi právě Bad Wolf?" ... Klenot na padesátiletém zlatém řetízku fantastického seriálu. Viděla jsem už několikrát a pokaždé jsem nadšená. Snad ještě víc unešená bych byla, kdybych při návštěvě Londýna viděla nad hlavou letící TARDIS - to musel být velký zážitek. :-) "Voják, hrdina a ... ty. - Kdo jsem já? - Vojáků máme dost, hrdinou nakonec může být každý idiot... - Tak co mám dělat? - To co vždycky - Buď DOKTOR!" Jednoduše geniální :-)

Mary a Max (2009)

Náhodu jsem tenhle animák našla ve složce dětských filmů nabízených ve žlutých vlacích. Řídím se zásadou, že filmy jsou co do přístupnosti věkově ohraničeny stářím nejmladšího hrdiny. Ovšem Mary a Maxe bych pustila dětem až tak od desíti let výše - ne že bych chtěla podceňovat, ale mohly by mít lepší schopnost se do toho krásného a životně drsného příběhu vcítit a víc si ho užít. Hlas Karla Heřmánka mile potěšil a kdybych seděla v kupé sama, tak konec obrečím jako želva... p.s. moc pěkný soundtrack, díky kterému jsem objevila britskou skupinu "Penguin Cafe Orchestra" - vřele doporučuju! :-)

Broadchurch (2013) (seriál)

Mrazivé, britské, strhující! Jsem vděčný divák detektivek a celou sadu dílů Broadchurch jsem fascinovaně spořádala během jediného dne (polovinu při dlouhé cestě vlakem a druhou před spaním) - prostě jsem musela vědět, kdo je vrah a co s tím mělo kdo společného. A pak jsem na ten poslední díl od jedné do druhé hodiny ráno jen nevěřícně zírala. Strhující, britské vynikající! David Tennant se strništěm a podmanivým hlasem opět nezklamal - ten pán prostě umí! :-)

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Vy poslouchejte mě! Běhali jsme, vrhali oštěpem, bojovali s kněžkami, kouzelníky, kuchaři, bestiemi, úředníky a krokodýly a VŮBEC JSME NESPALI! Pokud mi něco chcete, přijďte zítra - až se vyspím! ... Asterix řve na velitele legie duchů :-)

Grandhotel Budapešť (2014)

Přesně tak absurdní, až je to skvělé. Trailer sice "vystřílel" většinu zásadních vtipných situací, ale skeče, které v upoutávce chyběly, jsou také vynikající. Nesmála jsme se v kuse, ale úsměv mi z tváře zmizel málokdy. Mimochodem, velice vydařený soundtrack! :-) P.S. byla jsem na stejném promítání jako uživatel "MartinezZ" - reklamy před filmem mi vůbec nechyběly a výjev diváků přicházejících do temného sálu se světýlky mobilních telefonů působil jako dobře promyšlený úvod promítání...

Blízko od sebe (2013)

Neukončené příběhy mi vadí. Asi jsem čekala něco víc od úspěšné divadelní hry a skvěle obsazeného filmu, ale zas takový průšvih to nebyl - mé hvězdičky jsou za hudbu, atmosféru a tu mileneckou dvojici bratranec-sestřenice. To bylo uvěřitelné a dokázala jsem si k tomu během filmu vytvořit vztah. A velká hvězda pochopitelně za hlavní a fascinující výkon M. Streep - zahrát v jedné postavě příšernou semetriku, nadrogovanou nešťastnici a umírající slabou nemocnou ženskou, která se cítí zbytečně a opuštěně - wow, klobouk dolů!

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Předěláte-li modrou policejní budku na červenou futuristickou kouli, potkáte místo Pána Času roztomile geniálního hafana Peabodyho. Bow ties are cool! :-) Ivan Trojan opět ve skvělé formě. Animace prudce koukatelná pokud se teda občas nepozastavíte nad poměrnou velikostí hlav a zbytků těl - ale i pro takovou legrácku vlastně vznikají animáky, ne? :-) Příběh o cestování časem sice originální příliš není (no dobře, adopce dítěte psem tu ještě nebyla), ale všechno to funguje výborně a vtípky či gagy pro děti i pokročilé se hezky prolínají. Potěšil předfilm Zpátky domů (nebo tak nějak) s originálními mimozemšťánky, zabijáckými roboty a masožravými planetami :-)

Památkáři (2014)

Šla jsem na pěkný film - viděla jsem pěkný film - spokojeně hodnotím pěkný film. Protože znám některá ze zmiňovaných uměleckých děl a obdivuju mistrovství starých umělců, se zatajeným dechem jsem si představovala, jaké to asi bylo, vědět, že může být tak ohromné množství skvostů nenávratně zničeno. Jak bylo těm reálným Památkářům, když brali do rukou vzácné obrazy a s největší možnou péčí je vraceli na místa, kam patřily - do galerií, kostelů atd. A o kolik chudší by byla naše kultura, kdyby se jim to tehdy nepodařilo. No a jako bonus to celé hráli sympatičí herci. P.S. V upoutávkách před promítáním Památkářů se Russel Crowe chystal na potopu světa - podle traileru bude film Noe takový brak, že vedle něj zaslouží Památkáři aspoň mini-Oscara. Howgh.

Atlas mraků (2012)

Líbilo. Docela dost. Jisté pasáže mi sice způsobovaly psychicko-fyzickou nevolnost, ale nepochybuji, že to bylo záměrem autorů... aby divák lépe vychutnal ta kladná poselství. Než si to pustím příště, předpokládám delší pauzu... abych si znovu užila ten počáteční chaos a jeho postupné proplétání. Mimochodem, vidět Elronda v zrzavé paruce bylo velmi osvěžující :-)

12 let v řetězech (2013)

Drsné. Podle skutečných událostí. Zkuste se vžít do skutečnosti, že nejste nic víc než tažný kůň. Kdyby si jediný divák po každém představení uvědomil podobné bezpráví... a předal to v budoucnu svým dětem... snad by se tahle děsivá období lidské historie nemusela pořád dokola opakovat... Krajina bavlnových plantáží s neustálým ohlušujícím cvrkáním a dusným vedrem - čím delší záběry, tím lépe se do té atmosféry vžijete. Soundtrack vynikající, zejména zpívané pasáže, při kterých naskakuje husí kůže. P.S. Fanynky BC - pozor, váš oblíbenec je na plátně necelou čtvrthodinu! ;-) Ovšem (jak už pravil jeden předešlý komentář) předvádí opět vynikající hereckou práci.