• Fantasy

Sloní muž (1980)

Snímok sa zameriava predovšetkým na emócie, diváka do deja doslova vcucne a on je potom nútený prežívať, všetko trápenie a lútosť. Iba scénar by som trošku upravil, mal som pociť, že miestami cez tie všetky expresionistické prvký zakopáva, až stagnuje, ale to len veľmi lahúčko. Z režijnej, kameramanskej a hereckej stránky nemám čo vyčítať. 90%

Projekt X (2012)

Film mal veľmi chytlavú a aktuálnu myšlienku, avšak nič šmeciálne ani ohromujúce sa nestalo. No dobre, jedna väčšia párty, spravili bordel, ale s filmového hladiska nuda. Fun footage kamera, nedokázala zabezpečiť možnosti, aké by v tomto prípade poskytla kamera klasická. Gradácia deja tiež slabšia. Možno som len ja od toho čakal viac, ako len obyčajné natáčania veľkej párty. Projekt X je taká zábavka na hodinu a pol a potom na to môžete buď v klude zabudnúť, alebo si spraviť podobnú párty. 30%

Kimssi pyoryugi (2009)

Skvelá réžia, strih a scenár. Film sa mimoriadne príjemne vyvíja a rozprávanie príbehu je plynulé. Ukazuje nádej ukrytú v jednoduchých veciach a dáva možnosť k návratu k sebe, ak ste príliž stratený v tomto svete, trápite sa a možno chcete spáchať samovraždu. Korejský Robinson u mňa 100% boduje. Je plný farebných detajlov a symbolov, ktoré utvárajú atmosféru a určujú charaktery postáv.

Fantastický pan Lišák (2009)

Práve tá kúzelná farmárska atmosféra robí s tohoto animáku fantastické dielo. Film je nabytí detajlami a maličkostami, ktoré držia divákovu pozornosť a pri každom triku, ktorý uvidíte si budete klásť otázku, ako ich také niečo niečo mohlo napadúť? Prípadne: Čo to malo presne znamenať? Samotný scenár nie je svetoborný, ale forma všetky pochyby zhadzuje zo stola.

Hanebný pancharti (2009)

"Au revoir, Shosanna!" Christoph Waltz je pán. Tarantínove filmy ma asi nikdy neomrzia. On dokáže ten svoj jedinečný štýl kovbojok, gangsteriek, alebo samurajských krvavých bojov presunúť do ľubovolného prostredia. A urobil to správne, pretože do druhej svetovej vojny sa náramne hodí. A ide na to z humorom a nadhľadom. Celý film je plný klasických tarantínovských dialógov, travjúcich 10 minút, pri ktorých divák v napätí čaká čo sa bude diať a stane sa presne to najhoršie. A divákovi nezostava nič iné iba s úžasom hĺadieť na obrazovku. Divák je v pasci :) Na prvé pozratie mi trochu vadili meniace sa príbehové línie, ktoré spolu až tak nesúviseli. Pri druhom pozretí si človek všíma viac detajli a vyžíva sa vo vtípkoch a sarkazme. Určite si ho pozriem aj tretí krát. Moja mama ten film zhodnotila: "Tarantino je riadny sadista." Súhlasím s ňou. 90%

Moulin Rouge (2001)

Viac prestrihov na minútu som asi ešte nevidel. Je to pestré, umelecké, rýchle a niekedy až chaotické. Film sa točil v sínusoidách, niekedy sa majstrovská scéna vygradovala a vychválil by som ju do nebies, ale okamih na to sa to celé zmenilo a uschlo. Moulin Rouge ma veľa rýchlich rozbehov, ale o to rýchlejšie spomalenia. Nedá sa povedať, že by ma to nudilo, ale niečo mi tam chýbalo. Niečo na 5 hviezdičiek. Akási iskra. Film ma nedojal, aj keď z "vedeckého hľadiska" spĺňal všetky predpoklady na silné emočné vyvrcholenie. So mnou to ani nepohlo. O pár mínút som zabudol, že film bol o láske. Mal som pociť, ako keby tvorcovia experimentovali s novým žánrom, ale nevyšlo to úplne podla predstáv. Ak by týmto štýlom natočili ešte jeden - dva filmy, dotiahly by to do dokonalosti. 3 hviezdičky za kulisy, spev a príbeh + 1 hviezdička za famózne herecké výkony a prejavy..

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Živý film, plný zvratov a vtipov sprevádzaný príbehom človeka s neskutočnou gurážou. O človeku, ktorý sa dokáže stať kýmkoľvek. Tento film diváka pripúta k obrazovke. Svižný scénár je sprevádzaný radou symbolov, takže príbeh pôsobý celistvo a duchaplne. Tento film mi dal naozaj veľa. Je to akčná jazda vo svete rýchleho učenia a prispôsobovania sa.

Dogville (2003)

Trier vedel čo robí. Týmto sa posúva na mojom rebríčku režisérov do predu. To je tak krásne vykreslenie celej problematiky spoločnosti. Divadelné javisko zo stenami vyznačenými iba na podlahe, na prvý pohľad chaotická trasúca sa kamera, pôsobiacia amatérskym dojmom, a podivné prestrihy, kde sa postavy, počas dialógu náhodne premiestňujú... Je to tak zvláštne. Po piatich minútach som si na to plne zvykol a prišlo mi to úplne prirodzené. Muselo to byť presne takto spravené. Ako nejaké divadlo. Forma skoro žiadna, riadená iba podľa symbolov. A práve tieto symboli tu zanechávajú hlavné posolstvo. SPOILER - SPOILER - SPOILER: Prečo to preboha takto skončilo? Začal som si trieskať hlavu o stôl, keď sa hlavná hrdinka, ktorá do vtedy hrala Kristus-Gandhi style mučeníčku, na konci zmenila na násilnú vrahiňu. Prečo sa to stalo? Veď ešte aj zo svojím otcom mala debatu o odpustení a nesúdení ľudí, o nenásilnej ceste. Nie, ona sa rozhodne celú dedinu vyvraždiť. To je jedna vec, ktorú by som vyčítal, že osobnosť hlavnej hrdinky sa náhle zmenila. Avšak po čase mi došlo, že režisér to spravíl zámerne. Vyslovene skúša nie len postavy, ale aj samotných divákov. Vtom je práve to majstrovstvo. Skúša to, ako sa k tomu diváci postavia. Nemyslím si, že cielom bolo povedať, že ľudia sú svine. Určite nie. Cielom bolo skôr zobraziť Grace ako božskú osobu, ktorá prichádza na svet, aby otestovala ľudí. Ľudia však skúšku nezvládnu a preto ich stihne krutý trest. Ďalší problém, ktorý by som vyčítal bolo, že sa nechala Grace vydierať, aj keď gangstri, pred ktorými utekala, pre ňu neboli až tak nebezpečný, ako to počas celého filmu vyzeralo. Grace si vôbec nebránila svoje práva, aj keď to mohla pokojne spraviť, samozrejme, nenásilnou cestou. Vychádza mi s toho, že hlavná hrdinka si s toho spravila iba hru a skúšala dedinčanov. KONIEC SPOILERU. 90%

Sinister (2012)

Asi som mal veľmi veľké očakávania. Keď som si pozrel pred dvoma týždňami trailer, bál som sa. Dokonca sa mi o tom snívalo, tak mi to utkvelo v pamäti. Ale po pozretí celého filmu nič moc. Zo začiatku som bol zvedaví, čo sa bude diať, ale film nie a nie sa rozbehnúť. Scénár je plytký. Celkový dojem sfilmovania je až nadmieru dobrý, ale aj tak si myslím, že mohli v istých pasážach dosiahnuť strašidelnejšiu atmosféru kamerou z iného uhla. Film vykrášlujú kvalitné herecké výkony a dialógy tiež nie sú na zahodenie. Celá soundtracková hudba je tvorená podivnými zvukmi, ktoré znejú ako s psychiatrie a musel ich dávať dokopy nejaký pomätený človek. Môžme to označiť ako nový hudobný štýl - duchársky dubstep. Hlavná myšlienka 3/10. Strašenie 4/10.

Ill Manors (2012)

Muzikálu veľa nebolo, ale neprekážalo mi to. Raper počas filmu, komentuje osudy ľudí a spoločne s náhodnými umelcami na uliciach dodáva filmu umeleckosť. Ku koncu filmu som už aj zabudol na hudboné prvky. Film ukazuje drsný život britského podsvetia. Bolo to až tak drsné, že by som to prirovnal k filmu Requiem for a Dream. Brutalít bolo teda mnoho. Každá postava páchala zločiny a každá niesla následky. Má to veľmi pekný scénar. Do prepleteného deja postupne prichádzajú nové charaktery a uzlíček napätia sa nie a nie vyuzliť. Zápletok pribúdalo čím ďalej tým viac a minutáž filmu to rozhodne posunulo, ale mne to nevadilo. Keď si film užívam, dĺžka nie je problém.