Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka (1972) (seriál)

Miazgovcov som mal ako chlapec veľmi rád. Hlavne Aladára a jeho nočné cesty raketou za vesmírnymi dobrodružstvami. Vždy som s napätím čakal na akej planéte pristane tentoraz. Krásna pripomienka môjho detstva. 85/100

Still Life (2005)

Atmosferický kraťásek s naozaj originálnym, mrazivým nápadom a ešte lepším záverom. 85/100

Zátah: Vykoupení (2011)

Tak to bola absolútna akčná jazda, kde vlastne ani tak nejde o príbeh ako o samotnú akciu. Odkedy sú policajti uväznení v tom dome, máme možnosť sledovať prehliadku všetkých možných prostriedkov a nástrojov, ktoré sa dajú využiť na boj. To znamená od laty a stoličky cez nože a mačety až po strelné zbrane. A keď nie je nič po ruke, prídu na radu končatiny. Tiež je tu zobrazené snáď každé možné zranenie, prípadne smrť aké si len vieme predstaviť, nečakaná brutalita. Na druhú stranu neviem, ale po takom výprasku aký dostal Rama, alebo ten jeho brat, či by ešte vôbec vládali chodiť. Ale dobre, dajme tomu, je to film, ktorý dokáže riadne zabaviť. 85/100

Storm Warning (2007)

Začiatok je pomerne obohraný. Párik postarších zaľúbencov sa vyberie na výlet, pokazí sa im čln a tak sú nútení hľadať útočisko na neďalekej nevábne vyzerajúcej farme. O chvíľu nastúpia na scénu burani a môže začať hixplo. A to teda vynikajúce. Nemyslím tým len krvavé scény, oveľa viac ma bavil psychologický tlak, tá dusnota, ktorá srší z danej nepríjemnej situácie, keď burani postupne začínajú nahlodávať svoje obete. Išlo to tak ďaleko, až ma prepadla nepríjemná myšlienka, že ako dobre, že sedím doma v obývačke a nemusím dýchať ten smrad čo tí nešťastníci. Potom sa to trocha zvrtne, keď žienka-umelkyňa zrazu nadobudne zabijácke inštinkty a prerobí stodolu na štýl Sám doma, ale všetko je odpustené perfektným záverom, kde došlo aj na slušný masakrík. Môžem len odporučiť. 80/100

Okrsek 49 (2004)

Óda na hasičské remeslo. Na film sa však nepozerá zle, vyžaruje z neho príjemná odpočinková energia. Jednotlivé akčné scénky pri hasení ohňa sú dostatočne napínavé aj emočne zaujímavé. Na druhú stranu, J. Phoenix tentoraz nijak zvlášť neohúril, svoju postavu síce zvládol, ale akosi bez života, mdlo a fádne. Na kvalite filmu to žiaľ dosť uberá. Jediný, kto výraznejšie herecky zaujal bol Travolta, len škoda, že sa mu nedostalo viac priestoru. U mňa nadpriemer s odretými ušami. 70/100

Posedlost (1981)

Tak čo k tomuto napísať? Snímok mi poriadne prečistil dutinu lebečnú a len ťažko sa komentuje. Snáď len toľko, že patrí k filmom, ktoré diváka zasiahnu a duševne rozleptajú. Slovami bizarné, ťaživé, náročné, deprimujúce, psycho, únavné.... Jednou vecou som si však istý, nikdy predtým som vo filme nevidel tak geniálne zahranú ženskú posadnutosť, úžasný výkon, úžasná Isabelle Adjani. Ani vlastne neviem prečo som snímku nedal plný počet, asi to chce ešte druhé, prípadne tretie pozretie. 89/100

Legenda 17 (2013)

Tak tomu poviem životopisný film ako remeň! Snímok opisuje strastiplnú cestu za úspechom jedného z najtalentovanejších hokejistov na svete - V. Charlamova, od čias v Španielsku až po prvý zápas svetovej série proti Kanade (jeden Kanaďan mi strašne pripomínal zarasteného orangutana, náhoda alebo úmysel? :D). Neuveriteľná drina, neuveriteľná vôla niečo dokázať, ale zachovať si pritom aj svoju tvár a presvedčenie. Pokiaľ to tak na tréningoch naozaj vyzeralo nemožno sa čudovať, že CCCP malo toľko skvelých hokejistov, a to nehovorím o najslávnejšej, najlepšej päťke všetkých čias - Krutov, Larionov, Makarov, Fetisov, Kasatonov - ktorých si pamätám aj ja :) Atmosféra v záverečnom zápase bola neskutočná, niečo úžasné. Klobúk dole. 85/100

Mother's Day (2010)

Vynikajúci rukojemnícky thriller, ktorému k dokonalosti chýba iba málo. O horore by som v tomto prípade nehovoril. Aj keď to nebolo tak násilnícke, alebo krvavé ako bol napr. The Last House on the Left, snímok má však iné kvality. Úvod je pomalší a priemerný, čo nezmení ani príchod grázlov, ale odkedy sa zjaví "matka" začne tu vládnuť hustá psycho dusnota. Rebecca De Mornay bola jednoducho úžasná, z filmu sa vďaka nej stalo výborné rukojemnícke pošušňáničko, ktorému sa darí brnkať na psycho notu diváka. U mňa veľká spokojnosť, odporúčam každému fanúšikovi tohto žánru. 85/100

(1998)

Aronofsky ma ešte nikdy nesklamal, čo je aj tento prípad. Ide o príbeh geniálneho matematika, ktorý sa snaží objaviť univerzálny kód, ktorý by dokázal nielen predpovedať hodnoty akcií na burze ale aj vysvetliť podstatu prírodných zákonitostí. Film predostiera teóriu ohľadom hypotézy, že všetko na svete sa dá popísať číslami, a kde sú čísla je aj vzorec, snaží sa tak uchopiť podstatu zlatého rezu. Čiernobiele prevedenie spolu s hudobnou vložkou umocňuje psychedelickú atmosféru, ktorá má naozaj svoje čaro. Židovská číselná teória už bola na hrane, ale tu ide o čisto subjektívnu záležitosť. V každom prípade film navodzuje zaujímavé filozofické otázky, na ktoré sa snaží svojim "matematickým" spôsobom hľadať odpovede. Čo si z toho divák zoberie a ako v sebe tieto filozofické otázky spracuje je už individuálne, a práve v tom má snímok svoju najväčšiu hodnotu. Rozhodne je o čom popremýšľať. Ďalší poznatok, ktorý mi film dal je, že niekedy, za určitých okolností, dokáže byť liekom aj obyčajná vŕtačka. :) 85/100

Los ojos de Julia (2010)

Dobrý mysteriózny thriller, horor ani omylom, možno tak na samom začiatku. Atmosféra bola slušná, aj keď na môj vkus dosť nestabilná, často sa striedala s nudnejšími, slabšími pasážami. Spočiatku to ani tak nevadilo, ale odkedy bol vrah jasný, tak už logicky áno. Celkový dojem však nie je vôbec zlý, možno aj kvôli tomu, že tu nechýba napätie a herečka zvládla svoju postavu veľmi dobre. 70/100