Oddělené světy (2008)

Severská dráma sklame málokedy, a som rád, že je to aj tento prípad. Krásna ukážka vymývania mozgov, vnucovanie svojho presvedčenia, a to aj za cenu straty svojich najbližších. Je hotovou katastrofou, keď sa človek narodí do takej rodiny, potom vymaniť sa z takého chorého spoločenstva dokáže naozaj iba silný jedinec. Bohužiaľ, podarí sa to iba zlomku ľudí. Ide o najnáročnejší duševný boj v živote a víťazstvo vždy vyžaduje nejaké obete. Len škoda toho pomalého tempa, ale film ako celok určite patrí do červených čísiel, pretože pointa a jej obsahová forma naozaj stoja za to. 75/100

Wolf Creek 2 (2013)

Jeden z mála prípadov, kedy dvojka totálne prevalcuje jednotku. Na toto sa už dalo pozerať bez väčších výhrad, hlavne kvôli tomu, že sa odbúralo totálne hlúpe chovanie sa postáv z jednotky a "milý" vlastenecký pánko mohol vyniknúť v celej svojej kráse. Atmosféra síce nebola nič extra, ale nebolo to ani najhoršie, niektoré scénky a hlavne hlášky dokonca pobavili. Čo sa týka gore, bolo určite lepšie ako v jednotke, ale na druhú stranu nebolo ho ani veľa. Páčil sa mi aj záverečný, vedomostný kvíz, treba uznať že išlo o zaujímavé spestrenie deja. Takže ja som spokojný, keď bude aj prípadná trojka v podobnom duchu budem len rád. 75/100

Nepřítel (2013)

Na pochopenie veľmi ťažký film, je tu veľa možných nejednoznačných vysvetlení pointy, každý tento film chápe inak. Pravdepodobne pokiaľ pointu neosvetlí samotný autor tak všetko ostane len na úrovni debát a teórií. Ja film vnímam ako vnútorný boj, ktorý sa odohráva v Adamovej hlave, kde sa spriada pavučina strachu zo zodpovednosti a nenaplnených snov a ich následné potláčanie. Súhlasím s tvrdením, že koniec je jeden z najšokujúcejších zo všetkých filmov vôbec. Ani si nepamätám film, kde by som na konci dostal takú "facku". Len škoda toho tempa. Na môj vkus bolo hrozne komótne, uspávajúce a aj keď atmosféra nebola zlá, chýbalo tu napätie, a to v tomto žánri je určite veľké mínus. Film je ťažké opísať, to treba vidieť a nech si naň každý urobí názor sám. 10 ľudí = 10 názorov na film, vysvetlenie je veľmi individuálne. Kde je pravda? To vie len autor. 75/100

Ukrutně šťastni (2008)

Ťažká severská psychóza so slušnou atmosférou. Dej je síce ťažko pochopiteľný, ale práve to je na ňom zaujímavé. Na to, aby si človek film vychutnal musí riadne zapnúť závity. Priznám sa, že som mu pôvodne chcel dať tri hviezdy, ale ako som začal premýšľať nad súvislosťami a nad tou komunitou svojráznych "čudných" postavičiek malého mestečka obklopeného bažinami došlo mi, že to vôbec nebolo zlé, ale že ide o dokonale prepracované, majstrovské psycho. Spôsob, akým obyvatelia mestečka vmanipulovali cudzinca tam kde ho chceli mať bol úžasný. To dôjde divákovi až na samom konci, ktorý je vážne dokonalý. Len ja by som pridal ešte viac na atmosfére, bola dobrá, ale nie až tak, aby sa u mňa dostavil ten príjemný mrazivý pocit. 80/100

Ledová archa (2013)

Od tohto filmu som čakal veľa, a som rád, že nie som sklamaný. Mám rád, keď sa atmosféra vybuduje hneď na začiatku a udrží sa čo najdlhšie. V zadnej časti vlaku vládla dokonalá špina a beznádej, presne to, čo v sci-fi postapo hľadám. Ku koncu, ako sa nešťastníci prebojovávali na začiatok vlaku, začala síce atmosféra celkom logicky opadať, ale zase sa to nahradilo slušnou akciou a vôbec nie zlou dejovou linkou. Jednoducho, film mi nedal ani chvíľu vydýchnuť, bavil od začiatku až do konca. Rozhodne ide o zaujímavú myšlienku (vlak ako uzavretý ekosystém), ktorá bola veľmi dobre filmovo spracovaná a preto snímok odporúčam všetkými desiatimi. 85/100

Dobrý ročník (2006)

Pohodovka ako vyšitá. To najlepšie na filme je príjemné prostredie južného Francúzska. Ďalší film, ktorý vám atmosféru konkrétneho regiónu prenesie až k vám do obývačky. Dej je síce už vopred nalinajkovaný, ale pôsobí veľmi pozitívne, takže nenudí. Prvky romantiky a komédie sú veľmi dobre vyvážené, preto si každý príde na svoje. Film má ale jednu nevýhodu. Treba mať doma aspoň jednu fľašku vína, ten pohárik k tomuto filmu akosi patrí a len ťažko mu človek odolá :) 75/100

Cedulky (2008)

Romantický kraťásek s nápadom. Milé a príjemné :) 80/100

Přežít s vlky (2007)

Je mi jedno, či bol príbeh vymyslený alebo pravdivý, túto otázku je zbytočné riešiť. Hlavný je príbeh. A ten rozhodne má čo povedať. Často sú to zvieratá, čo prejavia milosrdenstvo, ľudskosť a lásku.... Naproti tomu ľudia sú niekedy horší ako tie najobávanejšie beštie, hlavne kvôli tomu, že často idú proti prírode a dobrovoľne sa z nej vyčleňujú. Vnímajú iba seba a vonkajší svet iba do takej miery, aby im to prinieslo čo najväčší prospech. Tiež je veľký rozdiel medzi zištnou a nezištnou pomocou. Možno tento film obsahuje pár technických nedostatkov, ale má i krásny dej a myšlienku, nad ktorou sa oplatí premýšľať. Na záver prišlo i na emócie. Snímok som pozeral s dcérou, približne vo veku toho dievčatka a nemohla od neho odtrhnúť oči. Dokonca som jej to musel pustiť dva krát po sebe. Potom prišlo samozrejme i množstvo otázok, na ktoré som však odpovedal veľmi rád a prvý krát s pocitom plodnej diskusie s mojim malým človiečikom. Film si určite zaslúži červené čísla. 80/100

Godzilla (1954)

Priznám sa, bol som zvedavý na japonskú klasiku o Godzille, a musím uznať, že som milo prekvapený. Príbeh je síce pomerne priamočiary (objaví sa príšera, vymýšľanie metód na jej zničenie, prehováranie vedca, ničenie mesta.....), ale bol zahraný s typickým japonským nasadením. Efekty boli na svoju dobu vynikajúce, aj keď niekedy vyvolali úsmev na perách :). Tiež bolo zaujímavé sledovať úroveň dobového vedeckého poznania. Nevedel som, že si vtedy mysleli, že dinosaury tu chodili pred dvomi miliónmi rokov a to aj spolu s trilobitom. Rok 1954 bol v japonskej kinematografii bohatý, priniesol dva filmy, kde každý zadefinoval svoj vlastný žáner. 75/100

Temné lesy (2003)

Rozhodoval som sa medzi tromi a štyrmi hviezdami, ale nakoniec som sa priklonil k lepšiemu hodnoteniu. Má to naozaj hustú, dusivú atmosféru, čo je veľké prekvapenie a menší zázrak, pretože vo filme sa toho vlastne moc nestane a krv sa preleje iba málo, mimo záber a bez bubáka. Tento hororík je vystavaný na úplne inom princípe ako je bežné. Atmosféra je budovaná na základe strachu z neznámeho a temného strašidelného prostredia lesa. A ono to fungovalo. Vygradovala do takých rozmerov, ktorými sa môže pochváliť len veľmi málo hororov. Na druhú stranu, film vo mne vyvolal takú veľkú zvedavosť ohľadom celkovej pointy a v tomto smere ma tak namlsal, že som od konca a záverečného rozuzlenia očakával podstatne viac. Na záver prišlo preto sklamanie a pocit nevyužitého potenciálu. Film však aj tak odporúčam do pozornosti, pretože tá atmosféra je naozaj luxusná, málokedy sa podarí natrafiť na niečo také. 70/100