• Western

Pleasantville: Městečko zázraků (1998)

Městečko Pleasantville mi v mnohém připomíná film Až přijde kocour s Janem Werichem. Proto mě zprvu tolik nedostala jeho největší přednost, tj. originalita provedení. Po druhém shlédnutí jsem si to užil víc a musím hodně přitlačit na pilu. Ještě dodám, že se mi moc líbilo herectví Joan Allen.

Truman Show (1998)

Už si snad ani nepamatuji, kdy mě některý film takto dokonale dostal. Co dělat, běžný smrtelníku? Všechno na čas zabal a zmiz někam do hor pást ovce:-)

Harley Davidson a Marlboro Man (1991)

Butche Cassidyho a Sundance Kida tehdy nezastřelili, jenom se chlapi na pár let někam uklidili. Makali u kolotočů a během šňůry si střihli ještě tento biják. Ale jinak dobrý:-)

Černá kniha (2006)

Výborně natočený film, který stojí někde v polovině mezi klasickým válečným snímkem a dobrou akční podívanou. Proto mi ani nevadilo, že některé scény mohly vypadat trochu naivně. Sledovat Carice van Houten byl zážitek, dokázala být přesvědčivá ve všech extrémech, které její role přinesla. Zajímavý je i dějový přesah filmu, kdy si Verhoeven pro poválečnou "idylku" v židovském kibucu vybral zrovna podzim 1956. V té době právě probíhala Suezská krize, která znamenala pro Izrael, Británii a Francii obrovskou mezinárodní blamáž a přinesla jim nálepku agresora. Trochu nečekaně se tak objevil zajímavý námět k zamyšlení, který jsem u ponurých filmů z období holocaustu ještě nikde nezaznamenal.

Osudný omyl (1993)

Moje oblíbené béčko. Alicia tehdy byla vážně eso. Škoda, že filmu chybí kvalita. Příběh vůbec nezačal špatně a tato tehdy 17-ti letá herečka jej dlouho táhla! Konec filmu bohužel poznamenal zaprděný, suchý a společensky přijatelný alibismus. Místo toho, aby tomu troubovi nakopala prdel, udělají z holky cvoka, tečka. Přesto, poslední záběr mě dostal. I go crazy, crazy, baby, I go crazy :-)

Magnolia (1999)

Každý máme nějaké svoje slabé místo a i náhoda nás může přinutit vyložit karty. Hlubší význam tohoto filmu, který pozvolna graduje až do hluboké deprese, mi asi zůstane skryt. Anebo šlo o ten jediný úsměv na závěr?

To, co dýchám (2007)

Zajímavá stylizace, netradiční provedení. Jen se scénářem už to je horší. Tedy: [spoiler] Černoch se vyblázní, přijde o prachy a když mu začne hořet koudel u zadku, chce zmizet. Narazí na bouchače a ten jej v návalu velkodušnosti nechá jít. Dokonce mu dá i svou vlastní zbraň. Černoch drapne bouchačku a potom to podle mě vypadalo tak, že obratem upaluje do banky napravit si svou finanční reputaci. Následují OSUDY dalších lidí, které si divák musí posunout v čase o něco nazpět. O kolik? Bouchač přijde o život a story ještě nějakou dobu pokračuje... Jenže právě tady se dozvíme, že až teď se černoch konečně rozhoupal a pustil se do toho svého bankovního "majstrštyku." Tak to mi moc nedává smysl, časově to nesedí. Co ten chlap celou tu dobu dělal? Každopádně osudy více lidí se opravdu propojily, jednomu spadne na hlavu taška plná peněz, druhému celý scénář:-) [/spoiler]

Na Hromnice o den více (1993)

Nerad něco píšu o komediích. Nemohu se vždy zbavit dojmu, že jsou na jedno použití:-) Na Hromnice se ale sešlo víc věcí, které mě nutí si toto mínění poopravit...

Valkýra (2008)

Valkýra se blíží k něčemu, co lze označit jako hraný dokument. A to je jen dobře. Oceňuji, že tentokrát nebylo použito "umělé barvivo" v podobě dramatických a citových výmyslů a nevznikla tak obvyklá karikatura vzdáleně připomínající historický scénář.

Lásky čas (2013)

Filmy, které stojí na opakování stále toho samého, bych rovnou hodil do koše. A je jedno, jakou přeslazenou báchorku na ně kdo pověsí...