• Western

Moře lásky (1989)

Velmi solidní film, na tu dobu nepochybně. Toto krimi si budu pamatovat díky skvělé atmosféře a triu Pacino, Goodman, Barkin. Uznávám, že jsem tady zaznamenal neblahý pocit umělého vývoje událostí, ale budiž... V místní TOP10 jsou i větší krkolomnosti (Sedm), navíc podle mě přehnaně opěvované.

Taxikář (1976)

"You talkin' to me?" Právě takové role sednou De Nirovi skvěle. Taxi Driver je v jeho podání prvotřídní ponuré představení chlapa, jakých bylo ve Státech po návratu z Vietnamu mnoho. Tehdy za vším chtěla společnost udělat tlustou čáru, dnes se tomu všeobecně říká "syndrom Války v zálivu". Možná chtěl Scorsese říct: "Nehažme je přes palubu", proto ten uhlazený konec...

Okno do dvora (1954)

Skvělý film, silný v celku i v detailech. Samotné Hitchcockovo napínání struny mi tentokrát přišlo moc dlouhé, ale o to víc se mi líbil vývoj postav. Partnerská pointa se "slečnou dokonalou" byla i vtipná, voayerství je zřejmě nakažlivé:-) A ještě jedna věc podstatná nejen pro tento film, Grace Kelly byla tehdy skutečně krásná žena.

Závrať (1958)

Stará škola. Mistrovské řemeslo, vizuálně i hudebně stále hodně působivý film. Vadilo mi pózerské, dnes už poněkud naivní vyznění postav, které James Stewart a Kim Novak zosobňují. Nic naplat, v 50. letech se to tak točilo.

Očistec (1999) (TV film)

Dobrý nápad, ale ke stejně dobré realizaci chybělo "sakra hodně". Natočit to v trochu bláznivějším stylu, z těch dlouhých vyčkávacích pasáží udělat něco ujetého, mohla to být skvělá podívaná. Hodil by se mi tady Tarantino, i když sám nevěřím, že to říkám:-)

Král komedie (1982)

Scorsese nebo De Niro zřejmě zkoušeli natočit něco odlišného, film mi ale vůbec nesedl. Vše tady bylo podivně šílené, pomatené. Nikdy mě ani moc nebavil způsob zábavy ve stylu nucené One Man Show, o který se Král komedie pokouší. Reality show snad každý vnímá se značnou rezervou, vedle čehož se vytrácí i nepatrná pointa příběhu. Ještě mě napadá jedna věc, hlavně pro slabší povahy. Straší tady zřejmě nejodpudivější ženská, kterou se kdy filmový průmysl odvážil obsadit:-)

Stíhači, na start! (1976)

Poctivě natočený pohled na leteckou válku, která se tehdy už stala stejně neúprosnou, jako jatka na zemi. Film o lidech, kteří bojují s nepřítelem, stejně tak i s vlastním strachem. Žádní neprůstřelní borci, žádné obvyklé pindy a laciné výmysly. Závěr filmu podtrhuje kontinuitu příběhu. "Stíhači, na start!" je opravdu nenucená klasika tohoto žánru, na svou dobu i dobře řemeslně zvládnutá. Zaujme i pěkná přehlídka letadel v čele s britským tahounem S. E. 5. Jenom pro šťouraly, "esépětka" by potkala neměcký Fokker E III snad jenom tehdy, kdyby Fritze napadlo uspořádat letecký den s veterány, těžko by se ale nechala sestřelit:-)

Arn (2007)

Joakim Nätterqvist, nebo jak se ten chlap jmenuje, zahrál výborně "jeptišku" i křižáckého harcovníka. Paráda. Vždy jsem chtěl vědět, jak by dopadl historický velkofilm bez toho, aby to celé stálo na nějakém provařeném ksichtu zaručujícím kasovní úspěch. S americkým filmem na to rovnou zapomeňme, tam jako křižáka klidně obsadí Orlando Blooma nebo podobnou katastrofu. Tak to vypadá, že dobré historické filmy budou pocházet ze severní Evropy.

Mlčení jehňátek (1991)

Mlčení jehňátek a Buffalo Bill, u mě dávno zakořeněný děsivý pocit ještě z premiéry tohoto filmu:-) Thomas Harris je můj oblíbený autor, všechny díly Lecterovy série jsou v knižní podobě výborné. Avšak film Mlčení jehňátek se vymyká svou psychologickou syrovostí, a samozřejmě také totálně ohyzdnou deviací toho cvoka.

Kmotr (1972)

Skvělý filmový zážitek. Ideální se suchým červeným, a nemusí být nutně sicilské ani toskánské:-) Tři hodiny nádherně plynoucího děje ve společnosti skutečných mistrů svého řemesla. A pokud platí, že víno časem zraje, potom s dalším shlédnutí nepochybně i tento film.