Mimořádná událost (2022)

Jako televizní inscenace, která by měla asi tak poloviční stopáž, by to bylo povedený. Potíž je, že to je celovečerní film a já ho viděl v kině. Jsou tam vtipy, určitě, ale jako celek to není moc soudržné a nikam to moc nevede.

Největší z Čechů (2010)

Ten film není povedený. Víte, jak jsem to poznal? Je tam napsáno "komedie", ale neni to legrační. A hrajou tam ti sami lidi, co prakticky ve všem. I když, to úplně nejhorší (Gajslerová, Pavel "Bohemia Energy nic na vás nehrajeme" Liška, Taťána) tu nejsou. Proto dvě hvězdičky.

Chandra (2020)

Herci nejsou moc ruský, ale atmosféra, dialogy a humor jsou ruský o to víc. A je toho spousta, u čeho jsem se smál nahlas.

Solncepjok (2021)

Úplně každá strana jakéhokoli konfliktu se snaží svůj pohled představit jako spravedlivou válku. Rusové v tom nejsou výjimka, a tak je potřeba tenhle film brát - v principu má dát ospravedlnění ruskému vojenskému angažmá na ochranu civilů na východě Ukrajiny (psáno únor 22). Jako akčně-válečný film to funguje dobře. Násilí i jeho důsledky jsou tu zobrazeny opravdu naturalisticky. Pokud už jste tedy nějaký film o válčících Ukrajincích viděli (třeba Volyň), nebudete ani zde ochuzeni o mučení, okrádání a vraždění civilistů či válečných zajatců. Ukrajinští dobrovolci jsou tu vykresleni jako tlupa banditů, sestřelené letadlo je plné amerických, polských a dalších hrdlořezů, povstalci jako dobří a srdeční lidé, ruští speciálové "na dovolené" jako záchrana z nebes. Zajímavé je, že to tu není úplně černobílé a na obou stranách konfliktu film ukazuje velké nadšení k boji hlavně u zelenáčů a naopak odpor k válce u lidí, kteří už si prošli Afghánistánem. Celkově to hodnotím vysoko, tyhle východní filmy mají prostě něco do sebe, co Američani neumí a nebo se to bojí ukázat. Technická poznámka: Solncepjok, tedy sluneční zář, je název pro mobilní raketovou baterii.

Bod varu (2021)

Je to dobrý, určitě. Ale pořád jsem měl pocit, že tomu něco chybí, a i po skončení ho mám. Možná je to tím, že to má dynamiku, akci, konflikty, ale zásadní věci jsou jen naznačené, nevyvinou se a nedojdou k nějakému závěru. Je to jako rychlý vhled v rámci nějaké televizní show.

Čas (2021) (seriál)

Jo. Trochu zjednodušený, ale dobrý. Místo, kde nechceš být.

Město podivínů (2018)

Proč se projednou nepodívat na stejné věci úplně jinou optikou? Hezký nápad, dobré zpracování, moc šikovná malá herečka (ale i otec Emil Jelen je ok). Příjemné překvapení.

Cry Macho (2021)

Takové lepší tři. Čtyři dát úplně nemůžu, na to je to moc predvidatelný. Pomalé tempo mi nevadí, atmosféra a postavy jsou taky fajn, jen se toho děje málo, a když už, tak tomu chybí nějaké zásadní překvapení. Ale ok, pořád slušný standard a dokoukal jsem to do konce, což je rozhodně víc, než je můj standard třeba u české tvorby poslední doby.

Devadesátky (2022) (seriál)

Narozdil od případů 1. oddělení tu není formát jeden díl = jeden případ. Což je škoda, místy se to úplně zbytečně táhne (třeba půlka dílu je jen o otvírání sudu) nebo odbočuje k nijak dál nerozpracovaným osobám a kauzám (Jonák, Mrázek, Rusové). Určitě je tu hezky zachycená část atmosféry tě doby, aranžemi, kostýmy, hudbou. I herci mi celkem sedli. Upřímně nemyslím, že by Orlické vraždy byly to nejzajímavější, co se v té době stalo, ani že by bylo na to potřeba tolik času (Svoboda to v Sametových vrazích zvládl ve dvou hodinách a myslím i líp). Možná to chtělo jet ty díly delší, třeba po 90 minutách, dát vždy jeden hlavní případ a do toho pár delších, které by se tam zjevovaly průběžně. Jako celek je to myslím na tvorbu ČT nadprůměrné, takže 3 hvězdičky ode mne. Ale ten hype a tuny článků, to je myslím velmi velmi přehnané a nezasloužené. Ale možná je to tím, že část lidi v tom má nostalgii a část těch mladších na to kouká že zájmu, jak to tehdy vypadalo.