Americký táta (2005) (seriál)

Autorský rukopis Setha McFarlanea je tady znát, zejména v hodně - a místy opravdu hodněhodně - nevybíravém a někdy i krutém humoru. Hlava rodiny je ostře zakotvená konzerva, nicméně terčem se tady stávají jak  typičtí republikáni, tak i ostatní skupiny, jako jsou různé rasové menšiny, homosexuálové a v podstatě kdokoli další. Nejzábavnější figura je nejspíš mimozemský ilegál Roger. Zvlášť mne pobavil díl, kde Steveovi namluvil, že ho vzali do školy čar v Bradavicích, a místo toho ho zavedl do výrobny drog plné potetovaných Mexičanů. Nebo díl, kde se rodina přestěhuje do Saudské Arábie a old-school systém se značné části rodiny zalíbí. K páté hvězdičce chybí trochu lepší vyrovnanost dílů a širší škála postav.

Magická hlubina (1988)

Je to hezky natočený, to jo. Herci pěkný, moře pěkný, jídlo lákavý, záběry povedený. Jenom vlastně to nemá příběh, který by mne úplně vtahnul. Parta chlapů, co se potápí na čas, to mi trochu připomnělo Čepka ve Vesničce, jak se vždycky potopí a soused mu mezitím osahavá manželku.

Superintelligence (2020)

Projedeme si silné a slabé stránky tohoto dílka: Silné: námět. Je to neotřelé a dávalo by to dost prostoru pro veselé věci. Slabé: všechno ostatní. Hrají tu prakticky jen oškliví lidé. Já vím, podle toho se hodnotit nemá, ale strašně špatně se na to kouká a z hlavní hrdinky fyzicky bolí oči. Scénáři chybí jednak příběh, jednak schopnost pracovat s vtipem a pointou. Takže jsem se nesmál. Vůbec. Takové ty moderní progresivistické věci, jako je prezidentka a k ní tým asijská generálka a černošský generál, to spíš přeskakuju, v kontextu téhle kraviny je to už jedno.

Já chci taky (2012)

Asi nejvíc fantastický (filozofický?) film od Balabanova. Pořád samozřejmě je to o Rusku a jeho obyvatelích, takže tu je hodně vodky, sušených ryb a minimalistické konverzace, kde dost často chybí pointa, odpověď i zájem. A dost často jsem se právě u nich smál nahlas. Třeba tohle: "Jednou to na mne zkusil homouš. Tak jsem ho zabil. A pak jsem se vrátil zpátky a toho plukovníka jsem taky zabil." Nejdřív jsem myslel, že mne tohle nebude bavit, ale jak to ubihalo, přišlo mi to čím dál lepší. Všichni by prostě chtěli najít nějakou cestu z té bídy. I kdyby to mělo stát život. Pořád nicméně myslím, že nejlepší Balabanovův film jdou Žmurki.

Morfij (2008)

Pomalé, působivé, naturalistické. A velmi ruské. Jak je u Balabanova zvykem. Myslím, že tahle verze je lepší, než ta s Harry Potterem.

My iz buduščego 2 (2010)

Narazil jsem na to úplně náhodou na Youtube. Základ je si říct, že to je dost blbost, navíc postavená tak, aby co nejvíc zdůrazňovala tu část ukrajinské historie, která se teď hodí (Banderovci a jejich zločiny). A ani herci mě tu moc nebavili. Bitevní scény jsou ale natočené povedeně, v tom jsou pořád Rusové dobří.

Mama (2013)

Takové lepší tři. Většinu fimu to má dobrou atmosféru a člověk se fakt bubakomámy bojí. Čím víc je vidět, tím to začíná být slabší. A konec se spoustou digitálních efektů je už vyloženě slabej. Ale tak už to v žánru bývá. Řekl bych, že těch současných cca 70 procent sedí.

Děti noci (2008) odpad!

Dlouho jsem přemýšlel, co Martě Issové chybí. A pak jsem na to přišel. Talent. Bohužel v kombinaci s nudným scénářem a uměleckým pojetím, kdy každý druhý záběr trvá pětkrát dýl, než by bylo potřeba, je z toho další zbytečný film.

Oui, šéfe! (2012)

Není to nějak vyloženě řachanda, ale je to tak milé francouzské a úsměvné, že jsem to dokoukal a bylo to fajn.

Život podle Dana (2007)

Není to vtipný. Je to romantický rodinný film. Ne komedie. Neměl jsem tam jedinej moment, kdy bych se smál.