Žoldáci (1995) odpad!

Tenhle výtvor by se zřejmě bez uzardění dal nazvat etalonem sračky, která je pokusem o militaristický film. Tlupa totálně blbých primitivních hovad posbíraných po kriminálech se stává jednotkou žoldáků na cestě k vysvobození rozmazlené dcerušky jakéhosi miliardářského páprdy. Jestliže casting nebyl prováděn v ústavech pro mentálně choré s IQ nižším než 45, musí se těm individuím, co se ve filmu objevují, nechat to, že ty blbečky zahráli "dobře", protože na tak odpudivou bandu totálních dementů se téměř nedalo vydržet dívat. Nejlépe kvality tohoto výtvoru asi vykreslí skutečnost, že v té nesnesitelně blbé časové lajně, která je filmu vyhrazena na vyplýtvaném celuloidovém pásu (anebo v diskovém poli počítačů) se odehrávají i natolik "reálné" věci jako je bitka těch naverbovaných kreténů mezi sebou a to během akce.

Nespoutaný Django (2012)

Tři trochu vtipné scénky a pár hlášek je na 165 minut opravdu málo. Jinak je film nuda o ničem a některé scény jsou jakoby navíc a do toho, co autoři asi nazývají slovem "děj", nijak nezapadají a zřejmě jen prodlužují dobu trvání filmu. Například scéna s dynamitem vypadá, jako kdyby si ji Tarantino narychlo dopsal do scénáře po vlastním spontánním rozhodnutí o tom, že si vlastně taky chce zahrát, učiněném ve chvíli, kdy natáčení již probíhalo.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Kdyby seriál nebyl bezúčelně zprzněn hloupou "politicko-konspirační" dějovou linií, v níž jde především o otravnou neustálou komunikaci přes mobily a jejímž jediným praktickým důsledkem je to, že na útěk je méně času, dal bych výrazně vyšší hodnocení. Hlavní dějová linie je totiž propracována velice dobře (až na několik zvratů nacpaných do scénáře zřejmě na poslední chvíli, když se tvůrcům zdálo, že by to vydalo na málo dílů) od plánu útěku až po jeho realizaci včetně technických detailů (kterým tedy občas je co vytknout, protože každý, kdo někdy v ruce držel nějaké nářadí, ví, že v praxi by některé postupy byly reálně naprosto nepoužitelné). Když se tedy přes mobilně-komunikačně-konspiračně-stupidní dějovou linii použije záchranná metoda fast forward (jejíž absence hlavní linii nijak neuškodí - ověřil jsem si to sám při druhém sledování), je seriál (přesněji tedy pouze jeho první série) dobrý. Následující série mi totiž připadaly jako kdyby už jen recyklovaly to, co bylo v první sérii dobré, a obsahovaly čím dál více toho, co bylo nezajímavé anebo přímo otravné, tj. "politicko-konspirační" dějová linie se rozjíždí naplno a útěk z dalších vězení je už vcelku o ničem, přičemž nesmyslných zvratů neustále přibývá. Ohledně postav, co mi fakt vadily, bych shrnul, že se tam vyskytuje přiblblý otravný puberťák (LJ junior), nesympatická právnička, která zřejmě nikdy neumí zavřít hubu, neboť stále ukazuje zuby, slizounský agent jakési tajné služby, který když se objeví v záběru, tak je jasné, že nastala konspirační dějová linie a že tudíž dalších deset minut budou jen kecy přes mobily, a ještě ten na drsného rappera si hrající blbeček (s výrazem vyjadřujícím něco jako já jsem fakt hustej gengsta a kdo mi nevyhoví, na toho se budu děsně ublíženě dívat tak otravným způsobem, že si to příště nedovolí), jehož jméno jsem raději zapomněl. Naproti tomu postavy Mikea Scofielda a Lincolna Burrowse jsou propracovány zajímavě, úchylák T-Bag je vytvořen a zahrán přímo geniálně a dalším vězňům zapojeným do útěku (kromě výše zmíněného rapujícího blbečka) by taky člověk proti tomu hajzlíkovi Bellickovi fandil. Ultimátní hláška celého seriálu (pronesená na adresu T-Baga): "Tví rodiče na tebe musej bejt fakt pyšný, trefit hned první tři místa šuntu: rasista, pedofil a debil."

Kruh (2001)

Zajímavé téma, ale zpracované naprosto nezáživnou formou. Vše dokresluje bezúčelná retrospektiva, která je zřejmě pokusem o dramatické vyznění situací, které jsou v každodenním životě naprosto běžné. Dětské herecké výkony ve vedlejších rolích jsou naprosto příšerné (není to ani herectví, ani výkony), je to buď mluvení jako když dvouleté dítě čte z papíru text napsaný nečitelným písmem, nebo hysterické řvaní, která má za následek, že film místy připomíná splašený roj hyperaktivních blech. Celkově to je hrozná nuda.

Tobruk (2008)

Film bez začátku a konce a bohužel i bez děje. Exotické prostředí nemá samo o sobě nejmenší šanci vylepšit nudný film, který je o ničem. Zejména "centrální" pasáž, kde je divák nucen půl hodiny v kuse zírat na chlapa bloudícího mezi dunami je opravdu téměř nestravitelná.

Brutální Nikita (1990)

Začátek sliboval zajímavou podívanou, ale od půlky filmu už jsem se nudil. Akční scény nebyly špatné, ale na to, že Nikita má být brutální, jich bylo poměrně málo, a pasáže citových keců typu "už to nemůžeš dělat", "sice nemáš ráda otázky, ale stejně se musím zeptat" jsem prostě přeskakoval, protože mi připadají jen jako univerzální prostředek k natažení stopáže každého akčního filmu. Finální sentimentální scéna mi pak připadala vyloženě stupidní a konec příběhu jako kdyby chyběl.

Mrazivé peklo (2008) (TV film) odpad!

Varuji před spoilery, popisuji vlastně celý "děj" téhle hrůzostrašné kraviny. Film je nesporně parafrází svého slavného předchůdce s názvem Přežít. I zde se jedná o pád letadla s fotbalovým týmem do horského masivu. Oproti klasice je ale "vylepšen" tím, že ve fotbalovém týmu jsou povinné eliminace rasismu a sexismu, takže členy týmu amerického fotbalu jsou mimo jiné pochopitelně i Asiatka a dredatý rastafarián, který musí mít ve spoustě scén důležité slovo pronesené typicky dynamickým huličským způsobem doprovázeným "yeah, bratha, nigga" gesty. Kapitánem týmu je pak týpek s decentní vizáží latentní buzny, kterému filmaři necitlivě namalovali rty narůžovo, aby zdůraznili jeho přínosné a nezpochybnitelné verbálně pronášené návrhy na operativní řešení nastalých situací. Skoro neskutečným "přínosem" je ovšem lidožravý Yetti, který si od trosek letadla odnáší mrtvoly a ještě předtím si pochutná na jednom ze dvou odvážlivců, kteří šli hledat vysílačku do odlomené ocasní části letadla, která skončila několik kilometrů za částí, kde se naše partička nachází. Tohoto chlupatého zubatého homunkula se pochopitelně preventivně zděsí i dva záchranáři horské služby, kteří se ze své základny vydali hledat letadlo pěšky - asi pro utužení kondice, nebo proto, že filmaři neměli dost prostředků na to, aby se vrtulník ukázal ve filmu na více než třicet vteřin v úvodní části pátrání a dejme tomu čtyřicet vteřin na konci filmu. Počínajícímu kanibalizmu mezi hladovějícími trosečníky zabrání již zmíněná uvědomělá Asiatka, která všechny zbývající mrtvoly dokáže nějakým záhadným způsobem spálit na ohýnku vysokém asi půl metru. Ve chvíli, kdy se pěší výprava záchranářů již pomalu blíží ke skupině a cestou narazí na dvě nedojedené levé nohy, které Yettimu nějak nesedly, rozhodne se skupina ve strachu před tímto monstrem opustit danou lokaci a zkusit štěstí při pěším výletu do civilizace (toto rozhodnutí není realizováno ani není vysvětleno, proč tomu tak je). Té noci je druhý ze dvou odvážných lovců vysílačky zastřelen signální světlicí ranou mířenou přímo do xichtu, protože si jiný člen výpravy myslí, že se Yetti konečně zjevil na veřejnosti a má hlad. To se stane realitou o chvíli později, když se pokouší dostat do zbytku trupu letadla skrz okýnko a při té příležitosti shodí tento kus do propasti, takže parta trosečníků ve spěchu běží ven. Pochopitelně je tam jeden, který tvrdí, že "nemůže", ale jedna slečna ho dostane ven v poslední chvíli. Ale pro dobrotu na žebrotu: poseroutkovo srdce se vzápětí stane chlupáčovou půlnoční svačinou a dotyčné slečně je rozdupnuta hlava. Chvíli poté je Yetti úspěšně, leč jen dočasně, zapálen - jeho srst politá hořlavinou s pomocí další světlice hezky vzplane, ale on se válí ve sněhu a uhasí se. Za trest si odnese přítelkyni kapitána týmu, kterou, kdo ví proč, nesežere, ale jen si z ní udělá mazlíčka na noční přitulení. Trosečníci se samozřejmě s pomocí záchranářů vydávají na záchrannou misi. Aby toho nebylo málo, najednou se zjistí, že Yettiové jsou dva, nicméně jsou oba zastřeleni, což ale utrhne lavinu. Ale nebojte se, výprava se před ní úspěšně schová za kámen. Pak se vydá na planinu, ze které ji má vyzvednout vrtulník. Ale pozor: Yettiové zázrakem přežili a jsou řádně naštvaní! Vydají se za výpravou a ta, přestože záchranáři mají každý svoji devítkou, do které ve stylu amerických cops narazí zásobníky, se vydá, jak jinak, pouze na útěk. První výstřely zazní neomylně až když je pozdě a další trosečník to má za sebou. Hned ho následuje i záchranářka, která střílela. V tu chvíli začne střílet i druhý záchranář, ale není dost obezřetný, takže je rovněž zakousnut a posnídán. Trosečníkům zbude aspoň vysílačka a zavolají si vrtulník. Divák nezůstane mezitím ochuzen o vsuvku, kdy kapitán týmu po nedokonalém odražení Yettiho visí za jednu ruku nad propastí a nese váhu svou a ještě Yettiho, který mu visí na noze. Finální scénka je tak "grandiózní" jako celý film: „Mrtvola“ střeleného lovce vysílačky z ocasu letadla se probudí v trupu, kde výprava strávila většinu času, a zjistí, že tam už sám. Ironií osudu se kousek od něj ze sněhu vynoří Yettiho pazoura a tragický konec je už naštěstí překryt titulky, což je možná bohužel otevřená zadní brána pro další díl tohoto úžasného výtvoru.

Vzpurní svědkové (1983) (TV film)

Zpočátku to vypadá jako slušná detektivka, ale čím víc se to blíží ke konci, tím je děj víc a víc nudný a zápletka degraduje až k naprosté blbosti. Ani kvalitní herecké obsazení nemá šanci udělat dobrý film z něčeho, co postrádá smysluplně se vyvíjející děj a závěrečnou pointu.