Volání rodu (1977)

Skvelé a zmysluplné zavŕšenie celej trilógie.

Na veliké řece (1977)

Hodnotím pomerne vysoko vzhľadom na dobu, v ktorej to vzniklo a v krajine, v ktorej to vzniklo. Dnes miesto niečoho takého komerčné TV radšej natočia ďalšiu sériu nejakej tupej telenovely.

Osada Havranů (1977)

Najzábavnejšia na všetkých troch filmoch bola hudba. To praveké "Tekno" nemalo chybu. :-D

Al Kameen (2021)

Arabská reminiscencia na Balck Hawk Dawn. Bohužiaľ, divák na začiatku nemá moc času poriadne spoznať hlavné postavy a prakticky hneď je vrhnutý doprostred akcie. Neviem ako moc sa film blíži realite, ale ak moc, tak "mierové sily" zo SAE spravili toľko fatálnych chýb, až sa čudujem, že to vôbec niekto prežil. To, čo vo filme nejako opomenuli spomenúť je, že táto vojna, ktorá vypukla v roku 2015 a na ktorej sa aktívne podieľajú USA, GB a D, si vyžiadala už vyše 91 600 ľudských životov, z toho 8672 civilistov zabili a 9741 civilistov zranili tzv. koaličné vojská. Práve vojaci zo SAE sú zodpovední za spáchanie množstva brutálnych vojnových zločinov. Viac info nájdete na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Saudi_Arabian%E2%80%93led_intervention_in_Yemen PS: Hodnotím výlučne filmársku prácu, nie politickú rovinu, inak by to bol vyložene odpad.

Nejkrásnější věk (1968)

Klenot CS kinematografie, ktorý je neprávom trochu zabudnutý. Na režisérsku prvotinu výborné.

Hon na kočku (1979)

Trochu zabudnutý, ale milý film o problémoch dospievajúceho dievčaťa, prekvapujúco úplne oprostený od komunistických kecov. Škoda, že sa dnes už takéto filmy netočia.

Star Trek: Discovery (2017) (seriál) odpad!

Pán Spock hovorieval, že na každú situáciu vždy existujú rôzne alternatívy a násilie je to úplne najkrajnejšie riešenie. Tu, v tomto seriáli je jedinou alternatívou násilie, vraždenie a vojna. A to nehovorím o tom, že táto posádka je tak sprostá a vulgárna, že by sa pred nimi aj dlaždiči červenali. Celé zle.

Star Trek: Picard (2020) (seriál)

Odkaz je jasný. Je tu opäť malá vzbura proti zneužívaniu Roddenberryho odkazu Star Treku v mizerných filmoch a seriáloch. Snaha ukázať, že s nenávisťou, predsudkami, chamtivosťou a ľudskou hlúposťou musíme bojovať neustále. Je to nikdy nekončiaci boj. Lenže v tomto boji za lepšie zajtrajšky tvorcovia kľudne nechajú umierať tisíce ľudí a príslušníkov iných mimozemských rás. Presviedčajú nás, že lepšiu budúcnosť možno vybudovať len na odťatých hlavách a telách mŕtvych nepriateľov. Je to presne ten idiotizmus, ktorý pretláčali vojnoví štváči v prvej svetovej vojne, keď tvrdili, že víťazstvom v tejto vojne dosiahnú trvalý mier na celom svete. Že je to veľká vojna všetkých vojen, po ktorej už nebude nikdy žiadna ďalšia. Tento seriál mi svojou schizofréniou a hlúposťou pripomína aj známe Orwellovo dielo 1984: Vojna je mier, sloboda je otroctvo a nevedomosť je sila. Tento seriál vôbec nie je vhodný pre pravých milovníkov Star Treku, ktorí pochopili Roddenberryho posolstvo.

Ohněm a mečem (1999)

Heh, celé stáročia sa Poliaci a Ukrajinci navzájom vyvražďovali a nenávideli, a teraz sú z nich zrazu najlepší kamoši.