Akt (1997) (divadelní záznam)

Seminář - První seminář z cimrmanovské série na opravdu vtipných momentech poněkud šetří. Obsahuje nezapomenutelný fór, který si později vypůjčila Samota u lesa. 3/5 Hra - Miloň Čepelka v roli mamky se dnes již pohybuje na rozhraní zábavy a trapnosti, stejně jako některé další okamžiky, kterým čas ubral na síle. Snad rovnocenná druhá polovina k té první. 3/5

Robot-monstrum (1953) odpad!

Absurdní, směšné a neuvěřitelně dementní - horší film se hledá opravdu těžko. V hlavní roli anglicky mluvící nadržený mimozemšťan, který vypadá jako kombinace člověka a medvěda nosícího na hlavě helmu od skafandru. A ta jeho gestikulace a řeč těla, to je teda nářez. Celý děj, stejně jako veškeré dialogy, je naprosto nesmyslný. Ke konci je to korunované tou nejpříšernější závěrečnou pointou, jaká kdy byla filmovými tvůrci vymyšlena. Výsledkem ale je, že je to film tak ubohý, až je docela sranda se na něj koukat a úrovní nabízené zábavy předčí naprostou většinu snímků stejné brakové kategorie. To mě ovšem neopravňuje k udělení alespoň jedné hvězdičky, které by znamenalo naprosté zneuctění všech hůře hodnocených filmů. Protože tohle je totální shit! A zároveň must-see.

Návrat do budoucnosti (1985)

Nepochybně velká klasika, ale já už jsem holt zástupce trochu jiné generace. Navíc závěr filmu, návrat do budoucnosti, mi už moc nesedl. Po více jak dvaceti letech jen lehce nadprůměr. 3/5

Vetřelci (1986)

Cameronovi Aliens jsou bezkonkurenčně nejlepším dílem celé tetralogie a obecně naprosto strhujícím nátěrem! A to prosím prohlašuje člověk doceňující snímky širokého žánrového spektra, mezi jehož oblíbené ale rozhodně nepatří ani horory, ani jakékoliv jiné filmy, které je radno pouštět si za tmy, klepat se hrůzou pod dekou a prožívat dvě hodiny malé infarkty. Tady na mě ale třicetiminutové finále, ve kterém se dá napětí krájet, zapůsobilo maximálním možným dojmem a v mé sbírce kinematografických zážitků je tak tatřka unikátem. I po dvaceti letech ztrácí Vetřelci jen pramálo ze své působnosti a téměř nevím, co mám vytknout. Snad jen že nemám rád až moc chytré děti. 5/5. Skutečná sci-fi pecka ovšem přijde až o pět let později.

Život je krásný (1997)

První část je senzační. Pozitivnější a nápaditější komedii, která dokáže vyčarovat úsměv od ucha k uchu, těžko pohledat. O to větším zklamáním je, že v druhé části po změně prostředí je celý dosavadní duch filmu poslán do kytek. Věčná škoda, rozjezd byl vynikající.

Donnie Darko (2001)

Precizně předložený poutavý příběh, který nepustí. Výborní herci včele s Jakem Gyllenhaalem a Mary McDonnell (nebo třeba i zde sympatickou Drew Barrymore). Líbivá hudební kulisa s úžasným Mad World nakonec. Parádní omáčka navíc v podobě postavy šílené tělocvikářky spolu s jejím více než pochybným vzorem. Spousta dalších dojmů a i úsměvných chvil, a nakonec také, a to hlavně, velké zmatení a nepochopení toho, co se to vlastně událo. Vítězství formy nad obsahem. To všechno byl Donnie Darko, když jsem ho viděl poprvé. 4/5. No nedalo mi to a den nato jsem si našel cestičku k o dvacet minut delší Director's cut. Shlédnutí režisérské verze je naprosto esenciální k pochopení celého filmu!, v té kratší verzi to prostě není možné! Ta dává prostor pro vznik mnoha různých teorií, ale skutečný výklad doplňující jak samotný děj, tak i mnohé nepatrné narážky a momenty, je jen jeden. Tato skutečnost mi dost možná bohužel sebrala raritní zážitek z filmu, kdy jsem vlastně přišel o možnost vidět Donnieho Darka poprvé. Klasická kratší verze je neúplná, ale samozřejmě bohatě stačí na to, že přijdeme o fůru překvapení při následovném sledování director's cut a už si tak jen zpětně uvědomujeme ve filmu proběhlé skutečnosti. Někteří diváci možná raději ocení jistou dávku tajemna a nutnosti domýšlet si příběh, ale mě mrzí, že jsem hned napoprvé nesáhl po režisérské verzi. Kvůli tomu nakonec nemůžu jít s hodnocením výš, ikdyž na druhou stranu nemůžu vědět, jestli by tomu tak skutečně bylo. Jestli Donniemu něco ubírá, pak je to vedle dvou verzí filmu možná až moc složitý děj (ač se to tak na první pohed snad ani nejeví a méně pozornému divákovi zůstane i na konci utajeno) a s tím i pojící se případné nepřesnosti. To ale ještě nebudu po dvou projekcích, které zřejmě nebyly poslední, soudit.

Bruno (2009)

Tak tady je volba jednoduchá - kdo našel zalíbení v ukrajinském reportéru Boratovi, ten bude žasnout i u rakouského homosexuála Brüna; pro ostatní pravděpodobně nemá investice, ať už v podobě peněz nebo alespoň času, význam. Film pokračuje v předchůdcem vyjetých kolejích a stává se minimálně rovnocenným pokračováním, u kterého budete opět nevěřícně kroutit hlavou a střídat jeden výbuch smíchu za druhým. Což musí divák ocenit obzvlášť v dnešní době, kdy narazit na opravdu zábavnou komedii je pomalu umění. Na druhou stranu mě ale nemůžou překvapit názory a hlasy, podle kterých je tenhle humor primitivní, nebo snad nechutný (?), cokoliv. Já se ale výborně bavil a zároveň obdivoval nestydatou drzost a dokonalou nekonvenčnost Sachy Baron Cohena, kterého kupodivu během natáčení nikdo nezabil. Jen mě trochu trápil stejný problém jako i u Borata, a to že film začíná postupem času trochu ztrácet tempo. Nevím, jestli je to tím, že nejlepší fóry jsou na začátku, nebo že prostě počáteční šok už nemůžou další šílené eskapády překonat. Nicméně pozitivní pocity z právě viděného to nemůže ohrozit, 4/5. http://www.youtube.com/watch?v=P8wFuPPPL9g

Paříž, Texas (1984)

Není to bez výhrad, ale ten nádherný závěr, ke kterému se musí urazit tak dlouhá cesta, si bere veškeré dojmy z filmu pro sebe a já nemůžu jinak. To je prostě síla! Krásná Nastassja Kinski, výborná hudba. 5/5

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Tedy nevím, co mám na tomto filmu obdivovat. Určitě ne pomateného zloděje aut s mizerným společenským životem a špatným hudebním vkusem, který má zálibu v japonské literatuře a tuctu úžasných mouder. Tahle novodobá podoba samuraje mi vážně nesedla. Nejprve myšlenku, poté styl, prosím. Film má navíc strašně utahané tempo a nevídím v něm špetku originality či nějakého přínosu. Co naopak musím ocenit, jsou dialogy mezi hlavní postavou a zmrzlinářem. Ale celkově bohužel dost zklamání...