• Pohádka

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Jednoznačně nejlepší díl celé série, ač je i tady pár "vatových" míst, celkově je to slušný film, který jako by ani naneležel k předchozím 4 více či méně utahaným dílům (celá sága by dala sestříhat do 2-3 dílů, ale vzhledem k tržbám za jednotlivé díly to natahování chápu). Vtipná je už úvodní sekvence Belliina užívání si nových schopností (rychlost běhu a délka skoku, lovecké schopnosti - skolení ne lovné zvěře, ale rovnou lovce /pumy/), příprava na návštěvu Belliina otce (nácvik normální rychlosti pohybu, imitace dýchání, hrbení se /lidé nesedí tak rovně/). Jinak sympatický Jacob konečně přestal být Belliiným trpkým ocáskem. A mezi Bellou a Edwardem to konečně začalo pořádně jiskřit. Závěrečné rozuzlení mi vzalo dech právě v okamžiku, kdy už se mi chtělo křičet "proč jste zabili Jaspera!".

Husar na střeše (1995)

J. Binoche považuji za záruku kvality, ještě jsem neviděla žádný její film, který by mě zklamal. V Husarovi na střeše je hlavním hrdinou Ital Angelo, mladý, krásný a odvážný vlastenec na útěku, gentleman každým coulem, později doprovázející ženu hledající svého muže (krásná a odvážná J.B.). Jejich putování Francií je poznamenáno cholerovou epidemií - jsou svědky všudypřítomného umírání, panického strachu ze smrti a z travičů studní, snahy dostat se z obklíčení vojáků, kteří oblast nákazy uzavřeli. Angelo bezmezně věří ve svou odolnost vůči nákaze, jeho odvaha mu pomůže dostat sebe i J.B, ze všech nástrah i pomoci dalším lidem. Film je skvělý, krásná krajina Provance v kontrastu s naturalistickými scénami cholerové nákazy. Jediné, co mi brání dát nejvyšší hodnocení, je konec, který mi v tomto případě prostě nesedl. Nebýt závěrečné zmínce o odpovědi na dopis, řekla bych si: potkali se, prožili spolu dobrodružnou cestu, ale pak šel každý za svým osudem. Budiž.

Kouzelníci z Waverly - Film (2009) (TV film)

Překvapujeme mě tak nízké hodnocení....asi proto, že film určený dětem recenzují dospělí. Myslím, že cílovým dívákům má být max. 10 let (starší už asi zajímají upíři a podobné nesmysly) - a pro ně se mi to zdá dost dobré. Příběh je poměrně jednoduchý, ale hezký je motiv soudržnosti rodiny - to jak se všichni její členové (aniž by matka a otec věděli, že do ní také patří), zapojují do záchrany rodiny a vzájemně si pomáhají. Když jde do tuhého, tak dokonce Alex a Justin odložili vzájemnou nevraživost. Celkem se mi to líbilo. Jménem dětského diváka dávám 4 hvězdičky.

Sedm statečných (1960)

Před shlédnutím Sedmi samurajů, bych Sedm statečných chválila do nebes. Dnes musím konstatovat, že Sedm statečných je jen slaboučký odvar japonské klasiky - kterou všem vřele doporučuji shlédnout. Tři hvězdičky za film, čtvrtou za nostalgii, neboť s tímto westernem je spjata vzpomínka na mé dětství.

Tenkrát na Západě (1968)

Klasika všech klasik, dílo, které zraje jako víno, ale ke kterému je třeba také divácky dozrát. Když jsem jej viděla jako malá, vyloženě mě nudily (podle mého tehdejšího názoru) rozvláčné scény s dlouhými pohledy do očí, dlouhá předehra ke střeleckým konfliktům atd. Oč přitažlivější mi tehdy připadalo "akčních" Sedm statečných. Když Tenkrát na západě vidím dnes, moje divácká duše se tetelí blahem, jak nad dokonalostí obsahu (věčný boj dobra a zla, boj o lásku a o místo k životu, neokázalého a nikdy nevyřčeného přátelství na život a na smrt atd.), tak formy (samozřejmě typická hudební melodie pro každou z postav, ale i dech beroucí pohled shora na CC skrze černý krajkový baldachým před jejím milováním s největším padouchem). Podle mě jeden z nejlepších filmů všech dob.